تفریحی – زیارتی

عملکرد موسسه ساحل امید در سال دوم (اسفندماه ۹۲ تا اسفندماه ۹۳)

s-(2)

کارنامه ساحل امید در سال دوم فعالیت موسسه (اسفند ۱۳۹۲- اسفند ۱۳۹۳)

۱- حضور و فروش صنایع دستی اهالی ساحل امید در بازارچه کانون سندرم دان( ۸ و۹ اسفند ماه ۱۳۹۲)

بازارچه کانون سندروم داون در روزهای پنجشنبه ۸ و جمعه ۹ اسفندماه  ۱۳۹۲در سامانه حمل و نقل شهری معلولان و جانبازان شهرداری برگزار شد. در این بازارچه غرفه‌های گوناگونی برای فروش پوشاک، کیف، صنایع‌دستی، ترشیجات،مربا و غذاهای خانگی خانگی، اسباب بازی، ، بدلیجات، گل و گیاه، محصولات آرایشی و بهداشتی و … وجود داشت که با استقبال خوب حامیان موسسات خیریه، هنرمندان، چهره‌های سرشناس فرهنگی، هنری، اجتماعی و عموم شهروندان مواجه شد. در خلال برگزاری بازارچه برنامه های متنوعی از قبیل مسابقات فرهنگی ورزشی برای رده های سنی مختلف، اجرای موسیقی های شاد و زنده، هنرنمایی گروه تئاتر هنرمندان مبتلا به سندروم داون و اهدای جوایز به برندگان مسابقات نیز اجرا شد. موسسه پیام آوران ساحل امید نیز با هدف نمایش توانمندی‌های افراد دارای معلولیت و فروش تولیدات دستی این افراد در این بازارچه شرکت کرد.

۲- برگزاری تور یک‌روزه کردان(۲۲ اسفند ۱۳۹۲)

روز پنج‌شنبه ۲۲ اسفند نفر از ساکنان ساحل امید به استقبال بهار رفتند. تور یک‌روز کردان در راستای ایجاد انگیزه و نشاط، تقویت روحیه و بالا بردن حس اعتماد به نفس افراد دارای معلولیت، گسترش شبکه دوستی و ایجاد تعامل بین شرکت‌کنندگان دارای معلولیت و غیر معلول در جهت کسب تجارب بیشتر از یکدیگر برگزار شد. آشنایی با باشگاه سوارکاری اسواران، آموزش و خدمات این باشگاه در زمینه اسب درمانی و آموزش سوارکاری به افراد دارای معلولیت نیز از دیگر بخش‌های این تور یک‌روزه به شمار می‌رفت. همزمان با پایان این اردو با اهدای کتابی درخصوص رازهای موفقیت در زندگی که نوشته یکی از افراد دارای معلولیت بود از برخی حاضران در این اردو تقدیر شد.

۳- برگزاری تور یک روزه پارک جنگی چیتگر(۱۲ فروردین ۱۳۹۳)

تور یک‌روزه پارک جنگلی چیتگر اولین برنامه موسسه در سال ۱۳۹۳ بود که  ۴۵ نفر از ساکنان ساحل امید در آن شرکت کردند. این برنامه روز سه‌شنبه ۱۲ فروردین ماه ۱۳۹۳ با هدف دید‌وبازدید سال نو، ایجاد نشاط و شادابی برای شهروندان به ویژه افراد دارای معلولیت، گسترش شبکه دوستی افراد دارای معلولیت، بهره‌مندی از تجربیات مفید یکدیگر در محفلی صمیمانه برگزار شد.

۴- هم‌فیلم‌بینی”طبقه حساس” به کارگردانی کمال تبریزی در سینما المپیک(۲۵ فروردین ۱۳۹۳)

روز دوشنبه ۲۵ فرودین ۵۰ نفر از ساکنان ساحل امید، در سینما المپیک به تماشای فیلم سینمایی “طبقه حساس” به کارگردانی کمال تبریزی نشستند. برگزاری چنین برنامه‌هایی می‌تواند نقش مهمی در تشویق افراد دارای معلولیت به حضور فعال در عرصه های مختلف اجتماعی ، هنری و فرهنگی داشته باشد که  این مقوله یکی از اهداف مهم موسسه پیام‌آوران ساحل امید به شمارمی‌آید.

۵- برپایی غرفه فروش صنایع دستی در دهکده سلامت برج میلاد تهران(۱ لغایت ۷  اردی‌بهشت ۱۳۹۳)

به مناسبت هفته سلامت، به همت اداره سلامت شهرداری منطقه دو تهران و دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران از یکم تا هفتم اردیبهشت ۱۳۹۳ دهکده سلامت پای برج میلاد تهران برپا شد. بیمارستان‌های فوق تخصصی و کلنیک‌‎های توانبخشی حرفه‌ای، آموزش و پرورش استثنایی، سازمان تربیت بدنی، سازمان هلال احمر، سازمان انتقال خون و … به مدت یک هفته با هدف اطلاع رسانی‌های در حوزه سلامت از طریق روش‌هایی از قبیل تست قند خون، تست فشار خون و مشاوره‌های پزشکی و سلامت بصورت رایگان حضوری فعال داشتند.

غرفه موسسه ساحل امید نیز در این دهکده با تولیدات نفیس صنایع دستی اعضاء هنرمند موسسه از قبیل تندیس غزال‌های چوبی، تابلوهای نقاشی رنگ روغن، معرق‌کاری، سوخته نگاری و خراش روی فلز یکی از پربازدیدکننده ترین غرفه های این دهکده بود. برگزاری مسابقات ورزشی توسط  این موسسه با همکاری اداره تربیت بدنی شهرداری منطقه ۲ تهران از دیگر فعالیت‌های ساحل امید بود که در حاشیه برپایی این دهکده با استقبال مخاطبان رو‌به‌رو شد.

۶- برگزاری تور یک روزه گلابگیری در قمصر کاشان( ۱خرداد ۱۳۹۳)

همزمان با فصل گلابگیری، تور یک روزه قمصر نیز با همکاری کانون معلولان، کمیته راهبری جامعه ایمن و بسیج شهرداری منطقه ۲ تهران در روز پنجشنبه یکم خردادماه ۱۳۹۳ برگزار شد. این سفر با حضور ۱۲۰ نفر از ساکنان ساحل امید آغاز شد تا در پایان، بخشی از اهداف موسسه که می‌توان آن را در “تعامل، دوستی، شادی و نشاط  افراد دارای معلولیت و افراد غیرمعلول” خلاصه کرد محقق شده باشد..

۷- برپایی غرفه فروش صنایع دستی در نمایشگاه جانبی جشنواره رمضان منطقه ۲ تهران-فاز ۲ بوستان نهج البلاغه( ۱۴ الی ۲۱ تیر ۱۳۹۳)

موسسه پیام آوران ساحل امید از روز شنبه ۹۳/۴/۱۴ به مدت یک هفته در نمایشگاه جانبی جشنواره رمضان منطقه ۲ تهران واقع در فاز ۲ بوستان نهج البلاغه شرکت کرد. در این نمایشگاه  تولیدات نفیس صنایع دستی اعضاء موسسه (افراد دارای معلولیت و زنان سرپرست خانوار)  از قبیل تندیس غزال‌های چوبی، تابلوهای سوخته نگاری روی چوب، خراش روی فلز و نقاشی به معرض نمایش و فروش گذاشته شده بود.

۸- برگزاری تور یکروزه قم-جمکران (۲۶ تیر ۱۳۹۳)

به مناسبت ماه مبارک رمضان و شب های پر فیض قدر مصادف با ایام شهادت حضرت امیرالمومنین علی (ع)، موسسه پیام‌آوران ساحل امید با همکاری مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد سفر زیارتی و معنوی قم – جمکران را برگزار کرد.

۵۰ نفر از افراد دارای معلولیت و همراهان آنها از محل مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد سفر خود را به قصد زیارت مسجد مقدس جمکران آغاز کردند و پس از آن به سوی حرم بانوی عصمت و طهارت حضرت معصومه (س) حرکت کردند.

۹- حضور در راهپیمایی روز قدس در راستای حمایت از مردم مظلوم غزه( ۳مرداد ۱۳۹۳)

مسئولین و اعضای موسسه پیام آوران ساحل امید، با شرکت در راهپیمایی روز قدس حملات بی رحمانه رژیم صهیونیستی به مدارس، آسایشگاه‌ها و مراکز نگهداری معلولان و مردم بی دفاع و بی پناه غزه را محکوم کردند.

۱۰- شرکت در تجمع‌های مردمی در برابر ساختمان شورای اسلامی شهر تهران در راستای حمایت از مردم مظلوم غزه(۱۹ مرداد ۱۳۹۳)

صبح روز یکشنبه نوزدهم مردادماه خیابان بهشت میزبان خیل کثیری از مردم تهران بود که برای همدردی با مادران و کودکان غزه گرد هم آمده بودند. اقشار مختلف از سازمان‌های مردم نهاد شهر تهران در تجمعی مردمی حمایت خود را از کودکان بی دفاع غزه و اعتراض نسبت به سکوت مجامع بین‌المللی در برابر جنایات رژیم صهیونیستی اعلام کردند . ساکنان ساحل امید نیز همچون دیگر اعضاء سازمان‌های مردم نهاد در این مراسم حضور داشتند.

۱۱- برگزاری تور یک روزه شهریار (۳۰ مرداد ۱۳۹۳)

روز پنجشنبه ۳۰ مردادماه ۹۳ تور روزه فرهنگی- تفریحی  شهرستان شهریار برگزار شد. در این تور تابستانه ۹۰ نفر از ساکنان ساحل امید شرکت کردند تا ضمن بهر‌ه‌مندی از فضایی شاد و دوستانه، به تعامل بهتر با افراد دارای معلولیت نیز بیانجامد.

۱۲- برگزاری تور یک روزه جاده‌ی چالوس (۲۸ شهریور ۱۳۹۳)

سفری یک روزه در دل طبیعت و دور از هیاهوی شهر تهران که جمعه ۹۳/۶/۲۸ ساعت ۸ صبح آغاز شد. در این سفر ضمن ایجاد فرصتی شاد و مفرح برای افراد دارای معلولیت، انگیزه‌ی انسانی گروه همیاران جوان موسسه را نیز تقویت و باعث ارتباط و تعامل این دو گروه (افراد غیرمعلول با افراد دارای معلولیت) با یکدیگر می شوند

۱۳- برگزاری جشن عید سعید قربان در بوستان شاهین( ۱۲ مهر ۱۳۹۳)
به مناسبت عید سعید قربان روز شنبه ۱۲ مهرماه ۱۳۹۳ موسسه ساحل امید جشنی در بوستان شاهین برگزار کرد که با استقبال پرشور شهروندان روبه‌رو شد.

۱۴-برگزاری جشن افتتاحیه دفتر موسسه پیام‌آوران ساحل امید در بوستان شاهین و برپایی غرفه فروش صنایع دستی(۲۰ مهر ۱۳۹۳)

روز یکشنبه ۹۳/۷/۲۰ مراسم افتتاحیه دفتر موسسه و اولین جشنواره غذا و صنایع دستی پیام‌آوران ساحل امید، همزمان با فرا رسیدن عید سعید غدیرخم با حضور مسئولان و بیش از ۴۰۰ نفر از اعضای موسسه برگزار شد.

۱۵-برپایی هیئت عزاداری در سوگ سالار شهیدان، حضرت اباعبدالله الحسین با همکاری (۹ آبان ۱۳۹۳)

موسسه ساحل امید با همکاری هیئت قمر بنی هاشم، روز جمعه ۹ آبان ماه ۱۳۹۳ مراسم سوگواری شهادت حضرت اباعبدالله الحسین را با حضور بیش از ۱۵۰ نفر از افراد دارای معلولیت و خانواده های این عزیزان برگزار کرد.

قرائت زیارت عاشورا، برپایی مجلس روضه، نوحه سرایی و سینه زنی از جمله‌ برنامه‌هایی است که با حضور گسترده ساکنان ساحل امید پس از نماز مغرب و عشا برگزار شد و تا پاسی از شب نیز ادامه یافت.

۱۶- برگزاری تور یکروزه قم-جمکران (۳۰ آبان ۱۳۹۳)

روز جمعه ۳۰ آبان ماه نیز دومین سفر زیارتی و معنوی قم – جمکران در سال ۱۳۹۳ نیز برگزار شد. مسافران این تور یک‌روزه ۳۵ نفر از افراد دارای معلولیت و خانواده‌های آنان‌ها بودند. کاروان زیارتی ساحل امید سفر خود را ساعت ۹ صبح آغاز کرد و برای اقامه نماز ظهر،عصر، دعا و نیایش به مسجد مقدس جمکران مشرف شدند. پس از زیارت حرم حضرت معصومه (س) و توزیع وعده عصرانه در میان زائران ساعت ۱۶ به سمت تهران حرکت کردند و در ساعت ۱۸ سفر خود را به پایان رساندند.

۱۷- همکاری در برگزاری “همایش بزرگ روز جهانی افراد دارای معلولیت” و ۳۳ متر جابه‌جایی خودروی سمند با طناب توسط سفیر صلح موسسه پیام‌آوران ساحل امید(۸ آذر ۱۳۹۳)

منوچهر نامجو سفیر صلح موسسه ساحل امید است که به علت معلولیت فلج اطفال از ویلچر استفاده می‌کند. نامجو روز شنبه ۹۳/۹/۸ در همایشی که به مناسبت روز جهانی افراد دارای معلولیت در فرهنگسرای بهمن برگزار شد، موفق شد با طناب یک خودروی سمند را بیش از ۳۳متر بکشد و این رکورد را برای خود ثبت کند .این گوشه‌ای از توانمندی‌های افراد دارای معلولیت بود که در توجه جمع کثیری از مسوولان و افراد دارای معلولیت را به خود جلب کرد.

۱۸- برپایی دومین بازارچه “شهروند همین شهریم” به مناسبت روز جهانی افراد دارای معلولیت(۱۳،۱۲ و ۱۴ آذر ۱۳۹۳)

دومین بازارچه صنایع دستی و غذاهای خانگی به مناسبت روز جهانی افراد دارای معلولیت توسط موسسه ساحل امید برگزار شد.  بازارچه “شهروند همین شهریم” با هدف نمایش توانمندی های افراد دارای معلولیت و فروش تولیدات دستی این افراد از ۱۲ الی ۱۴ آذرماه به مدت سه روز در منطقه دو تهران، خ سازمان آب مقابل پارک شاهین با استقبال خوب اهالی منطقه و سایر شهروندان رو به رو شد. این بازارچه با حمایت سازمان بهزیستی کشور، ستاد ساماندهی فعالیت های سمن های شهر تهران، شهرداری منطقه ۲ تهران، مدیریت محله برق آلستوم، کانون معلولان منطقه ۲، موسسه خیریه سپاس، بنیاد کارآفرینی و اشتغال معلولان و خانه نجات ایران برگزار گردید.

۱۹- برگزاری جشن میلاد رسول اکرم(ص) و امام جعفر صادق(ع) (۱۸ آذر ۱۳۹۳)

موسسه پیام آوران ساحل امید با همکاری دبیرخانه ستاد ساماندهی سمن‌های منطقه دو تهران، اداره سلامت و کانون معلولان منطقه دو، انجمن باور، جامعه معلولان ایران و مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد به مناسبت میلاد با سعادت حضرت رسول اکرم(ص) و امام صادق (ع) “جشن میلاد” را روز پنجشنبه مورخ  ۹۳/۱۰/۱۸ با برگزاری ایستگاه سلامتی، ایستگاه کودکانه، آتش بازی به همراه اجرای موسیقی زنده با حضور پرشور ساکنان ساحل امید برگزار کرد .عیدانه‌ی میلاد حضرت محمد(ص) و امام جعفر صادق(ع) برای پیام‌آوران ساحل امید، لبخند بود و شادی.

 

۲۰- حضور اعضای ساحل امید در ضبط برنامه رادیویی “جمعه ایرانی” (۲۲ دی ۱۳۹۳)

ضبط برنامه‌ی جمعه ایرانی طی ۲ روز در ماه در ایوان شمس انجام ‌می‌شود. سعید توکل سردبیر، تهیه‌کننده و نویسنده برنامه رادیویی جمعه ایرانی است که اغلب آن را با نام قدیمی “صبح جمعه با شما” می شناسند. دیگر نویسندگان این برنامه محمد صادق عبداللهی، حسین هاشمی و عباس محبی هستند. از سایر همکاران این مجموعه می‌توان به اصغر سمسارزاده، علی‌رضا جاویدنیا، رضا عبدی، منوچهر آذری و مینو غزنوی اشاره کرد.

در ضبط روز دوشنبه‌ ۲۲ دی ماه ۱۳۹۳ جمعه ایرانی، اعضای ساحل مهمانان افتخاری این مراسم بودند. در حاشیه اجرای این هنرمندان ساحل امیدی‌ها به عرضه و نمایش آثار صنایع دستی اعضای موسسه و سایر محصولات فرهنگی و هنری خود پرداختند. آشنایی شرکت کنندگان برنامه با فعالیت‌های ساحل امید، فروش و عرضه‌ی محصولات موسسه و ترغیب به حمایت مردم از این محصولات برای اعضای ساحل امید روز خوشی را رقم زد.

