جا پای رابین هود!

مسابقات ورزشی معلولان

جناب آقای سیامک صدیقی خبرنگار همشهری محله منطقه ۲ تهران، در راستای تهیه گزارش از مسابقات ورزشی جام رمضان ( ویژه افراد دارای معلولیت) برگزار شده توسط موسسه ساحل امید با آقای شهرام مبصر مدیر عامل این موسسه گفتگویی داشته اند که در زیر متن منتشر شده آن را در هفته نامه همشهری محله چهارشنبه ۲۶ خردادماه ۱۳۹۵ با عنوان “جای پای رابین هود” می‌خوانید. با سپاس فراوان از سرکار خانم باقرپور دبیر محترم و جناب آقای صدیقی خبرنگار محترم همشهری محله منطقه ۲ تهران و همکاران محترمشان در این مجموعه از همشهری محله.

نخستین نکته‌ای که جلب توجه می‌کند، دو سیبل بزرگ است و عده‌ای که با تیر و کمان بی‌وقفه به سمت آن تیر می‌اندازند…

 نخستین نکته‌ای که جلب توجه می‌کند، دو سیبل بزرگ است و عده‌ای که با تیر و کمان بی‌وقفه به سمت آن تیر می‌اندازند. دیدن همین صحنه در فضای باز حاشیه شهرداری ناحیه ۴ منطقه خیلی‌ها را کنجکاو می‌کند که جلوتر بیایند و از نزدیک این مسابقه را تماشا کنند. از نزدیک ویژگی مشترک تیراندازها آشکار می‌شود؛ آنها معلولان منطقه هستند که در مسابقات جام رمضان شرکت کرده‌اند.

جام رمضان معلولان با حضور ۱۰۰ معلول منطقه
مربی تیراندازی، فقط چند دقیقه‌ای آموزش می‌دهد و بعد تیرها رها می‌شوند؛ نتیجه هم برای مربی و هم برای تیرانداز شگفت‌آور است. بیشتر تیرها در میانی‌ترین دایره سیبل جای می‌گیرند. شهرام مبصر، مؤسس و مدیرعامل مؤسسه پیام‌آوران ساحل امید درباره این مسابقات می‌گوید: «این مؤسسه مردم‌نهاد، با مجوز سازمان بهزیستی کل کشور ایجاد شده و هدف ما این است که معلولان را تشویق کنیم که از خانه‌هایشان بیرون بیایند و در عرصه‌های مختلف جامعه حضور داشته باشند.»
وی ادامه می‌دهد: «از سوی دیگر ما می‌خواهیم به جامعه هم نشان دهیم که در همسایگی شما، چنین معلولانی زندگی می‌کنند. ضمن اینکه هر لحظه ممکن است در اثر بیماری یا حادثه هر کدام از ما یا نزدیکان‌مان دچار معلولیت شویم. در واقع معلولان عضو جامعه هستند و نیاز دارند که حقوق آنها حفظ شود.»
در میان افرادی که گرم تیراندازی هستند، همه نوع معلولیتی دیده می‌شود، از نابینا تا حتی کم‌توان ذهنی و معلولان حرکتی. مبصر می‌گوید: «گروه مردم‌نهاد ما تمامی معلولیت‌ها را در بر می‌گیرد. خیلی از اعضای ما از شهرستان‌ها هستند اما بیشتر تمرکز برنامه‌ها در تهران و اطراف آن است. ۱۵۰۰ عضو داریم که حدود هزار نفر آنها تهرانی هستند. البته اعضای غیرمعلول هم داریم که بیشتر داوطلب برای کمک در برنامه‌ها هستند.»
او با بیان اینکه کم سن‌ترین عضو گروه، نرگس ۵ ساله است که به فلج اطفال مبتلاست و مسن‌ترین عضو ۷۲ساله است، می‌گوید: «این افراد در منطقه جمع شدند تا در یک مسابقه ورزشی شرکت کنند؛ مسابقه‌ای که اسمش را جام رمضان معلولان گذاشتیم. مسابقه آماتوری بود برای محک زدن بچه‌ها و قطعاً خیلی‌ها فرصت نداشتند که تیر و کمان و تفنگ را امتحان کنند و بیشتر جنبه دورهمی آن مهم بود.
مدیرعامل مؤسسه پیام‌آوران ساحل امید با انتقاد از برخی کم‌توجهی‌ها به معلولان ادامه می‌دهد: به عقیده من مشکل اصلی، نبود اطلاع‌رسانی و فرهنگسازی درست مخصوصاً توسط رسانه‌هاست. اگر این مشکل را حل کنیم بسیاری از مشکلات از بین می‌رود. بسیاری از مسائل از نبود آگاهی درباره حقوق معلولان شکل می‌گیرد.»

ظرفیت مغفول مانده معلولان
نعیم سرشار، مدیر مجموعه تیراندازی پردیسان هم با تأکید بر استعداد معلولان در بسیاری از رشته‌های ورزشی می‌گوید: «با وجود تأکید اسلام بر تیراندازی، این ورزش مفرح، مظلوم واقع شده است. به دلیل تأثیر مثبت این ورزش برنامه‌ای را تعریف کردیم تا جانبازان، معلولان و پرستارانی که در بخش‌های خاص فعالیت می‌کنند و نیاز به آرامش ذهنی دارند، رایگان از این ورزش لذت ببرند.»
سرشار با اشاره به توانمندی‌های معلولان می‌گوید: «معلولان معمولاً توانمندی‌های بسیاری دارند که به دلیل پاره‌ای محدودیت‌ها مغفول می‌ماند. آنها نیاز به حمایت دارند. رقابت‌ها خیلی خوب و نزدیک به هم بود. ما در دارت امتیازهای ۹۳ و ۹۵ داشتیم و در تیراندازی از ۵۰، برخی امتیاز ۴۹ داشتند که فوق‌العاده بود.»
مدیر مجموعه تیراندازی پردیسان درباره آموزش معلولان هم می‌گوید: «ما مربیان خوبی داریم که از مربیان رسمی فدراسیون هستند و این توانایی را دارند که در لحظه آموزش‌های اولیه را به متقاضی ارائه دهند.»

 تصمیم برای ادامه ورزش
مصطفی نظام‌دوست، نفر اول تیراندازی با تفنگ جام رمضان معلولان است. او درباره معلولیت خود می‌گوید: «نوع معلولیت من، کم‌توانی در پاهاست که از ۵ سالگی به بعد پیشرفت کرد و در نوجوانی شدت گرفت.»
نظام‌دوست که اصالتاً اهل خراسان جنوبی است می‌گوید: «تنها تجربه من در تیراندازی برمی‌گردد به تمرین‌های محدود در دشت و صحرا در خراسان.»
او با بیان این مطلب که مهم‌ترین ویژگی برنامه امروز، شادی و نشاط معلولان بود ادامه می‌دهد: «من ۲۳ ساله هستم و تاکنون حرفه‌ای ورزش نکردم. امروز هم اصلاً فکر نمی‌کردم اول شوم، حالاتصمیم دارم این رشته را ادامه دهم.»
نفر اول تیراندازی با تفنگ که مهندس نرم‌افزار کامپیوتر است می‌گوید: «کمبود امکانات و طراحی نشدن فضاهای مناسب در شهرهای کشور برای معلولان آسیب فضاهای شهری است که امیدوارم در این زمینه به معلولان بیشتر توجه شود.»

 بیکاری، مهم‌ترین مشکل معلولان
معلولیت هادی افخمی، ضعف عضلانی دست و پاست. او نفر اول تیراندازی با کمان جام رمضان معلولان شده است. می‌گوید: «از ۱۸ سالگی معلولیتم پیشرفت کرد و من با وجود همین مشکل، ازدواج کردم که حاصل آن پسر کوچکم است.»
وی با بیان این مطلب که اکنون ۳۶ سال دارد، ادامه می‌دهد: «به هر حال معلولان با مشکلات متعددی روبه‌رو هستند، اما به عقیده من مهم‌ترین مسئله برای آنها نبود عدالت در زمینه اشتغال است.»
افخمی می‌گوید: «ما بارها در امتحانات کتبی ادارات یا سازمان‌های مختلف پذیرفته شده‌ایم، اما با مراجعه حضوری وقتی می‌بینند معلولیت داریم، ما را کنار می‌گذارند. من چند سال بیکاری کشیدم و این موضوع بیش از هر چیز دیگر معلولان را آزار می‌دهد.»
وی درباره مسابقات جام رمضان معلولان می‌گوید: «امکانات ورزشی برای معلولان تقریباً مناسب است، اما من هیچ‌گاه این رشته‌ها را امتحان نکرده بودم، اما امروز واقعاً مصمم شدم تیراندازی با کمان را ادامه دهم.»

منبع: همشهری محله

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *