ما و رسانه ها

و این یک آغاز است

شهرام مبصر

سرمقاله هفته نامه همشهری محله منطقه ۲ تهران به قلم آقای شهرام مبصر مدیرعامل موسسه ساحل امید در روز چهارشنبه مورخ ۴ اسفندماه ۹۵ منتشر شد.

بیست سال پیش که در اثر حادثه‌ای ناگهانی دچار معلولیت شدم، به دلیل محل سکونتمان در محله شهرآرا چند بار با ویلچر، همراه برادر و دوستانم به پارک شهرآرا رفتم. هر بار که به این پارک می‌رفتم، ناهمواری معابر و ورودی‌ها، مشکلات و موانع زیادی را بر سر راهم ایجاد می‌کرد…

و این یک آغاز است

نویسنده: شهرام مبصر

مناسب سازی معلولان

بیست سال پیش که در اثر حادثه‌ای ناگهانی دچار معلولیت شدم، به دلیل محل سکونتمان در محله شهرآرا چند بار با ویلچر، همراه برادر و دوستانم به پارک شهرآرا رفتم. هر بار که به این پارک می‌رفتم، ناهمواری معابر و ورودی‌ها، مشکلات و موانع زیادی را بر سر راهم ایجاد می‌کرد. در نتیجه‌‌‌‌‌‌ تردد برای من و همراهانم سخت می‌شد. همان موقع با خودم عهد بستم که بالاخره یک روز مدیران شهری را مجاب خواهم کرد تا چنین مشکلات و موانعی را از سر راه همنوعانم بردارند و اتفاقاً با خود قرار گذاشتم که اگر روزی این نهضت شروع شود حتماً یکی از فضاهایی که باید برای‌‌‌‌‌‌ تردد قشر آسیب‌پذیر مناسب‌سازی و ایمن‌سازی شود پارک شهرآرا خواهد بود. اکنون که ۲۰ سال از آن زمان می‌گذرد، خوشبختانه پس از سال‌ها تلاش همه دوستان، فعالان اجتماعی و انجمن‌های فعال در حوزه افراد دارای معلولیت نتیجه مطلوب گرفته‌ایم. سال‌ها تلاش، یعنی سال‌ها مصاحبه با رسانه‌های مختلف داخلی، تهیه گزارش تصویری و مکتوب، رایزنی، جلسه، کارشناسی، پیشنهاد، انتقاد و… تا اینکه بالاخره مسئولان و مدیران مربوطه متوجه شوند بهسازی معابر و بوستان‌ها وظیفه‌ای برعهده آنها و برای همه شهروندان جامعه لازم و ضروری است نه یک لطف! به‌ویژه برای استفاده شهروندان آسیب‌پذیر همچون افراد دارای معلولیت، سالمندان، بانوان باردار، کودکان و حتی افرادی که موقتاً به کمردرد یا پا درد مبتلا هستند. در نهایت پس از این همه سال تلاش فعالان این عرصه، به تازگی به دستور آقای دکتر قالیباف شهردار تهران، مقرر شد تا در هر منطقه حداقل یک بوستان مناسب‌سازی شده برای استفاده ایمن و راحت شهروندان دارای معلولیت آماده شود که ما هم از این موضوع بسیار خوشحالیم.

مناسب سازی معلولان

به دنبال این دستور و در راستای نظارت مستقیم بر روند مناسب‌سازی بوستان شهرآرا و رفع نواقص فنی احتمالی، به همراه مهندس صمدیان، معاون خدمات شهری شهردار منطقه، سید حامد حسینی دبیر دبیران شورایاری منطقه، مهندس کاشانی، شهردار ناحیه ۳ منطقه، علی دوان، قائم‌مقام معاونت اجتماعی منطقه، دکترعباسی، رئیس اداره سلامت شهرداری منطقه، مهندس کریمی، مدیر فنی و عمرانی شهرداری ناحیه ۳ منطقه، قائم‌مقام و معاونان شهردار منطقه و پیمانکاران مسئول مناسب‌سازی، در روزهای پایانی بهمن ماه از پارک شهرآرا بازدید کردیم و ان‌شاءالله به‌زودی تمامی قسمت‌های مختلف این پارک آماده استفاده و‌‌‌‌‌‌ تردد راحت و ایمن شهروندان محترم دارای معلولیت می‌شود. شاید کمی دیر به این نتیجه رسیدیم اما همین شروع را می‌توانیم به فال نیک بگیریم و نقطه عطفی تلقی کنیم برای شروع یک نهضت همگانی و فراگیر در سراسر ایران عزیزمان؛ نهضتی به نام مناسب‌سازی و ایمن‌سازی معابر و اماکن عمومی برای استفاده همه شهروندان جامعه. البته ما در منطقه با همراهی و حمایت مدیران خوب، دلسوز و مردمی شهرداری منطقه، از سال ۱۳۹۰ در نواحی مختلف منطقه طرح مناسب‌سازی و ایمن‌سازی معابر را در حد بضاعت شروع کرده بودیم و تا الان چند پارک و معبر مناسب‌سازی شده داریم. در واقع منطقه ۲ تهران در بخش مناسب‌سازی پیشتاز بود اما واقعیت این است که هنوز تا داشتن شهر استاندارد برای همه شهروندان فاصله زیاد داریم.

مناسب سازی معلولان

حال دیگر مطمئنم که داشتن شهری که جا برای همه شهروندانش داشته باشد می‌تواند یک آرزو یا رؤیا نباشد، به شرط اینکه همه ما یعنی هم مسئولان و هم شهروندان همیشه یادمان باشد که همه ما شهروند همین شهریم و برخوردار از حقوق شهروندی یکسان و برابر.

شهرام مبصر / مدیرعامل موسسه ساحل امید

منبع:روزنامه همشهری

اتفاقات خوب برای معلولان

ازدواج معلولین

شهرام مبصرهر لحظه شاید فردی در اثر یک حادثه یا بیماری، دچار معلولیت شود و این احتمالی برابر برای تمام شهروندان یک جامعه است. فرقی هم نمی‌کند که آن فرد ورزشکار، پزشک، تاجر، سیاستمدار یا کارگر ساده باشد. اما معلولان باور دارند که معلولیت پایان راه نیست. اگر کمی بهتر نگاه کنیم خواهیم دید افراد زیادی در سطح جامعه هستند که با وجود معلولیت‌های مختلف پا به پای دیگران زندگی می‌کنند. درس می‌خوانند و تا مقاطع بالای تحصیلی به دانششان می‌افزایند، کار می‌کنند، ازدواج می‌کنند و همچون دیگران برای داشتن زندگی بهتر تلاش می‌کنند. کاش کمی بهتر نگاه کنیم! شاید این افراد در همسایگی خود ما باشند. اما تا به حال چقدر به این موضوع توجه کرده‌ایم که همه ما شهروند همین شهریم و دارای حقوق شهروندی یکسان و برابر. حقوقی همچون امکان‌‌‌ تردد راحت و ایمن در سطح شهر و استفاده راحت و آسان از اماکن، فضاهای شهری و وسایل حمل‌ونقل عمومی، ورود به ساختمان دانشگاه بدون ترس از پله‌ها، اشتغال، ازدواج و… که متأسفانه افراد معلول تا حدودی از این حقوق اولیه خود بی‌نصیب مانده‌اند. در سال‌های اخیر شاهد رخ دادن اتفاقات خوب و مبارکی هستیم و امید آن داریم که با تداوم و استمرار آنها کم‌کم افراد معلول جامعه هم از حقوق شهروندی برابر با بقیه هموطنان خود برخوردار شوند. در این میان می‌توان به برگزاری مراسم باشکوه ازدواج ۱۱۰ زوج جوان در برج میلاد اشاره کرد که این یکی از همان اتفاقات خوب است که می‌تواند نشان‌دهنده توانایی‌ها و البته نیازهای این قشر از جامعه باشد. فقط کافی است که همیشه یادمان باشد که همه ما شهروند همین شهریم و برخوردار از حقوق یکسان و برابر. به قول سهراب، چشم‌ها را باید شست‌ـ جور دیگر باید دید.

شهرام مبصر / مدیرعامل موسسه ساحل امید

منبع: روزنامه همشهری

بازارچه‌ای در حاشیه ساحل امید

پنجشنبه و جمعه بازار ساحل امید
از اول مردادماه، بوستان شاهین علاوه بر شهروندان و کودکان میزبان کارآفرینان، معلولان و زنان سرپرست خانواری است که برای فروش دست‌سازه‌ها و محصولات خود به این بوستان می‌آیند…
نویسنده: ثریا رسولی

بازارچه خیریه ساحل امید

از ۲ هفته پیش پنجشنبه و جمعه‌ها، بوستان شاهین علاوه بر شهروندان و کودکان میزبان کارآفرینان، معلولان و زنان سرپرست خانواری است که برای فروش دست‌سازه‌ها و محصولات خود به این بوستان می‌آیند. در واقع در شرق این بوستان انواع صنایع‌دستی، غذاهای خانگی و وسایل مورد نیاز شهروندان در غرفه‌های مختلف فروخته می‌شود و اهالی می‌توانند علاوه بر حضور در فضای مفرح بوستان خریدی هم داشته باشند. با دوربین همشهری محله به این بوستان رفتیم تا حال و هوای عصر یک جمعه گرم تابستانه بوستان شاهین را به تصویر بکشیم.

بازارچه خیریه ساحل امید

آخر هفته‌ها اوج شلوغی تنها بوستان محله برق آلستوم است و در این میان برپایی پنجشنبه و جمعه بازار این ازدحام را بیشتر می‌کند. این بازارچه با هدف کارآفرینی و توانمند‌سازی زنان سرپرست خانوار و معلولان و حمایت مؤسسه ساحل امید و شهرداری ناحیه۴ برپا شده و تا پایان شهریور ماه هر هفته دائر است.

بازارچه خیریه ساحل امید

در غرفه‌های برپا شده در بوستان انواع صنایع‌دستی، دست‌سازه‌ها و حتی خوراکی‌ها به فروش می‌رسد. «زهرا منوری» یکی از این بازدید‌کنندگان که به همراه فرزندش از غرفه عروسک‌های کاموایی دیدن می‌کند می‌گوید: «‌برپایی چنین بازارچه‌هایی باعث می‌شود که خانواده‌های بسیاری به جای خانه ماندن و انتظار برای کمک‌های مالی، خودکفا شده و فرصت کسب درآمد داشته باشند و در این میان ما با خریدمان از آنها حمایت می‌کنیم.»

بازارچه خیریه ساحل امید

پنجشنبه و جمعه بازار ساحل امید، با هدف حمایت از معلولان و زنان سرپرست خانوار مقابل ساختمان مؤسسه ساحل امید (یکی از سمن‌های منطقه در زمینه معلولان) برپا شده است. به گفته شهرام مبصر، مسئول مؤسسه که خود از حاضران همیشگی در روزهای پایانی هفته در بوستان است، در بازارچه زمینه‌ای فراهم شده تا علاوه بر فروش هفتگی، با شناسایی کارآفرینان، دست سازه‌های آنها در بازارچه دائمی مؤسسه هم به فروش برسد.
غرفه غذاهای خانگی و شیرینی‌ها یکی از شلوغ‌ترین بخش‌های بازارچه است. غذاها و شیرینی‌ها را «پریوش امجدی» بانوی ۶۲ ساله ساکن منطقه تهیه کرده و می‌فروشد. او درباره حضورش در بازارچه می‌گوید: «‌گرچه سرپرست خانوار هستم، با حضورم می‌خواهم به جوانان نشان دهم که کار کردن همت می‌خواهد و نباید از هیچ کار درستی خجالت کشید. مثل خودم که با این سن در گوشه بازارچه مشغول کار هستم.»
بازارچه خیریه ساحل امید
در بوستان شاهین بسیاری حتی هنگام تفریح ترجیح می‌دهند گشتی در بازارچه بزنند. این بازارچه تا پایان شهریور ماه در خیابان ستارخان، خیابان رحیمی اصل، خیابان علمدار(هفتم)، ضلع شرقی پارک شاهین، مقابل مؤسسه پیام‌آوران ساحل امید (خیریه) برپاست و علاقه‌مندان به داشتن غرفه هم می‌توانند با شماره ۴۴۲۱۷۷۸۰ یا ۴۴۲۹۳۲۷۰ تماس بگیرند.

 

هموطنان محترم:

لطفا با بازدید از این بازارچه، ما را در طرح کارآفرینی و توانمندسازی بانوان سرپرست خانوار و افراد دارای معلولیت حمایت فرمایید.

آدرس: خ ستارخان، خ رحیمی اصل، خ علمدار(هفتم)، ضلع شرقی پارک شاهین، مقابل موسسه پیام آوران ساحل امید (خیریه)

تلفن های تماس جهت کسب اطلاعات بیشتر:  ۴۴۲۱۷۷۸۰  یا  ۴۴۲۹۳۲۷۰

تماس از معلولان مناسب‌سازی از مدیریت شهری

مناسب‌سازی اماکن شهری
معمولاً یکی از مهم‌ترین درخواست‌های معلولان و جانبازان از مدیران شهری بهسازی معابر است و آنها بارها خواستار مناسب‌سازی جدول‌ها، پیاده‌روها،بوستان‌ها و… شده‌اند…
نویسنده: زهرا خورشیدی
 مناسب‌سازی معابر و اماکن شهری

معمولاً یکی از مهم‌ترین درخواست‌های معلولان و جانبازان از مدیران شهری بهسازی معابر است و آنها بارها خواستار مناسب‌سازی جدول‌ها، پیاده‌روها، بوستان‌ها و… شده‌اند. حالا کانون معلولان منطقه، تفاهمنامه‌ای با معاونت فنی و عمران شهرداری امضا کرده است که بر اساس آن اگر معلولی نیاز به مناسب‌سازی جلو در منزلش یا معبری داشته باشد، این کار به دست نیروهای معاونت فنی و عمران شهرداری منطقه انجام می‌شود. حالا اعضای کانون منتظر تماس شهروندان هستند. اما پس از تماس خواسته معلولان چگونه پیگیری و اجرایی می‌شود؟ برای پاسخ به این سؤال سراغ «شهرام مبصر» مسئول کانون معلولان منطقه ۲ و مدیر موسسه ساحل امید رفتیم.

بهسازی ۶۰‌درصداز معابر در سال‌های اخیر
دفتر موسسه ساحل امید در محله برق آلستوم و داخل پارک شاهین قرار دارد. بوستان ۳ سال پیش به دنبال اجرای طرح بهسازی معابر برای‌ تردد معلولان و جانبازان مناسب‌سازی شد و حالا می‌توان از این بوستان به‌عنوان پارک مناســـب برای‌ تردد معلولان یاد کرد. حتی ورودی ساختمان موسسه ساحل امید هم برای قشر آماده شده و «شهرام مبصر» خود با ویلچر وارد دفتر می‌شود. او درباره بهسازی معابر منطقه برای‌ تردد معلولان و جانبازان می‌گوید: «‌‌معابر منطقه ما نسبت به بسیاری از مناطق شهر تهران وضع بهتری دارد. چون از سال ۱۳۹۰ با همکاری معاونت حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری منطقه و به دستور شهردار وقت طرح بهسازی معابر برای معلولان شروع شد. در آن سال‌ها من با همکاری ۲۶ نفر از معلولان و جانبازان منطقه به تمامی کوچه‌ها و خیابان‌های منطقه می‌رفتیم و مکان‌های مورد نیاز برای مناسب‌سازی را شناسایی می‌کردیم. سپس کارشناسان معاونت ترافیک و نواحی در محل حاضر شده و در نهایت عملیات عمرانی زیر نظر کانون معلولان شروع می‌شد. با این شیوه ۶۰‌درصد معابر منطقه مناسب‌سازی شد. اما در تفاهمنامه جدید در نظر داریم که مقابل در منازل معلولان و جانبازان را شروع کنیم. البته اگر مکانی هم اعلام شود که نیازمند مناسب‌سازی باشد، در دستور کار قرار می‌دهیم.»

مناسب‌سازی معابر و اماکن شهری

مناسب‌سازی سبب کمک به دیگران هم می‌شود
به گفته دبیر کانون معلولان منطقه ۲ در هفته‌های اخیر برخی از شهروندان پس از فراخوان اعلام مکان‌های مورد نیاز برای مناسب‌سازی با کانون تماس گرفته‌اند و موارد مطرح شده در حال بررسی است. تعدادی هم در اختیار معاونت فنی و عمران منطقه قرار گرفته است. مبصر درباره تعداد معلولان و جانبازان منطقه می‌گوید: «متأسفانه آمار مشخصی در این زمینه نداریم. اما در هر دوره بیش از ۲۰۰ تا ۳۰۰ نفر از معلولان در برنامه‌های ما شرکت می‌کنند و امیدواریم که خواسته‌های خود را مطرح کنند. البته در زمینه بهسازی معابر، ما معتقدیم که تنها معلولان و جانبازان نیاز به مناسب‌سازی معابر ندارند و مسیر‌ تردد کهنسالان، مادری که با کالسکه فرزندش از خیابانی می‌گذرد و حتی مادران باردار باید برای عبور مناسب باشد. به همین دلیل در سال‌های قبل هنگام اجرای طرح مناسب‌سازی معابر، با توجه به اینکه مسئولیت معرفی مکان‌ها و نظارت بر پیمانکاران را به عهده کانون معلولان گذاشته بودند، تلاش می‌کردیم مسیری مناسب برای همه شهروندان ایجاد کنیم.»

لطفا شهروندان رعایت کنند
در تفاهمنامه کانون معلولان با معاونت فنی وعمران شهرداری منطقه، مواردی مانند جدول‌گذاری، نصب پل روی جوی آب، همسطح‌سازی پیاده‌رو، حذف موانع فیزیکی مانند میله و حتی نصب تابلو محل عبور معلولان پیش‌بینی شده است که با تماس فرد معلول و به دنبال آن اعلام به معاونت فنی وعمران شهرداری، اقدامات لازم شروع می‌شود. اما مبصر توقعی از شهروندان منطقه دارد. او می‌گوید: «‌‌متأسفانه برخی از شهروندان بی‌توجه هستند. به‌عنوان مثال در پارک شاهین به دلیل رفت و آمد معلولان به‌ویژه با ویلچر میله‌ها برداشته شده است، اما برخی موتورسواران از این فرصت استفاده کرده و با موتور وارد بوستان می‌شوند که این مزاحمت‌هایی را برای شهروندان دارد. یا پیش‌بینی کردیم که مانند سال‌های گذشته پس از مناسب‌سازی برخی از پیاده‌روها و انجام خط‌کشی، تابلو توقف ممنوع نصب کنیم یا حتی برخی مکان‌ها را به توقف خودروهای معلولان اختصاص دهیم. اما متأسفانه برخی از شهروندان به این موضوع بی‌توجه هستند و دقیقاً خودروشان را در مقابل این تابلوها نگه می‌دارند. در چنین وضعی فرد معلول باید مسافت زیادی را تا رسیدن به پل طی کند تا بتواند از خیابان بگذرد. بنابراین همزمان با اجرای این طرح، توقع همکاری شهروندان را هم داریم.»