 

۲۱- اجرای طرح جشنواره هفتگی گردشگری “همه ما شهروند همین شهریم” با همکاری شهرداری تهران (آذر تا اسفند ۱۳۹۳)

در راستای تحقق اهداف گردشگری موسسه پیام‌آوران ساحل امید طرح تهران‌گردی افراد دارای معلولیت به دفتر شهردار محترم تهران ارائه شد. پس از بررسی و برگزاری جلسات متعدد طرح بازدید هفتگی افراد دارای معلولیت از برج میلاد تهران تصویب شد. با موافقت هیئت مدیره برج میلاد تهران با بازدید رایگان و  هفتگی ۵۰ نفر افراد دارای معلولیت از این جاذبه‌ی گردشگری پایتخت و همکاری مساعد سامانه‌ی جانبازان و معلولان برای ایاب و ذهاب مسافران، موسسه پیام‌آوران ساحل امید مجری طرح گردشگری افراد دارای معلولیت در شهر تهران شد. از آنجا که این طرح با شکل‌گیری شبکه همیاری انجمن‌های فعال در حوزه افراد دارای معلولیت قوت گرفته بود، پس از شرکت اعضای ساحل امید در این برنامه، اعضای سایر انجمن‌ها نیز به آن پیوستند. تا جایی که در پایان سال ۹۳ بیش از ۴۵۰ نفر از افراد دارای معلولیت و خانواده‌های آن‌ها از این جاذبه‌ی گردشگری شهر تهران بازدید کردند.

پیام آوران ساحل امید

۲۲- برگزاری اولین نوبت جشنواره هفتگی گردشگری “همه ما شهروند همین شهریم” – بازدید اعضای موسسه “پیام‌آوران ساحل امید” از برج میلاد تهران(۲۷ دی ۱۳۹۳)

نخستین جشنواره هفتگی “همه‌ ما شهروند همین شهریم” به همت موسسه پیام‌آوران ساحل امید و با حمایت شهرداری تهران کلید خورد. نخستین جشنواره هفتگی “همه ما شهروند همین شهریم” از روز شنبه ۲۷ دیماه آغاز شد. در این جشنواره هر هفته تعدادی از افراد دارای معلولیت برای بازدید رایگان از برج میلاد راهی بلندترین سازه‌ی شهر و یکی از جاذبه‌های گردشگری پایتخت می‌شوند. ایاب و ذهاب افراد دارای معلولیت با همکاری سامانه‌ی حمل و نقل جانبازان و معلولان انجام می‌گیرد. روز شنبه ۲۷ دی ماه ۱۳۹۳، ۵۰ نفر از افراد دارای معلولیت و همراهان آنها برای شرکت در این برنامه راهی برج میلاد شدند. درنخستین هفته از برگزاری این جشنواره ۵۰ نفر از افراد دارای معلولیت و همراهان آن‌ها توسط اتوبو‌س‌های مناسب‌سازی شده به برج میلاد رفتند تا از سکوی دید باز برج دیدن کنند. گروه بازدیدکننده از ۱۵ مرد و ۳۵ زن با معلولیت‌های ضایعه نخاعی، کم بینا، کم شنوا و … تشکیل شده بود..

۲۳- برگزاری دومین نوبت جشنواره هفتگی گردشگری “همه ما شهروند همین شهریم”- بازدید اعضای موسسه پیام‌آوران ساحل امید از برج میلاد تهران(۴ بهمن ۱۳۹۳)

در دومین هفته از برگزاری  جشنواره “همه ما شهروند همین شهریم” ۶۰ نفر از افراد دارای معلولیت راهی برج میلاد تهران شدند. رفت و آمد بازدید کنندگان توسط اتوبوس‌های مناسب سازی شده صورت می‌گیرد. حضور اجتماعی افراد دارای معلولیت در اماکن گوناگون یکی از اهداف این جشنواره‌ی هفتگی است.

۲۴- برگزاری سومین نوبت جشنواره هفتگی گردشگری “همه ما شهروند همین شهریم”- بازدید اعضای “جامعه معلولان ایران” از برج میلاد تهران(۱۱ بهمن ۱۳۹۳)

سومین هفته از برگزاری این جشنواره به بازدید اعضای جامعه معلولان ایران از برج میلاد تهران اختصاص یافته بود.

۲۵- حضور در جشن گلریزان “مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد” جهت معرفی موسسه و فروش صنایع دستی (۱۵ بهمن ۱۳۹۳)

در حاشیه برگزاری جشن گلریزان مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد موسسه پیام‌آوران ساحل امید نیز به معرفی اهداف موسسه، نمایش و فروش صنایع دستی افراد داری معلولیت پرداخت. شرکت‌کنندگان در این مراسم فرصت یافتند تا از نزدیک با اهداف موسسه آشنا شوند.

۲۶- همکاری در برگزاری مراسم “فجرمهربانی”- مراسم ازدواج ۲۲ زوج معلول (۱۷ بهمن ۱۳۹۳)

همزمان با ایام دهه فجر، جشن ازدواج ۲۲زوج دارای معلولیت به همت شبکه همیاری انجمن معلولان، همکاری معاونت اجتماعی و فرهنگی منطقه دو تهران و با حمایت دفتر شهردار تهران در ورزشگاه شهید شوشتری درحالی برگزار شد که از میهمان‌های ویژه این مراسم می‌توان سیدمحمد جواد شوشتری مشاور شهردار و مدیرکل دفتر شهردار تهران و علی ربیعی وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی، هنرمندان و جمعی از پیشکسوتان ورزشی را نام برد

این زو‌ج‌ها از تمامی مناطق از سوی خیریه‌ها‌ و موسسات همکار با شهرداری تهران انتخاب شدند و در شب عروسی هر زوج می توانست ۱۰ تن ازاعضای خانواده اش را با خود همراه کند. به طوری بالغ بر ۷۰۰ همراه در شب عروسی زوج های دارای معلولیت میهمان این مراسم بودند. شهرام مبصر، مدیرعامل موسسه پیام‌آوران ساحل امید و دبیر کانون معلولان منطقه ۲ از میزبانان این مراسم بود.

 

۲۷- برگزاری چهارمین نوبت جشنواره هفتگی گردشگری “همه ما شهروند همین شهریم”- بازدید اعضای “مرکز خیریه وحدت” از برج میلاد تهران(۱۸ بهمن ۱۳۹۳)

چهارمین هفته از برگزاری این جشنواره به بازدید معولان ذهنی مرکز خیریه وحدت از برج میلاد تهران اختصاص یافته بود

۲۸- هم‌فیلم‌بینی ” دریا و ماهی پرنده” در کاخ سی‌ و سومین جشنواربین‌اللملی فیلم فجر با همکاری کانون ناشنوایان ایران( ۱۹ بهمن ۱۳۹۳)

یکشنبه ۱۹ بهمن ماه ۱۳۹۳ اعضای موسسه ساحل امید به اکران فیلم “دریا و ماهی پرنده”  در کاخ سی و سومین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر دعوت شدند. قهرمان فیلم یک نوجوان ناشنوا است. به همین علت اعضای کانون ناشنوایان ایران نیز ساکنان ساحل امید را در تماشای این فیلم همراهی کردند . حدود ۱۵۰ نفر ناشنوا و افراد با معلولیت های مختلف راهی برج میلاد شدند. نداشتن زیرنویس برای ناشنوایان اعتراض اعضای موسسه ساحل امید را به دنبال داشت و عده‌ای از ناشنوایان سالن را نشانه اعتراض ترک کردند. حضور نمایندگان ساحل امید و کانون ناشنوایان ایران در نشست خبری این فیلم تبدیل به سوژه‌ی خبری بسیاری از رسانه‌ها شد. در این نشست خبری مدیرروابط عمومی موسسه پیام‌آوران ساحل امید به نبود زیرنویس و عدم توجه به حضور افراد دارای معلولیت در سینماها و دیگر اماکن فرهنگی به ویژه جشنواره بیاعتراض کرد.

 

۲۹- برپایی غرفه “معلولان و حقوق شهروندی” در حاشیه راهپیمایی یوم‌الله ۲۲بهمن (۲۲ بهمن ۱۳۹۳)

ساحل امید ضمن گرامیداشت سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران، شرکت در راهپیمایی غرفه‌ی فروش صنایع دستی خود را نیز در میدان انقلاب با همکاری ستاد سمن‌های شهر تهران دایر کرد.

۳۰- برگزاری پنجمین نوبت جشنواره هفتگی گردشگری “همه ما شهروند همین شهریم”- بازدید اعضای “انجمن حمایت از بیماران دیستروفی  ” از برج میلاد تهران(۲۵ بهمن ۱۳۹۳)

پنجمین هفته از برگزاری این جشنواره به بازدید اعضای انجمن حمایت از بیماران دیستروفی  از برج میلاد تهران اختصاص یافته بود

۳۱- حضور در بازارچه نوروزی “بنیاد نیکوکاری صالح” و فروش صنایع دستی (۱، ۲ و ۳ اسفند ۱۳۹۳)

بازارچه خیریه بنیاد نیکوکاری صالح در روزهای‌ نخستین اسفندماه سال ۱۳۹۳ در سالن تلاش برگزار شد. در این بازارچه تعدادی از انجمن‌های فعال در حوزه‌ی آسیب‌های اجتماعی اعم از زنان سرپرست خانوار، کودکان کار، افراد دارای معلولیت و … حضور داشتند. موسسه پیام‌آوران ساحل امید نیز با شرکت در این بازارچه ضمن اطلاع‌رسانی و آشنایی بیشتر شهروندان با حقوق شهروندی افراد دارای معلولیت به نمایش و فروش صنایع دستی اعضای موسسه نیز پرداخت.

۳۲- برگزاری ششمین نوبت جشنواره هفتگی گردشگری “همه ما شهروند همین شهریم”- بازدید اعضای ” موسسه نیکوکاری رعد الغدیر” از برج میلاد تهران(۲ اسفند ۱۳۹۳)

ششمین هفته از برگزاری این جشنواره به بازدید اعضای موسسه نیکوکاری رعد الغدیر  از برج میلاد تهران اختصاص یافته بود.

۳۳-  حضور در بازارچه نوروزی “کانون سندروم دان” و فروش صنایع دستی(۸ اسفند ۱۳۹۳)

بازارچه نوروزی کانون سندرم دان همه ساله در اسفند ماه برگزار می‌شود. در سال ۹۳ نیز به رسم سال‌های گذشته، ساحل امید در این بازارچه حضوری پر‌رنگ داشت که با توزیع بروشور، کتاب و سایر اقلام فرهنگی به ترغیب عموم مردم برای پایبندی به حقوق شهروندی افراد دارای معلولیت پرداخت. ضمن توجه به مقوله فرهنگ‌سازی، آثار صنایع دستی موسسه نیز به معرض نمایش درآمده بود که با فروش قابل توجهی رو به رو شد.

۳۴- برگزاری هفتمین نوبت جشنواره هفتگی گردشگری “همه ما شهروند همین شهریم”- بازدید اعضای ” انجمن خیریه افراد با نیازهای ویژه آهسته گامان ایرانیان” از برج میلاد تهران(۹ اسفند ۱۳۹۳)

هفتمین هفته از برگزاری این جشنواره به بازدید اعضای انجمن خیریه افراد با نیازهای ویژه آهسته گامان ایرانیان از برج میلاد تهران اختصاص یافته بود

۳۵- حضور در بازارچه نوروزی ” مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد ” و فروش صنایع دستی( ۱۲،۱۳، ۱۴ و ۱۵ اسفند ۱۳۹۳)

با حضور شهروندان نیکوکار و در جهت حمایت از افراد دارای معلولیت، بازارچه نوروزی  مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد به مدت چهار روز از تاریخ ۱۲ تا ۱۵ اسفندماه از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۰ شب برگزار شد. در این بازار که اجناس و لوازم عید نوروز عرضه می‌شد موسسه پیام‌آوران ساحل امید نیز به عرضه محصولات مختلف به ویژه صنایع دستی(غزال تراشی و …) پرداخت.

 

۳۶- برگزاری اردوی دو روزه کویر مرکزی ایران- شهر زواره، شهرستان اردستان، استان اصفهان (۱۴ و ۱۵ اسفند ۱۳۹۳)

از آنجا که برگزاری تورهای چند روزه برای افراد دارای معلولیت یکی از اهداف موسسه پیام‌آوران ساحل امید است که امید می‌رود در روزهای پیش رو محقق شود، اولین سفر بررسی اقامتگاه و امکان‌سنجی شهر زواره برای کویرگردی افراد دارای معلولیت توسط همیاران موسسه انجام شد. در این سفر بررسی مسیرهای گوناگون و مناسب‌سازی منطقه یا عدم آن توسط همیاران ساحل امید انجام شد تا برنامه‌ریزی‌ها برای کویرگردی اعضای موسسه در سال ۹۴ آغاز شود.

 

  • جهت ملاحظه گزارش عملکرد موسسه‌ پیام‌آوران ساحل امید در سال اول فعالت خود (اسفند ۹۱ -اسفند ۹۲) اینجا کلیک کنید

مراسم عزاداری ساحل امید برگزار شد

هیئت عزاداری معلولان ساحل امید

هیئت عزاداران موسسه ساحل امید با همکاری هیئت قمر بنی هاشم، روز جمعه ۹ آبان ماه ۱۳۹۳ با حضور بیش از ۱۵۰ نفر از افراد دارای معلولیت و خانواده های این عزیزان برگزار شد.

