دومین نمایشگاه بین المللی تخصصی خدمات توانبخشی برگزار شد

دومین نمایشگاه بین المللی تخصصی خدمات توانبخشی

روز سه شنبه مورخ ۱۶ آذرماه لغایت روز جمعه مورخ ۱۹ آذرماه ۹۵ دومین نمایشگاه بین المللی تخصصی خدمات توانبخشی معلولان، جانبازان، صنایع و تجهیزات وابسته برگزار شد که طی این روزها بازدید از نمایشگاه از ساعت ۱۰ الی ۱۸ برای عموم آزاد بود.

چند هفته پیش که دوستان در مورد برگزاری دومین نمایشگاه بین المللی تخصصی خدمات توانبخشی با من تماس گرفتن،  با خودم فکر می کردم مگه دستاوردی هم در این زمینه داشته ایم؟ چه چیز رو قراره  به نمایش بگذارند؟

اما بعد از مدت زمانی کوتاه وقتی که نمایشگاه فعالیت خود رو آغاز کرد بسیار مشتاق بودم تا از این نمایشگاه ویژه بازدید کنم . وقتی که برای اولین بار وارد سالن نمایشگاه شدم با دیدن غرفه های مختلف ناخودآگاه به بیست سال قبل بازگشتم . زمانی که در عنفوان جوانی در اثر حادثه ای دچار معلولیت شدم .

خوب یادمه که در اون زمان هیچ یک از این دستاوردهای توانبخشی که در غرفه ها به نمایش گذاشته شده بود هنوز در ایران وجود نداشت ، بلکه شاید در آن برهه زمانی برای من یک رویا تلقی می شد .

از تجهیزاتی همچون ویلچرهای پله رو گرفته ، مناسب سازی خودروهای مختلف حتی تولید داخل برای استفاده شخصی و خانوادگی ، موتوری که در مقابل ویلچر براحتی نصب میشه  و استفاده از ویلچر معمولی رو بسیار راحت تر می کنه ، بالابری که انتقال فرد رو از روی زمین به روی ویلچر و بلعکس راحتتر می کنه ، انواع تشک های مواج و یا تشکچه های مخصوص ویلچر، رباط هایی که فرد ضایعه نخاعی رو وادار به ایستادن و راه رفتن می کرد و …. که واقعا شاید در آن زمان برایم یک رویا بود .

نکته جالب تر برام این بود که بسیاری از این تجهیزات رو شرکت های توانبخشی داخلی و هموطنان خودمون البته متاسفانه بدون هیچگونه حمایت مالی و فقط با خلاقیت و پشتکار خودشون تولید کرده بودند .

شاید از نظر خیلی از دوستان قیمت تجهیزات گزاف بود و یا این نمایشگاه از سوی شرکت های خارجی و یا عموم وزارتخانه ها و یا سازمان های مرتبط یا غیرمرتبط مورد استقبال چشمگیری واقع نشد که این نشان از کم لطفی مدیران و مسئولانی داره که با عدم حضور در این نمایشگاه به خوبی نشان دادند که هنوز دغدغه رفع مشکلات بزرگترین اقلیت کشور یعنی اقشار دارای معلولیت ، جانبازان، سالمندان و … را ندارند و البته نتواسته اند درک کنند .

اما وقتی که این دستاوردها و از همه مهمتر شور و شوق سازندگان این تجهیزات رو در معرفی محصولات و اختراعاتشون با دست خالی و بدون هیچ حمایتی می دیدم اول به خودم و بعد به همه همنوعانم تبریک می گفتم .

بنظرم این ها گام های مثبت و موثری هستند که هموطنانمون در مسیر پیشرفت برداشته اند و از حق نگذریم می توان برای رشد و تعالی جامعه بسیار مهم و حائز اهمیت باشد .

در تمام مسیر به این فکر می کردم شاید استفاده از این دستگاه ها با این هزینه های سنگین درحال حاضر برای من میسر نباشه ، اما بسیار خوشحالم که اصلی ترین قدم ، یعنی اختراع و ساخت آن ها برداشته شده و حداقل برای نسل آینده ما می توان براحتی از آن ها استفاده کرد .

در حاشیه این نمایشگاه بسیار عالی، دوستان برگزار کننده لطف کرده بودند و صبح روز پنجشنبه ۱۸ آذرماه زمان سخنرانی رو برای بنده در نظر گرفته بودند تا پیرامون “نقش گردشگری در توانبخشی افراد دارای معلولیت ، موانع و دستاوردها” صحبت کنم که در اون نشست هم به جز خانواده ام و چند تن از صمیمی ترین دوستانم که همیشه در کنارم بوده و حمایتم کرده اند ، کسی شرکت نکرد و صندلی هایی که می تونست توسط بسیاری از مدیران و کارشناسان سازمان هایی که قاعدتاً باید بتونند مشکلات این قشر از جامعه را به خوبی درک کنند و دغدغه رفع اون ها را داشته باشند ، خالی موند !

اما من به احترام همون عزیزانی که تشریف آورده بودند صحبت کردم و اتفاقا همونجا هم خدمت عزیزان این نکته رو متذکر شدم که برپایی همین نمایشگاه یعنی برداشتن یک گام عالی و مثبت برای بهبود شرایط .

در همین جا بر خود لازم می دونم تا از همه دست اندرکاران و عزیزانی که صادقانه در برپایی هر چه بهتر این نمایشگاه عالی تلاش کردند ، شرکت ها ، موسسات و انجمن هایی که با برپایی غرفه به این نمایشگاه رونق بخشیدند ، بازدیدکنندگان محترمی که با حضورشون باعث دلگرمی مدیران برگزاری نمایشگاه شدند ، مسئولانی که بر حسب انجام وظیفه از این نمایشگاه بازدید کردند و عزیزانی که با وجود مشغله فراوان اما وقتشون رو برای زمان سخنرانی من خالی کردند و در این مراسم شرکت فرمودن، صمیمانه تشکر و قدردانی کنم .

در پایان جا داره تا از سرکار خانم فاطمه دیناروند مدیر مشارکت های موسسه ساحل امید که از هفته ها قبل و طی تمام روزهای برگزاری نمایشگاه مدیریت برپایی و اجرای غرفه موسسه رو در این نمایشگاه عهده دار بودند و سرکار خانم فاطمه نصرآبادی مسئول گروه همیاران موسسه ساحل امید بابت هماهنگی عالیشون جهت حضور همیاران در غرفه موسسه و همیاران عزیز، مهربان و دلسوز ساحل امید که همچون همیشه پرچم ساحل امید رو بالا نگه داشتند بصورت بسیار ویژه تشکر و قدردانی کنم .

آری براستی که همه ما شهروند همین شهریم و از حقوق شهروندی و فرصتهای برابر با تمامی اقشار جامعه برخورداریم .

به امید روز های بهتر برای ایران عزیزمان

 

مدیر اجرایی غرفه موسسه در نمایشگاه: فاطمه دیناروند

مسئول گروه همیاران: فاطمه نصرآبادی

همیاران این برنامه:

خانم ها هدیه هدایتی، مهسا دیناروند، روکیه فتح الهی، مینا قندچی، زینب عسگرزاده، مهیا محمد خانی، هیوا هدایتی فر، مرجان میر شفیعی، زهره شهبازی، مهسا حسینی و آقایان کنعانی، جواد روحانی، ناصر رحیمی

 

با احترام

شهرام مبصر

مدیرعامل موسسه ساحل امید

گالری تصاویر:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *