و این یک آغاز است

شهرام مبصر

سرمقاله هفته نامه همشهری محله منطقه ۲ تهران به قلم آقای شهرام مبصر مدیرعامل موسسه ساحل امید در روز چهارشنبه مورخ ۴ اسفندماه ۹۵ منتشر شد.

بیست سال پیش که در اثر حادثه‌ای ناگهانی دچار معلولیت شدم، به دلیل محل سکونتمان در محله شهرآرا چند بار با ویلچر، همراه برادر و دوستانم به پارک شهرآرا رفتم. هر بار که به این پارک می‌رفتم، ناهمواری معابر و ورودی‌ها، مشکلات و موانع زیادی را بر سر راهم ایجاد می‌کرد…

و این یک آغاز است

نویسنده: شهرام مبصر

مناسب سازی معلولان

بیست سال پیش که در اثر حادثه‌ای ناگهانی دچار معلولیت شدم، به دلیل محل سکونتمان در محله شهرآرا چند بار با ویلچر، همراه برادر و دوستانم به پارک شهرآرا رفتم. هر بار که به این پارک می‌رفتم، ناهمواری معابر و ورودی‌ها، مشکلات و موانع زیادی را بر سر راهم ایجاد می‌کرد. در نتیجه‌‌‌‌‌‌ تردد برای من و همراهانم سخت می‌شد. همان موقع با خودم عهد بستم که بالاخره یک روز مدیران شهری را مجاب خواهم کرد تا چنین مشکلات و موانعی را از سر راه همنوعانم بردارند و اتفاقاً با خود قرار گذاشتم که اگر روزی این نهضت شروع شود حتماً یکی از فضاهایی که باید برای‌‌‌‌‌‌ تردد قشر آسیب‌پذیر مناسب‌سازی و ایمن‌سازی شود پارک شهرآرا خواهد بود. اکنون که ۲۰ سال از آن زمان می‌گذرد، خوشبختانه پس از سال‌ها تلاش همه دوستان، فعالان اجتماعی و انجمن‌های فعال در حوزه افراد دارای معلولیت نتیجه مطلوب گرفته‌ایم. سال‌ها تلاش، یعنی سال‌ها مصاحبه با رسانه‌های مختلف داخلی، تهیه گزارش تصویری و مکتوب، رایزنی، جلسه، کارشناسی، پیشنهاد، انتقاد و… تا اینکه بالاخره مسئولان و مدیران مربوطه متوجه شوند بهسازی معابر و بوستان‌ها وظیفه‌ای برعهده آنها و برای همه شهروندان جامعه لازم و ضروری است نه یک لطف! به‌ویژه برای استفاده شهروندان آسیب‌پذیر همچون افراد دارای معلولیت، سالمندان، بانوان باردار، کودکان و حتی افرادی که موقتاً به کمردرد یا پا درد مبتلا هستند. در نهایت پس از این همه سال تلاش فعالان این عرصه، به تازگی به دستور آقای دکتر قالیباف شهردار تهران، مقرر شد تا در هر منطقه حداقل یک بوستان مناسب‌سازی شده برای استفاده ایمن و راحت شهروندان دارای معلولیت آماده شود که ما هم از این موضوع بسیار خوشحالیم.

مناسب سازی معلولان

به دنبال این دستور و در راستای نظارت مستقیم بر روند مناسب‌سازی بوستان شهرآرا و رفع نواقص فنی احتمالی، به همراه مهندس صمدیان، معاون خدمات شهری شهردار منطقه، سید حامد حسینی دبیر دبیران شورایاری منطقه، مهندس کاشانی، شهردار ناحیه ۳ منطقه، علی دوان، قائم‌مقام معاونت اجتماعی منطقه، دکترعباسی، رئیس اداره سلامت شهرداری منطقه، مهندس کریمی، مدیر فنی و عمرانی شهرداری ناحیه ۳ منطقه، قائم‌مقام و معاونان شهردار منطقه و پیمانکاران مسئول مناسب‌سازی، در روزهای پایانی بهمن ماه از پارک شهرآرا بازدید کردیم و ان‌شاءالله به‌زودی تمامی قسمت‌های مختلف این پارک آماده استفاده و‌‌‌‌‌‌ تردد راحت و ایمن شهروندان محترم دارای معلولیت می‌شود. شاید کمی دیر به این نتیجه رسیدیم اما همین شروع را می‌توانیم به فال نیک بگیریم و نقطه عطفی تلقی کنیم برای شروع یک نهضت همگانی و فراگیر در سراسر ایران عزیزمان؛ نهضتی به نام مناسب‌سازی و ایمن‌سازی معابر و اماکن عمومی برای استفاده همه شهروندان جامعه. البته ما در منطقه با همراهی و حمایت مدیران خوب، دلسوز و مردمی شهرداری منطقه، از سال ۱۳۹۰ در نواحی مختلف منطقه طرح مناسب‌سازی و ایمن‌سازی معابر را در حد بضاعت شروع کرده بودیم و تا الان چند پارک و معبر مناسب‌سازی شده داریم. در واقع منطقه ۲ تهران در بخش مناسب‌سازی پیشتاز بود اما واقعیت این است که هنوز تا داشتن شهر استاندارد برای همه شهروندان فاصله زیاد داریم.

مناسب سازی معلولان

حال دیگر مطمئنم که داشتن شهری که جا برای همه شهروندانش داشته باشد می‌تواند یک آرزو یا رؤیا نباشد، به شرط اینکه همه ما یعنی هم مسئولان و هم شهروندان همیشه یادمان باشد که همه ما شهروند همین شهریم و برخوردار از حقوق شهروندی یکسان و برابر.

شهرام مبصر / مدیرعامل موسسه ساحل امید

منبع:روزنامه همشهری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *