سازمان های مردم نهاد همان مردم هستند

موسسه پیام آوران ساحل امید
جناب آقای مهری خبرنگار سایت خبری تحلیلی وطن (رسانه خبری سازمان های غیردولتی ایران) گفتگوی اختصاصی با جناب آقای شهرام مبصر مدیرعامل موسسه ساحل امید پیرامون مغرفی موسسه ساحل امید و نقش موثر سمن ها در حل مشکلات مختلف جامعه انجام دادند که در روز ۲۲ بهمن ماه ۹۴ در این پایگاه خبری منتشر شد.
ضمن قدردانی از جناب آقای مهری و همه همکاران محترمشان در پایگاه خبری تحلیلی وطن از عزیزان علاقمند دعوت می کنیم تا در زیر متن کامل این مصاحبه را مطالعه بفرمایند:
مدیرعامل موسسه پیام آوران ساحل امید در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار وطن از سمن ها بعنوان خود مردم نام برد و گفت سمن ها دلسوزترین نهاد در کشور هستند.ما برای اولین بار با همکاری کشاورزان باغ هایی را برای حضور معلولین و خانواد ه هایشان مناسب سازی کردیم.

به گزارش وطن (پایگاه خبری سازمان های غیر دولتی ایران) ،شهرام مبصر مدیرعامل موسسه پیام آوران ساحل امید ، در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار وطن گفت: از سال ۱۳۹۱ با هدف نهادینه کردن صنعت گردشگری در بین معلولین و توانمند سازی این قشر از جامعه انجمن را تاسیس کردیم.
شهرام مبصر با بیان اینکه هدف از گردشگری تقویت روحیه معلولین جامعه است گفت: من دوست ندارم و یا بشنوم معلولی بگوید فلان جا نرفتم ، یا اگر یکی از بستگان و دوستان گفتند این منطقه گردشگری رفتید یا خیر ، آن منطقه برای فرد معلول غریب و دست نیافتنی باشد.
وی افزود :در همین راستا افراد تحت پوشش “موسسه پیام آوران ساحل امید” به چندین برنامه گردشگری ، تفریحی و زیارتی  اعزام شده اند از جمله برنامه زیارتی قم وجمکران ، برنامه های گلابگیری کاشان که همه ساله برگزار می شود جندین نوبت برنامه های اسب سواری و اردوهای گردشگری در کردان و دریاچه طالقان نیز از برنامه های انجمن بوده است.
مدیرعامل “موسسه پیام آوران ساحل امید” گفت: مشکلات ما در سفرها خیلی زیاد است اما سعی می‌کنیم هر کدام از اردوها برایمان یک تجربه جدید باشد. یکی از مشکلات این است که هزینه رفت‌وآمد ما خیلی بیشتر از بیرون است. بچه‌های ما با ویلچر هستند و همین باعث می‌شود ون‌هایی که می‌گیریم صندلی‌های خود را باز کنند و هزینه‌ای را هم برای این کار جداگانه می‌گیرند.
شهرام مبصر در ادامه بیان کرد: مثلا در یک ون ۱۰نفره  ما می توانیم فقط ۴ویلچر قرار دهیم و به تعداد ماشین بیشتری نیاز پیدا می‌کنیم. البته اتوبوس‌هایی از طرف شهرداری برای حمل و نقل معلولان مناسب‌سازی‌ شده اما اجازه خارج‌شدن از تهران را ندارند و فقط برای سفرهای درون‌شهری می‌توانیم از آنها استفاده کنیم.
وی تصریح کرد: ما هر بار که جایی را برای اردو درنظر می‌گیریم قبل از آن یک تیم را برای شناسایی می‌فرستیم تا از نظر مناسب‌سازی‌ آن محل را ارزیابی کنند. به‌دلیل عدم‌امکانات کافی ما تعدادی رمپ سیار درست کرده‌ایم که برای رفاه حال دوستان با خود می‌بریم تا هر زمان نیاز شد، استفاده کنیم. اما این را درنظر بگیرید افراد معلولی که می‌خواهند با خانواده‌های خود به سفر بروند با این شرایط بد، چطور می‌توانند مسافرت کنند چون آنها دیگر رمپ سیار ندارند که مثلا اگر در جاده به سرویس بهداشتی نیاز پیدا کردند، از آن استفاده کنند.
دبیر سمن های منطقه ۲ گفت: در جریان این اردوها و تعاملاتی که با تعدادی از باغداران برقرار کرده‌ایم برخی از باغ‌های شخصی کردان مناسب‌سازی‌ شده‌اند و اردوهای خوبی را می‌توانیم در آنجا برگزار کنیم. به‌طور مثال در یکی از باغ‌های کردان شرایطی فراهم شد که بچه‌ها بتوانند طی برگزاری چندین اردو، سوارکاری را هم تجربه کنند،اتفاقی که برای معلولین برای نخستین بار اتفاق می‌افتاد.
مدیرعامل این موسسه گفت: یکی از هدف های دیگر این موسسه توانمندسازی معلولین است که در همین راستا بازارچه های خیریه برپا کرده ایم که محصولات و صنایع دستی معلولین تحت پوشش فروخته می شود وبرای آموزش آنها کلاس های آموزشی در این موسسه برگزار میکنیم وی در ادامه از سازمان های دولتی خواست هدایاء و جوایز جشنواره ها وبرنامه های خود را از این موسسه تهیه کنند ضمن حمایت از معلولین وایجاد اشتغال، عواید حاصل از خرید این صنایع دستی به معلولین برسد.
وی افزود:از دیگر اهداف موسسه حضور فعال اعضا در فعالیت های اجتماعی است  که اینکار موجب می شود تا معلولین از انزواء و گوشه گیری خارج شوند.
شهرام مبصر ضمن تشکر از شهردار منطقه ۲ گفت: در سال ۱۳۹۰ با کمک ۳۰ نفر از اعضای داوطلب موسسه پیام آوران ساحل امید، ۳هزار عکس از معابر و خط ‌کشی‌های منطقه ۲تهران که نیاز به مناسب سازی بود  تهیه کردیم و در اختیار شهرداری منطقه قرار دادیم و همان سال از من خواستند مسئولیت کارگروه مناسب‌سازی‌ منطقه ۲را بر عهده بگیرم که طبق گزارش‌های مکتوب امروز، ۷۰درصد معابر منطقه۲با همکاری شهرداری مناسب‌سازی‌ شده و در این حوزه پیشتاز هستیم، آن هم به واسطه اینکه کار را به‌خود ما سپردند. اما در دیگر مناطق هنوز مشکلات زیادی وجود دارد.
وی با انتقاد از عملکرد صدا و سیما در حوزه معلولین گفت: این اشتباه است که یک نهاد اطلاع رسانی ملی معلولیت را یکی از عقوبت های الهی  عنوان کند و معلولیت را بصورت بد به تصویر بکشد، این عملکرد باعث انزوای معلولین از جامعه می شود و خواهش ما این است که صدا و سیما در این موضوع بیشتر دقت کند و کارشناسی تر عمل کند.
معین منطقه ۲ دبیرخانه ستاد توان افزایی و حمایت از فعالیت سمن های شهر تهران در پایان صحبت های خود از مسئولین دولتی خواست: راه را برای فعالیت سازمان های مردم نهاد هموار کنند و این واقعیت را قبول کنند که سازمان های مردم نهاد بازوان اجرایی دولت هستند و می توانند فعالیت های خوب و مفیدی داشته باشند.
مدیرعامل”موسسه پیام آوران ساحل امید” با اشاره به اینکه این موسسه بیش از ۱۵۰۰ نفر عضو دارد گفت :عزیزان معلولین می توانند با مراجعه به سایت اطلاع رسانی موسسه ثبت نام کرده و در فعالیت های این موسسه شرکت داشته باشند.
در پایان ، مبصر از همه ی علاقمندان خواست تا بعضو گروه همیاران داوطلب در این موسسه ثبت نام کنند.
گفتنی است دفتر مرکزی موسسه پیام آوران ساحل امید در   خیابان ستارخان ، بعداز پل ستارخان ، خیابان رحیمی اصل ، خیابان علمدار هفتم ضلع شرقی پارک شاهین واقع شده است.
علاقمندان می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر و نحوه شرکت در برنامه های این موسسه به آدرس وب سایت موسسه www.pasogroup.com  مراجعه کنند و یا با شماره تلفن ۴۴۲۱۷۷۸۰ تماس بگیرند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *