رسانه ها

و این یک آغاز است

شهرام مبصر

سرمقاله هفته نامه همشهری محله منطقه ۲ تهران به قلم آقای شهرام مبصر مدیرعامل موسسه ساحل امید در روز چهارشنبه مورخ ۴ اسفندماه ۹۵ منتشر شد.

بیست سال پیش که در اثر حادثه‌ای ناگهانی دچار معلولیت شدم، به دلیل محل سکونتمان در محله شهرآرا چند بار با ویلچر، همراه برادر و دوستانم به پارک شهرآرا رفتم. هر بار که به این پارک می‌رفتم، ناهمواری معابر و ورودی‌ها، مشکلات و موانع زیادی را بر سر راهم ایجاد می‌کرد…

و این یک آغاز است

نویسنده: شهرام مبصر

مناسب سازی معلولان

بیست سال پیش که در اثر حادثه‌ای ناگهانی دچار معلولیت شدم، به دلیل محل سکونتمان در محله شهرآرا چند بار با ویلچر، همراه برادر و دوستانم به پارک شهرآرا رفتم. هر بار که به این پارک می‌رفتم، ناهمواری معابر و ورودی‌ها، مشکلات و موانع زیادی را بر سر راهم ایجاد می‌کرد. در نتیجه‌‌‌‌‌‌ تردد برای من و همراهانم سخت می‌شد. همان موقع با خودم عهد بستم که بالاخره یک روز مدیران شهری را مجاب خواهم کرد تا چنین مشکلات و موانعی را از سر راه همنوعانم بردارند و اتفاقاً با خود قرار گذاشتم که اگر روزی این نهضت شروع شود حتماً یکی از فضاهایی که باید برای‌‌‌‌‌‌ تردد قشر آسیب‌پذیر مناسب‌سازی و ایمن‌سازی شود پارک شهرآرا خواهد بود. اکنون که ۲۰ سال از آن زمان می‌گذرد، خوشبختانه پس از سال‌ها تلاش همه دوستان، فعالان اجتماعی و انجمن‌های فعال در حوزه افراد دارای معلولیت نتیجه مطلوب گرفته‌ایم. سال‌ها تلاش، یعنی سال‌ها مصاحبه با رسانه‌های مختلف داخلی، تهیه گزارش تصویری و مکتوب، رایزنی، جلسه، کارشناسی، پیشنهاد، انتقاد و… تا اینکه بالاخره مسئولان و مدیران مربوطه متوجه شوند بهسازی معابر و بوستان‌ها وظیفه‌ای برعهده آنها و برای همه شهروندان جامعه لازم و ضروری است نه یک لطف! به‌ویژه برای استفاده شهروندان آسیب‌پذیر همچون افراد دارای معلولیت، سالمندان، بانوان باردار، کودکان و حتی افرادی که موقتاً به کمردرد یا پا درد مبتلا هستند. در نهایت پس از این همه سال تلاش فعالان این عرصه، به تازگی به دستور آقای دکتر قالیباف شهردار تهران، مقرر شد تا در هر منطقه حداقل یک بوستان مناسب‌سازی شده برای استفاده ایمن و راحت شهروندان دارای معلولیت آماده شود که ما هم از این موضوع بسیار خوشحالیم.

مناسب سازی معلولان

به دنبال این دستور و در راستای نظارت مستقیم بر روند مناسب‌سازی بوستان شهرآرا و رفع نواقص فنی احتمالی، به همراه مهندس صمدیان، معاون خدمات شهری شهردار منطقه، سید حامد حسینی دبیر دبیران شورایاری منطقه، مهندس کاشانی، شهردار ناحیه ۳ منطقه، علی دوان، قائم‌مقام معاونت اجتماعی منطقه، دکترعباسی، رئیس اداره سلامت شهرداری منطقه، مهندس کریمی، مدیر فنی و عمرانی شهرداری ناحیه ۳ منطقه، قائم‌مقام و معاونان شهردار منطقه و پیمانکاران مسئول مناسب‌سازی، در روزهای پایانی بهمن ماه از پارک شهرآرا بازدید کردیم و ان‌شاءالله به‌زودی تمامی قسمت‌های مختلف این پارک آماده استفاده و‌‌‌‌‌‌ تردد راحت و ایمن شهروندان محترم دارای معلولیت می‌شود. شاید کمی دیر به این نتیجه رسیدیم اما همین شروع را می‌توانیم به فال نیک بگیریم و نقطه عطفی تلقی کنیم برای شروع یک نهضت همگانی و فراگیر در سراسر ایران عزیزمان؛ نهضتی به نام مناسب‌سازی و ایمن‌سازی معابر و اماکن عمومی برای استفاده همه شهروندان جامعه. البته ما در منطقه با همراهی و حمایت مدیران خوب، دلسوز و مردمی شهرداری منطقه، از سال ۱۳۹۰ در نواحی مختلف منطقه طرح مناسب‌سازی و ایمن‌سازی معابر را در حد بضاعت شروع کرده بودیم و تا الان چند پارک و معبر مناسب‌سازی شده داریم. در واقع منطقه ۲ تهران در بخش مناسب‌سازی پیشتاز بود اما واقعیت این است که هنوز تا داشتن شهر استاندارد برای همه شهروندان فاصله زیاد داریم.

مناسب سازی معلولان

حال دیگر مطمئنم که داشتن شهری که جا برای همه شهروندانش داشته باشد می‌تواند یک آرزو یا رؤیا نباشد، به شرط اینکه همه ما یعنی هم مسئولان و هم شهروندان همیشه یادمان باشد که همه ما شهروند همین شهریم و برخوردار از حقوق شهروندی یکسان و برابر.

شهرام مبصر / مدیرعامل موسسه ساحل امید

منبع:روزنامه همشهری

اتفاقات خوب برای معلولان

ازدواج معلولین

شهرام مبصرهر لحظه شاید فردی در اثر یک حادثه یا بیماری، دچار معلولیت شود و این احتمالی برابر برای تمام شهروندان یک جامعه است. فرقی هم نمی‌کند که آن فرد ورزشکار، پزشک، تاجر، سیاستمدار یا کارگر ساده باشد. اما معلولان باور دارند که معلولیت پایان راه نیست. اگر کمی بهتر نگاه کنیم خواهیم دید افراد زیادی در سطح جامعه هستند که با وجود معلولیت‌های مختلف پا به پای دیگران زندگی می‌کنند. درس می‌خوانند و تا مقاطع بالای تحصیلی به دانششان می‌افزایند، کار می‌کنند، ازدواج می‌کنند و همچون دیگران برای داشتن زندگی بهتر تلاش می‌کنند. کاش کمی بهتر نگاه کنیم! شاید این افراد در همسایگی خود ما باشند. اما تا به حال چقدر به این موضوع توجه کرده‌ایم که همه ما شهروند همین شهریم و دارای حقوق شهروندی یکسان و برابر. حقوقی همچون امکان‌‌‌ تردد راحت و ایمن در سطح شهر و استفاده راحت و آسان از اماکن، فضاهای شهری و وسایل حمل‌ونقل عمومی، ورود به ساختمان دانشگاه بدون ترس از پله‌ها، اشتغال، ازدواج و… که متأسفانه افراد معلول تا حدودی از این حقوق اولیه خود بی‌نصیب مانده‌اند. در سال‌های اخیر شاهد رخ دادن اتفاقات خوب و مبارکی هستیم و امید آن داریم که با تداوم و استمرار آنها کم‌کم افراد معلول جامعه هم از حقوق شهروندی برابر با بقیه هموطنان خود برخوردار شوند. در این میان می‌توان به برگزاری مراسم باشکوه ازدواج ۱۱۰ زوج جوان در برج میلاد اشاره کرد که این یکی از همان اتفاقات خوب است که می‌تواند نشان‌دهنده توانایی‌ها و البته نیازهای این قشر از جامعه باشد. فقط کافی است که همیشه یادمان باشد که همه ما شهروند همین شهریم و برخوردار از حقوق یکسان و برابر. به قول سهراب، چشم‌ها را باید شست‌ـ جور دیگر باید دید.

شهرام مبصر / مدیرعامل موسسه ساحل امید

منبع: روزنامه همشهری

بازارچه‌ای در حاشیه ساحل امید

پنجشنبه و جمعه بازار ساحل امید
از اول مردادماه، بوستان شاهین علاوه بر شهروندان و کودکان میزبان کارآفرینان، معلولان و زنان سرپرست خانواری است که برای فروش دست‌سازه‌ها و محصولات خود به این بوستان می‌آیند…
نویسنده: ثریا رسولی

بازارچه خیریه ساحل امید

از ۲ هفته پیش پنجشنبه و جمعه‌ها، بوستان شاهین علاوه بر شهروندان و کودکان میزبان کارآفرینان، معلولان و زنان سرپرست خانواری است که برای فروش دست‌سازه‌ها و محصولات خود به این بوستان می‌آیند. در واقع در شرق این بوستان انواع صنایع‌دستی، غذاهای خانگی و وسایل مورد نیاز شهروندان در غرفه‌های مختلف فروخته می‌شود و اهالی می‌توانند علاوه بر حضور در فضای مفرح بوستان خریدی هم داشته باشند. با دوربین همشهری محله به این بوستان رفتیم تا حال و هوای عصر یک جمعه گرم تابستانه بوستان شاهین را به تصویر بکشیم.

بازارچه خیریه ساحل امید

آخر هفته‌ها اوج شلوغی تنها بوستان محله برق آلستوم است و در این میان برپایی پنجشنبه و جمعه بازار این ازدحام را بیشتر می‌کند. این بازارچه با هدف کارآفرینی و توانمند‌سازی زنان سرپرست خانوار و معلولان و حمایت مؤسسه ساحل امید و شهرداری ناحیه۴ برپا شده و تا پایان شهریور ماه هر هفته دائر است.

بازارچه خیریه ساحل امید

در غرفه‌های برپا شده در بوستان انواع صنایع‌دستی، دست‌سازه‌ها و حتی خوراکی‌ها به فروش می‌رسد. «زهرا منوری» یکی از این بازدید‌کنندگان که به همراه فرزندش از غرفه عروسک‌های کاموایی دیدن می‌کند می‌گوید: «‌برپایی چنین بازارچه‌هایی باعث می‌شود که خانواده‌های بسیاری به جای خانه ماندن و انتظار برای کمک‌های مالی، خودکفا شده و فرصت کسب درآمد داشته باشند و در این میان ما با خریدمان از آنها حمایت می‌کنیم.»

بازارچه خیریه ساحل امید

پنجشنبه و جمعه بازار ساحل امید، با هدف حمایت از معلولان و زنان سرپرست خانوار مقابل ساختمان مؤسسه ساحل امید (یکی از سمن‌های منطقه در زمینه معلولان) برپا شده است. به گفته شهرام مبصر، مسئول مؤسسه که خود از حاضران همیشگی در روزهای پایانی هفته در بوستان است، در بازارچه زمینه‌ای فراهم شده تا علاوه بر فروش هفتگی، با شناسایی کارآفرینان، دست سازه‌های آنها در بازارچه دائمی مؤسسه هم به فروش برسد.
غرفه غذاهای خانگی و شیرینی‌ها یکی از شلوغ‌ترین بخش‌های بازارچه است. غذاها و شیرینی‌ها را «پریوش امجدی» بانوی ۶۲ ساله ساکن منطقه تهیه کرده و می‌فروشد. او درباره حضورش در بازارچه می‌گوید: «‌گرچه سرپرست خانوار هستم، با حضورم می‌خواهم به جوانان نشان دهم که کار کردن همت می‌خواهد و نباید از هیچ کار درستی خجالت کشید. مثل خودم که با این سن در گوشه بازارچه مشغول کار هستم.»
بازارچه خیریه ساحل امید
در بوستان شاهین بسیاری حتی هنگام تفریح ترجیح می‌دهند گشتی در بازارچه بزنند. این بازارچه تا پایان شهریور ماه در خیابان ستارخان، خیابان رحیمی اصل، خیابان علمدار(هفتم)، ضلع شرقی پارک شاهین، مقابل مؤسسه پیام‌آوران ساحل امید (خیریه) برپاست و علاقه‌مندان به داشتن غرفه هم می‌توانند با شماره ۴۴۲۱۷۷۸۰ یا ۴۴۲۹۳۲۷۰ تماس بگیرند.

 

هموطنان محترم:

لطفا با بازدید از این بازارچه، ما را در طرح کارآفرینی و توانمندسازی بانوان سرپرست خانوار و افراد دارای معلولیت حمایت فرمایید.

آدرس: خ ستارخان، خ رحیمی اصل، خ علمدار(هفتم)، ضلع شرقی پارک شاهین، مقابل موسسه پیام آوران ساحل امید (خیریه)

تلفن های تماس جهت کسب اطلاعات بیشتر:  ۴۴۲۱۷۷۸۰  یا  ۴۴۲۹۳۲۷۰

تماس از معلولان مناسب‌سازی از مدیریت شهری

مناسب‌سازی اماکن شهری
معمولاً یکی از مهم‌ترین درخواست‌های معلولان و جانبازان از مدیران شهری بهسازی معابر است و آنها بارها خواستار مناسب‌سازی جدول‌ها، پیاده‌روها،بوستان‌ها و… شده‌اند…
نویسنده: زهرا خورشیدی
 مناسب‌سازی معابر و اماکن شهری

معمولاً یکی از مهم‌ترین درخواست‌های معلولان و جانبازان از مدیران شهری بهسازی معابر است و آنها بارها خواستار مناسب‌سازی جدول‌ها، پیاده‌روها، بوستان‌ها و… شده‌اند. حالا کانون معلولان منطقه، تفاهمنامه‌ای با معاونت فنی و عمران شهرداری امضا کرده است که بر اساس آن اگر معلولی نیاز به مناسب‌سازی جلو در منزلش یا معبری داشته باشد، این کار به دست نیروهای معاونت فنی و عمران شهرداری منطقه انجام می‌شود. حالا اعضای کانون منتظر تماس شهروندان هستند. اما پس از تماس خواسته معلولان چگونه پیگیری و اجرایی می‌شود؟ برای پاسخ به این سؤال سراغ «شهرام مبصر» مسئول کانون معلولان منطقه ۲ و مدیر موسسه ساحل امید رفتیم.

بهسازی ۶۰‌درصداز معابر در سال‌های اخیر
دفتر موسسه ساحل امید در محله برق آلستوم و داخل پارک شاهین قرار دارد. بوستان ۳ سال پیش به دنبال اجرای طرح بهسازی معابر برای‌ تردد معلولان و جانبازان مناسب‌سازی شد و حالا می‌توان از این بوستان به‌عنوان پارک مناســـب برای‌ تردد معلولان یاد کرد. حتی ورودی ساختمان موسسه ساحل امید هم برای قشر آماده شده و «شهرام مبصر» خود با ویلچر وارد دفتر می‌شود. او درباره بهسازی معابر منطقه برای‌ تردد معلولان و جانبازان می‌گوید: «‌‌معابر منطقه ما نسبت به بسیاری از مناطق شهر تهران وضع بهتری دارد. چون از سال ۱۳۹۰ با همکاری معاونت حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری منطقه و به دستور شهردار وقت طرح بهسازی معابر برای معلولان شروع شد. در آن سال‌ها من با همکاری ۲۶ نفر از معلولان و جانبازان منطقه به تمامی کوچه‌ها و خیابان‌های منطقه می‌رفتیم و مکان‌های مورد نیاز برای مناسب‌سازی را شناسایی می‌کردیم. سپس کارشناسان معاونت ترافیک و نواحی در محل حاضر شده و در نهایت عملیات عمرانی زیر نظر کانون معلولان شروع می‌شد. با این شیوه ۶۰‌درصد معابر منطقه مناسب‌سازی شد. اما در تفاهمنامه جدید در نظر داریم که مقابل در منازل معلولان و جانبازان را شروع کنیم. البته اگر مکانی هم اعلام شود که نیازمند مناسب‌سازی باشد، در دستور کار قرار می‌دهیم.»

مناسب‌سازی معابر و اماکن شهری

مناسب‌سازی سبب کمک به دیگران هم می‌شود
به گفته دبیر کانون معلولان منطقه ۲ در هفته‌های اخیر برخی از شهروندان پس از فراخوان اعلام مکان‌های مورد نیاز برای مناسب‌سازی با کانون تماس گرفته‌اند و موارد مطرح شده در حال بررسی است. تعدادی هم در اختیار معاونت فنی و عمران منطقه قرار گرفته است. مبصر درباره تعداد معلولان و جانبازان منطقه می‌گوید: «متأسفانه آمار مشخصی در این زمینه نداریم. اما در هر دوره بیش از ۲۰۰ تا ۳۰۰ نفر از معلولان در برنامه‌های ما شرکت می‌کنند و امیدواریم که خواسته‌های خود را مطرح کنند. البته در زمینه بهسازی معابر، ما معتقدیم که تنها معلولان و جانبازان نیاز به مناسب‌سازی معابر ندارند و مسیر‌ تردد کهنسالان، مادری که با کالسکه فرزندش از خیابانی می‌گذرد و حتی مادران باردار باید برای عبور مناسب باشد. به همین دلیل در سال‌های قبل هنگام اجرای طرح مناسب‌سازی معابر، با توجه به اینکه مسئولیت معرفی مکان‌ها و نظارت بر پیمانکاران را به عهده کانون معلولان گذاشته بودند، تلاش می‌کردیم مسیری مناسب برای همه شهروندان ایجاد کنیم.»

لطفا شهروندان رعایت کنند
در تفاهمنامه کانون معلولان با معاونت فنی وعمران شهرداری منطقه، مواردی مانند جدول‌گذاری، نصب پل روی جوی آب، همسطح‌سازی پیاده‌رو، حذف موانع فیزیکی مانند میله و حتی نصب تابلو محل عبور معلولان پیش‌بینی شده است که با تماس فرد معلول و به دنبال آن اعلام به معاونت فنی وعمران شهرداری، اقدامات لازم شروع می‌شود. اما مبصر توقعی از شهروندان منطقه دارد. او می‌گوید: «‌‌متأسفانه برخی از شهروندان بی‌توجه هستند. به‌عنوان مثال در پارک شاهین به دلیل رفت و آمد معلولان به‌ویژه با ویلچر میله‌ها برداشته شده است، اما برخی موتورسواران از این فرصت استفاده کرده و با موتور وارد بوستان می‌شوند که این مزاحمت‌هایی را برای شهروندان دارد. یا پیش‌بینی کردیم که مانند سال‌های گذشته پس از مناسب‌سازی برخی از پیاده‌روها و انجام خط‌کشی، تابلو توقف ممنوع نصب کنیم یا حتی برخی مکان‌ها را به توقف خودروهای معلولان اختصاص دهیم. اما متأسفانه برخی از شهروندان به این موضوع بی‌توجه هستند و دقیقاً خودروشان را در مقابل این تابلوها نگه می‌دارند. در چنین وضعی فرد معلول باید مسافت زیادی را تا رسیدن به پل طی کند تا بتواند از خیابان بگذرد. بنابراین همزمان با اجرای این طرح، توقع همکاری شهروندان را هم داریم.»

مسیرهای غیر‌ممکن برای مناسب‌سازی
مبصر معتقد است که در برخی از محله‌های منطقه اجرای طرح بهسازی تا حدودی غیرممکن است. او می‌گوید: «‌‌از خواسته‌های برخی از معلولان بهسازی و همسطح‌سازی پیاده‌روها بود. اما در برخی از محله‌ها مانند کوی نصر و سعادت‌آباد این کار شدنی نیست. حتی نمی‌توانیم رمپ داشته باشیم چون این ۲ خیابان سراشیبی دارند و اصلاً پیاده‌روهایش در یک سطح نیست و برای مناسب‌سازی باید کل پیاده‌رو تخریب و همسطح شود. به همین دلیل نمی‌توانیم کاری انجام دهیم اما در سایر موارد به محض طرح مشکل، موضوع به اطلاع معاون فنی و عمران شهردار منطقه می‌رسد و دستور بهسازی صادر می‌شود. در هر حال امیدواریم معلولان منطقه همکاری کرده و خواسته‌های خود را مطرح کنند. چون حالا که مسئولان پای کارآمده‌اند و خودشان اعلام می‌کنند که محل را مشخص کنیم، بهتر است که بر اساس خواسته خود افراد باشد.

۱۰۰ محل، نیازمند همسطح‌سازی برای‌‌‌ تردد معلولان است
بیش از ۱۰۰ محل در منطقه برای همسطح‌سازی و مناسب‌سازی معلولان و جانبازان شناسایی شده است.
«حمیدرضا رنجبر» در این‌باره گفت: «معاونت حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری منطقه برای استفاده راحت‌تر اقشار مختلف جامعه به‌خصوص افراد آسیب‌پذیر، کم‌توان و معلولان از معابر منطقه از ابتدای سال جاری با توجه به بازدیدهای میدانی و درخواست مردم، بیش ار ۱۰۰ محل نیازمند مناسب‌سازی را برای تسهیل در‌‌‌ تردد این گروه شناسایی کرده است.»
معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهردار منطقه افزود: «در ۴۵ روز آینده همه این معابر مناسب‌سازی خواهد شد. با اجرای این طرح مشارکت هرچه بیشتر معلولان و کم‌توانان در فعالیت‌های اجتماعی محقق خواهد شد.»
معلولان و جانبازان منطقه می‌توانند برای مناسب‌سازی فضای بیرونی منازل خود با دفتر موسسه ساحل امید به شماره‌های ۴۴۲۹۳۲۷۰ یا ۴۴۲۱۷۷۸۰ تماس بگیرند.

اولین زن پارالمپین استرالیایی درگذشت

2156272

وی تنها زن استرالیایی بود که در بازی های پارالمپیک ۱۹۶۰ رم به نمایندگی از کشورش در مسابقات شرکت کرد.

«دافنه هیلتون» در سه پارالمپیک شرکت کرد و در پنج رشته ورزشی موفق به کسب ۱۴ مدال شد.

کمیته ملی پارالمپیک استرالیا مرگ هیلتون را بسیار غم انگیز توصیف کرده است.

«لین اندرسون»، رئیس اجرایی کمیته ملی پارالمپیک استرالیا، در خصوص درگذشت «دافنه هیلتون» گفت: «مرگ خانم هیلتون بسیار غم انگیز است و ما با خانواده و دوستان ایشان همدردی می کنیم. دافنه برای ورزش پارالمپیک و ورزش زنان پیشگام بود و از خود میراث فوق العاده مهمی را به یادگار گذاشته است. پیش از اینکه دافنه وارد رقابت شود، ورزش معلولان فقط در انحصار مردان استرالیایی بود اما موفقیت این ورزشکار در پارالمپیک رم درها را به روی ورزشکاران زن باز کرد.»

«دافنه هیلتون» در سن ۱۷ سالگی و به هنگام اسب سواری دچار معلولیت شد و ۹ ماه را در بیمارستان «رویال پرینس آلفرد» بستری بود.

هیچ ورزشکار استرالیایی تا بازی های پارالمپیک ۲۰۰۰ سیدنی نتوانست رکورد ۱۴ مدال وی را بشکند.

«دافنه هیلتون» در رشته های شنا (دو طلا، دو نقره و یک برنز)، دو و میدانی(دو نقره و سه برنز)، تیر و کمان (یک نقره و یک برنز)، تنیس روی میز (یک طلا) و شمشیربازی (یک برنز) صاحب مدال پارالمپیک شد.

منبع : مهر

دستگاهی برای توانبخشی معلولان ساخته شد/ کاربرد برای پارکینسونی ها

2156278

جواد الوانی، در خصوص طرح خود با عنوان «دستگاه اسپورت تراپی» گفت: این دستگاه علاوه بر کاربرد برای بیماران پارکینسون، ضایعه نخاعی و ام اس می توان از آن به عنوان یک وسیله ورزشی برای افراد خانواده استفاده کرد. وی با بیان اینکه این سیستم علاوه بر اینکه در خانه برای بیماران کاربرد دارد می تواند در کلینیک های فیزویوتراپی نیز مورد استفاده قرار گیرد، گفت: سیستم اسپورت تراپی از یک تخت چندکاره تشکیل شده که علاوه بر توانبخشی، عضلات بیماران را تقویت می کند. این مخترع با بیان اینکه سیستم اسپورت تراپی دستگاهی چند کاره است، گفت: تقویت عضلات دست و پا و کمر ، تقویت عضلات چارسرزانوها و ماهیچه ها، تقویت سیستم گردش خون و سیستم گوارشی ازمزایای کاربردی این دستگاه به شمار می رود. الوانی با بیان اینکه سیستمی که طراحی کرده ایم برای کسانی که مشکلات جسمی حرکتی دارند کاربرد دارد، گفت: معمولا پاهای این افراد قدرت چندانی برای حرکت ندارند که می توانند با استفاده از سیستم اسپورت تراپی، از دستان خود کمک بگیرند و در راستای تقویت عضلات پاهایشان با این سیستم تمرین کنند. به گفته وی، این دستگاه قابلیت تنظیم و رگلاژ داشته و متناسب برای تمام سنین است ولی در نمونه خارجی هر دستگاه تنها برای یک رده سنی قابل استفاده است. این مخترع در خصوص ویژگی های این سیستم گفت: دستگاه اسپورت تراپی، یک متر و ۲۰ سانتیمتر ارتفاع و ۷۰ سانتیمتر عرض دارد که ارتفاع آن قابل تغییر بوده و برای حالات مختلف زاویه دار می شود. همچنین این سیستم براساس اندازه طول دست و پا قابل تغییر است. وی با بیان اینکه تهیه اسپورت تراپی نیاز به مبلغ بالایی ندارد، تاکید کرد: این دستگاه برای بهبود وضعیت بیمار مفید خواهد بود. منبع : مهر