مسیرهای غیر‌ممکن برای مناسب‌سازی
مبصر معتقد است که در برخی از محله‌های منطقه اجرای طرح بهسازی تا حدودی غیرممکن است. او می‌گوید: «‌‌از خواسته‌های برخی از معلولان بهسازی و همسطح‌سازی پیاده‌روها بود. اما در برخی از محله‌ها مانند کوی نصر و سعادت‌آباد این کار شدنی نیست. حتی نمی‌توانیم رمپ داشته باشیم چون این ۲ خیابان سراشیبی دارند و اصلاً پیاده‌روهایش در یک سطح نیست و برای مناسب‌سازی باید کل پیاده‌رو تخریب و همسطح شود. به همین دلیل نمی‌توانیم کاری انجام دهیم اما در سایر موارد به محض طرح مشکل، موضوع به اطلاع معاون فنی و عمران شهردار منطقه می‌رسد و دستور بهسازی صادر می‌شود. در هر حال امیدواریم معلولان منطقه همکاری کرده و خواسته‌های خود را مطرح کنند. چون حالا که مسئولان پای کارآمده‌اند و خودشان اعلام می‌کنند که محل را مشخص کنیم، بهتر است که بر اساس خواسته خود افراد باشد.

۱۰۰ محل، نیازمند همسطح‌سازی برای‌‌‌ تردد معلولان است
بیش از ۱۰۰ محل در منطقه برای همسطح‌سازی و مناسب‌سازی معلولان و جانبازان شناسایی شده است.
«حمیدرضا رنجبر» در این‌باره گفت: «معاونت حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری منطقه برای استفاده راحت‌تر اقشار مختلف جامعه به‌خصوص افراد آسیب‌پذیر، کم‌توان و معلولان از معابر منطقه از ابتدای سال جاری با توجه به بازدیدهای میدانی و درخواست مردم، بیش ار ۱۰۰ محل نیازمند مناسب‌سازی را برای تسهیل در‌‌‌ تردد این گروه شناسایی کرده است.»
معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهردار منطقه افزود: «در ۴۵ روز آینده همه این معابر مناسب‌سازی خواهد شد. با اجرای این طرح مشارکت هرچه بیشتر معلولان و کم‌توانان در فعالیت‌های اجتماعی محقق خواهد شد.»
معلولان و جانبازان منطقه می‌توانند برای مناسب‌سازی فضای بیرونی منازل خود با دفتر موسسه ساحل امید به شماره‌های ۴۴۲۹۳۲۷۰ یا ۴۴۲۱۷۷۸۰ تماس بگیرند.

جا پای رابین هود!

مسابقات ورزشی معلولان

جناب آقای سیامک صدیقی خبرنگار همشهری محله منطقه ۲ تهران، در راستای تهیه گزارش از مسابقات ورزشی جام رمضان ( ویژه افراد دارای معلولیت) برگزار شده توسط موسسه ساحل امید با آقای شهرام مبصر مدیر عامل این موسسه گفتگویی داشته اند که در زیر متن منتشر شده آن را در هفته نامه همشهری محله چهارشنبه ۲۶ خردادماه ۱۳۹۵ با عنوان “جای پای رابین هود” می‌خوانید. با سپاس فراوان از سرکار خانم باقرپور دبیر محترم و جناب آقای صدیقی خبرنگار محترم همشهری محله منطقه ۲ تهران و همکاران محترمشان در این مجموعه از همشهری محله.

نخستین نکته‌ای که جلب توجه می‌کند، دو سیبل بزرگ است و عده‌ای که با تیر و کمان بی‌وقفه به سمت آن تیر می‌اندازند…

 نخستین نکته‌ای که جلب توجه می‌کند، دو سیبل بزرگ است و عده‌ای که با تیر و کمان بی‌وقفه به سمت آن تیر می‌اندازند. دیدن همین صحنه در فضای باز حاشیه شهرداری ناحیه ۴ منطقه خیلی‌ها را کنجکاو می‌کند که جلوتر بیایند و از نزدیک این مسابقه را تماشا کنند. از نزدیک ویژگی مشترک تیراندازها آشکار می‌شود؛ آنها معلولان منطقه هستند که در مسابقات جام رمضان شرکت کرده‌اند.

جام رمضان معلولان با حضور ۱۰۰ معلول منطقه
مربی تیراندازی، فقط چند دقیقه‌ای آموزش می‌دهد و بعد تیرها رها می‌شوند؛ نتیجه هم برای مربی و هم برای تیرانداز شگفت‌آور است. بیشتر تیرها در میانی‌ترین دایره سیبل جای می‌گیرند. شهرام مبصر، مؤسس و مدیرعامل مؤسسه پیام‌آوران ساحل امید درباره این مسابقات می‌گوید: «این مؤسسه مردم‌نهاد، با مجوز سازمان بهزیستی کل کشور ایجاد شده و هدف ما این است که معلولان را تشویق کنیم که از خانه‌هایشان بیرون بیایند و در عرصه‌های مختلف جامعه حضور داشته باشند.»
وی ادامه می‌دهد: «از سوی دیگر ما می‌خواهیم به جامعه هم نشان دهیم که در همسایگی شما، چنین معلولانی زندگی می‌کنند. ضمن اینکه هر لحظه ممکن است در اثر بیماری یا حادثه هر کدام از ما یا نزدیکان‌مان دچار معلولیت شویم. در واقع معلولان عضو جامعه هستند و نیاز دارند که حقوق آنها حفظ شود.»
در میان افرادی که گرم تیراندازی هستند، همه نوع معلولیتی دیده می‌شود، از نابینا تا حتی کم‌توان ذهنی و معلولان حرکتی. مبصر می‌گوید: «گروه مردم‌نهاد ما تمامی معلولیت‌ها را در بر می‌گیرد. خیلی از اعضای ما از شهرستان‌ها هستند اما بیشتر تمرکز برنامه‌ها در تهران و اطراف آن است. ۱۵۰۰ عضو داریم که حدود هزار نفر آنها تهرانی هستند. البته اعضای غیرمعلول هم داریم که بیشتر داوطلب برای کمک در برنامه‌ها هستند.»
او با بیان اینکه کم سن‌ترین عضو گروه، نرگس ۵ ساله است که به فلج اطفال مبتلاست و مسن‌ترین عضو ۷۲ساله است، می‌گوید: «این افراد در منطقه جمع شدند تا در یک مسابقه ورزشی شرکت کنند؛ مسابقه‌ای که اسمش را جام رمضان معلولان گذاشتیم. مسابقه آماتوری بود برای محک زدن بچه‌ها و قطعاً خیلی‌ها فرصت نداشتند که تیر و کمان و تفنگ را امتحان کنند و بیشتر جنبه دورهمی آن مهم بود.
مدیرعامل مؤسسه پیام‌آوران ساحل امید با انتقاد از برخی کم‌توجهی‌ها به معلولان ادامه می‌دهد: به عقیده من مشکل اصلی، نبود اطلاع‌رسانی و فرهنگسازی درست مخصوصاً توسط رسانه‌هاست. اگر این مشکل را حل کنیم بسیاری از مشکلات از بین می‌رود. بسیاری از مسائل از نبود آگاهی درباره حقوق معلولان شکل می‌گیرد.»

ظرفیت مغفول مانده معلولان
نعیم سرشار، مدیر مجموعه تیراندازی پردیسان هم با تأکید بر استعداد معلولان در بسیاری از رشته‌های ورزشی می‌گوید: «با وجود تأکید اسلام بر تیراندازی، این ورزش مفرح، مظلوم واقع شده است. به دلیل تأثیر مثبت این ورزش برنامه‌ای را تعریف کردیم تا جانبازان، معلولان و پرستارانی که در بخش‌های خاص فعالیت می‌کنند و نیاز به آرامش ذهنی دارند، رایگان از این ورزش لذت ببرند.»
سرشار با اشاره به توانمندی‌های معلولان می‌گوید: «معلولان معمولاً توانمندی‌های بسیاری دارند که به دلیل پاره‌ای محدودیت‌ها مغفول می‌ماند. آنها نیاز به حمایت دارند. رقابت‌ها خیلی خوب و نزدیک به هم بود. ما در دارت امتیازهای ۹۳ و ۹۵ داشتیم و در تیراندازی از ۵۰، برخی امتیاز ۴۹ داشتند که فوق‌العاده بود.»
مدیر مجموعه تیراندازی پردیسان درباره آموزش معلولان هم می‌گوید: «ما مربیان خوبی داریم که از مربیان رسمی فدراسیون هستند و این توانایی را دارند که در لحظه آموزش‌های اولیه را به متقاضی ارائه دهند.»

 تصمیم برای ادامه ورزش
مصطفی نظام‌دوست، نفر اول تیراندازی با تفنگ جام رمضان معلولان است. او درباره معلولیت خود می‌گوید: «نوع معلولیت من، کم‌توانی در پاهاست که از ۵ سالگی به بعد پیشرفت کرد و در نوجوانی شدت گرفت.»
نظام‌دوست که اصالتاً اهل خراسان جنوبی است می‌گوید: «تنها تجربه من در تیراندازی برمی‌گردد به تمرین‌های محدود در دشت و صحرا در خراسان.»
او با بیان این مطلب که مهم‌ترین ویژگی برنامه امروز، شادی و نشاط معلولان بود ادامه می‌دهد: «من ۲۳ ساله هستم و تاکنون حرفه‌ای ورزش نکردم. امروز هم اصلاً فکر نمی‌کردم اول شوم، حالاتصمیم دارم این رشته را ادامه دهم.»
نفر اول تیراندازی با تفنگ که مهندس نرم‌افزار کامپیوتر است می‌گوید: «کمبود امکانات و طراحی نشدن فضاهای مناسب در شهرهای کشور برای معلولان آسیب فضاهای شهری است که امیدوارم در این زمینه به معلولان بیشتر توجه شود.»

 بیکاری، مهم‌ترین مشکل معلولان
معلولیت هادی افخمی، ضعف عضلانی دست و پاست. او نفر اول تیراندازی با کمان جام رمضان معلولان شده است. می‌گوید: «از ۱۸ سالگی معلولیتم پیشرفت کرد و من با وجود همین مشکل، ازدواج کردم که حاصل آن پسر کوچکم است.»
وی با بیان این مطلب که اکنون ۳۶ سال دارد، ادامه می‌دهد: «به هر حال معلولان با مشکلات متعددی روبه‌رو هستند، اما به عقیده من مهم‌ترین مسئله برای آنها نبود عدالت در زمینه اشتغال است.»
افخمی می‌گوید: «ما بارها در امتحانات کتبی ادارات یا سازمان‌های مختلف پذیرفته شده‌ایم، اما با مراجعه حضوری وقتی می‌بینند معلولیت داریم، ما را کنار می‌گذارند. من چند سال بیکاری کشیدم و این موضوع بیش از هر چیز دیگر معلولان را آزار می‌دهد.»
وی درباره مسابقات جام رمضان معلولان می‌گوید: «امکانات ورزشی برای معلولان تقریباً مناسب است، اما من هیچ‌گاه این رشته‌ها را امتحان نکرده بودم، اما امروز واقعاً مصمم شدم تیراندازی با کمان را ادامه دهم.»

منبع: همشهری محله

اشتغال درخواست اول معلولان/ استعدادهایی که هدر می‌رود

4671162_422

یک دورهمی که نام جام رمضان معلولان را برای آن انتخاب کرده بودند، بهانه‌ای بود تا بیش از ۲۰۰ معلول دور هم جمع شوند و با تفنگ و تیر و کمان چند ساعتی با یکدیگر رقابت کنند.

در میان معلولان از کودک ۵ساله تا پیرمرد ۷۰ ساله با علاقه‌مندی خاصی تیر و کمان دست می‌گیرند و به سمت سیبل مقابل نشانه می‌روند. معلولان جسمی-حرکتی، ذهنی و حتی نابینا که سیبل را نمی‌بینند، بلکه فقط حس می‌کنند.

دست‌های ناتوانی که تیر را به نزدیک‌ترین دایره در میانه سیبل شلیک می‌کند، باعث شگفتی مربیانی می‌شود که برای آموزش هر معلول تنها یک دقیقه زمان گذاشته‌اند.

در بخش پایانی وقتی امتیاز برترین‌ها اعلام می‌شود، شگفتی‌ها نیز به اوج می‌رسد؛ در دارت و تیر و کمال امتیازهای ۹۳ و ۹۵ از ۱۰۰ و در تیراندازی امتیاز ۴۹ از ۵۰ آن هم برای تیراندازهای مبتدی که تاکنون تجربه تیراندازی نداشتند، واقعا عجیب است و از استعدادهایی حکایت می‌کند که به دلیل بی‌توجهی‌ها هدر می‌رود.

اما وقتی پای صحبت معلولان بنشینید، به تنها چیزی که فکر نمی‌کنند، همین استعدادهایی است که می‌توانست با هدایت بهتر و مدیریت برنامه‌ریزی شده، دستاوردهای فردی و اجتماعی بسیاری به همراه داشته باشد. بسیاری از معلولان به این‌ها فکر هم نمی‌کنند، آن‌ها در اولویات زندگی لنگ مانده‌اند.

کسی از حقوق شهروندی معلولان خبر ندارد

۲۰۰ معلولی که امروز برای مسابقه جام رمضان معلولان دور هم جمع شده‌اند، عضو گروه مردم نهادی هستند که مدیرعامل آن نیز روی ویلچر نشسته است. شهرام مبصر، موسس ان.جی.او پیام آوران ساحل امید وقتی از اولین هدف شکل گیری این مجموعه در سه سال قبل صحبت می‌کند، می‌توان به میزان تنهایی و فراموشی معلولان پی برد.

او می‌گوید: هدف ما این است که معلولان را تشویق کنیم از خانه‌هاشان بیرون بیایند.

۱۱درصد جامعه با معلولیت مواجه هستند

در واقع تلاش اصلی این ان.جی.او که با مجوز سازمان بهزیستی کشور تشکیل شده است و بیش از ۱۵۰۰ عضو دارد، این است که با طراحی مسابقات ورزشی و تورهای گردشگری، زمینه‌ای را برای دورهمی معلولان فراهم کند تا آن‌ها بیشتر به جامعه‌ای بیایند که خودشان عضوی از آن هستند.

برای اینکه عمق فاجعه آشکارتر شود، آمارهایی را مرور می‌کنیم که کیوان دواتگران مدیرکل توانمندسازی معلولان بهزیستی ارائه داده است: ۱۱درصد جامعه ما دارای درجاتی از معلولیت خفیف، متوسط و خیلی شدید هستند و بالغ بر چهار درصد کل جامعه را معلولیت‌های شدید و خیلی شدید به خود اختصاص می‌دهند.

وی با اشاره به معلولان ضایعه نخاعی که بسیاری از آن‌ها بر اساس حادثه یا تصادف دچار این معلولیت شده‌اند، می‌گوید: ما بالغ بر ۱۷ هزار پرونده معلولان ضایعه نخاعی در بانک اطلاعاتی سازمان بهزیستی داریم. این تعداد پرونده تقریبا یک سوم تا یک چهارم پرونده‌های کل کشور را تشکیل می‌دهند یعنی آمار ضایعه نخاعی باید چهار برابر این تعداد ثبت شده باشد.

مبصر هم دست روی همین نقطه می‌گذارد: ممکن است در همسایگی ما معلولانی زندگی کنند که ما نسبت به آن‌ها نه اطلاعی داریم و نه حقوق آن‌ها را رعایت می‌کنیم، غافل از اینکه هر کدام از ما یا نزدیکان مان ممکن است بر اثر یک حادثه یا بیماری دچار معلولیت شویم.

وی تاکید می‌کند: مهمترین انتقاد ما بی‌توجهی به حقوق شهروندان معلول است که بیشتر آن هم حاصل عدم اطلاع رسانی دقیق است. از پارک کردن خودرو در مسیر عبور معلولان بگیرید تا اشغال فضای مخصوص آن‌ها در وسایل نقلیه عمومی و… باید مردم را نسبت به حقوق جامعه معلولان آگاه‌تر کرد.

اشتغال، نیاز اصلی معلولان

چندی پیش مقام معظم رهبری در دیدار با نمایندگان مجلس دهم، حل موضوع رکود و اشتغال از طریق رونق تولید داخلی را از اولویت های اصلی و بسیار مهم در بخش اقتصاد برشمردند و خاطرنشان کردند: خجلت و شرمندگی نظام از بیکاری یک جوان، از خجلت و شرمندگی جوان بیکار در خانواده خود، بیشتر است، بنابراین باید برای حل این مشکل، اقدامات جدی انجام شود.

بیکاری و رکود دو موضوع اصلی کشور در سال‌های اخیر است، اما در این میان وضعیت معلولان به مراتب بدتر و حتی بی‌مهری‌ها نسبت به آن‌ها غیرقابل اغماض است.

در فصل پنجم قانون کار در ماده ۱۱۹، وزارت کار و امور اجتماعی موظف شده نسبت به ایجاد مراکز خدمات اشتغال در سراسر کشور اقدام کند و مراکز خدمات موظفند تا ضمن شناسایی زمینه‌های ایجاد کار و برنامه‌ریزی برای فرصت‌های اشتغال نسبت به ثبت‌نام و معرفی بیکاران به مراکز کارآموزی (در صورت نیاز به آموزش) یا معرفی به مراکز تولیدی، صنعتی، کشاورزی و خدماتی اقدام کنند.

در تبصره دیگری از این ماده قانونی آمده است مراکز خدمات اشتغال در مراکز استانها موظف به ایجاد دفتری تحت عنوان دفتر برنامه‌ریزی و حمایت از اشتغال معلولین خواهند بود و تمامی موسسات در این ماده موظف به همکاری با دفاتر مزبور هستند.

همچنین دولت موظف است تا در ایجاد شرکتهای تعاونی (تولیدی، کشاورزی، صنعتی و توزیعی)، معلولین را مورد حمایت قرار داده و در تبصره دیگری نیز به این موضوع اشاره دارد که وزارت کار و امور اجتماعی مکلف است تا آئین‌نامه‌های لازم را در جهت برقراری تسهیلات رفاهی مورد نیاز معلولین شاغل در مراکز انجام کار با نظرخواهی از جامعه معلولین ایران و سازمان بهزیستی کشور تهیه و به تصویب وزیر کار و امور اجتماعی برساند.

اما با وجود این قوانین، اشتغال برای معلولان با حاشیه‌های بسیاری همراه است.

هادی افخمی، معلول جسمی حرکتی است با ضعف عضلانی در دست و پا. معلولیت او از سن ۱۸سالگی پیشرفت کرده و او در سن ۳۶سالگی بدون تجربه تیراندازی با کمان، دیگران را متوجه استعداد خود در این بخش کرده است. او در بین معلولان بالاترین امتیاز را در تیراندازی با کمان به دست آورده است.

وقتی پای صحبت او که با همسر معلول و کودکش به مسابقات آمده، بنشینید، علی‌رغم علاقه‌مندی اش برای ادامه تیراندازی با کمان، سخن را به جای دیگری می‌برد؛ به سال‌ها بیکاری و دردی که از آن کشیده است.

می‌گوید: بسیاری از معلولان تحصیلات دانشگاهی دارند، در آزمون‌های استخدامی پذیرفته می‌شوند اما هنگامی که برای مصاحبه حضوری می‌روند به صرف معلول بودن، آن‌ها را کنار می‌گذارند.

همین که بفهمند معلولیم، کنار گذاشته می شویم

او ادامه می‌دهد: کسی از کار و توانمندی ما نمی‌پرسد، همین که بفهمند معلول هستیم، کنار گذاشته می‌شویم. الان بسیاری از معلولان با وجود توانمندی و مدارک دانشگاهی، در شغل‌هایی مانند تلفنچی مشغول کار هستند.

سراغ بقیه برگزیدگان هم که بروید، صحبت از بیکاری است و نبود عدالت در استفاده از امکانات فضای شهری و اشتغال. قوانین مشکلی ندارد، جای خالی ضمانت اجرایی در آن‌ها فریاد می‌زند.

منبع: مهر