قرائت زیارت عاشورا، برپایی مجلس روضه، نوحه سرایی و سینه زنی از برنامه هایی بود که با حضور گسترده ساکنان ساحل امید پس از نماز مغرب و عشا و تا پاسی از شب در هیئت عزاداران موسسه ساحل امید برگزار شد.

در پایان جاداره تا تشکر و قدردانی ویژه ای داشته باشیم از خانواده های محترم رضاییان و شهیدی بابت تهیه و تدارک شام هیئت، بانیان هیئت قمر بنی هاشم و همگی همیاران عزیز ساحل امید که در این برنامهنیز همچون دیگر برنامه های موسسه، دلسوزانه و صادقانه ما را در برگزاری هر چه باشکوه تر این مراسم یاری دادند.

با آرزوی قبولی عزاداری همگی عزیزان

اجرتان با اباعبدالله (ع)

التماس دعا

موسسه پیام آوران ساحل امید

دفتر موسسه ساحل امید افتتاح شد

جشنواره غذا و صنایع دستی (19)

روز یکشنبه ۹۳/۷/۲۰ مراسم افتتاحیه دفتر موسسه ساحل امید و اولین جشنواره غذا و صنایع دستی ساحل امید، همزمان با فرارسیدن عید سعید غدیرخم با حضور مسئولین و بیش از ۴۰۰ نفر از اعضاء موسسه برگزار شد.

گزارش تصویری این مراسم:

جشن عید سعید قربان برگزار شد

جشن عید قربان

ضمن عرض تبریک به مناسبت فرارسیدن عید سعید قربان به تمام مسلمانان جهان به ویژه ساکنان عزیز ساحل امید، به همین مناسبت روز شنبه ۱۲ مهرماه موسسه ساحل امید جشنی در محوطه بیرون دفتر موسسه برگزار کرد که با استقبال پرشور اعضای موسسه و همچنین همسایگان محترم روبه‌رو شد.

گالری تصاویر جشن عید قربان:

گزارش کامل و تصویری اردوی شاد جاده چالوس

ساحل-امید---اردوی-چالوس-(1)

دوهفته پیش بود که  موسسه ی ساحل امید طی اطلاعیه ای اعلام کردند سفری یک روزه در دل طبیعت و خارج از شهر تهران برگذار خواهند کرد. مدتها بود که منتظر چنین فرصتی بودم. درنتیجه بعد از اطلاع رسانی، سریعاً با موسسه تماس گرفتم وشرایط ثبت نام را سئوال کردم و اسم خود ومادرم را نوشتم و پسرم هم که مدتها در موسسه به عنوان همیار جوان ساحل امید عضویت داشت طبق معمول همراه ما شد. قرار بود روز جمعه ۹۳/۶/۲۸ ساعت ۸ صبح در خیابان ستارخان زیر پل یادگار امام جمع بشیم تا با اتوبوس به سمت باغی واقع در جاده چالوس که از قبل هماهنگی و برنامه ریزی لازم انجام شده بود حرکت کنیم. طبق روال، دوستان دارای معلولیت در ساعت مقرر جمع شدند و با کمک همیاران جوان، همگی سوار بر اتوبوسها شدیم  و پس از توزیع پکیج های صبحانه، سفر یک روزه خود را آغاز کردیم. خیلی زود با دوستان جدید و قدیمی هم صحبت شدم. به قدری همسفرانم خوش سفر و خوش برخورد بودند که خوشحال شدم از اینکه از ماشین شخصی خودمان در این سفر استفاده نکردیم.

هنگامیکه به محل مورد نظر رسیدیم با کمک همیاران جوان پیاده شدیم. باغ بسیار زیبایی بود. کوههای زیبا و سنگی اطراف را پوشانده بود. من سعی کردم زودتر از بثیه از اتوبوس پیاده بشم و تا منتظر ماندن برای پیاده شدن دوستانم از نگاه کردن به کوهها لذت ببرم.

وارد باغی شدیم با درختان تنومند و سربه فلک کشیده. ابتدای باغ سه تا پله ی کوتاه وجود داشت که با قراردادن رمپ های سیار بر روی آنها . با کمک همیاران، دوستانی که از ویلچر استفاده می کردند نیز به راحتی از آنها گذر کردند. دور تا دور باغ تخت هایی با سایه بان های قرمز رنگ تعبیه شده بود ودر کنار باغ نیز رودخانه ی زیبا و پر آبی جاری بود. دوستان بر روی تخت ها نشستن و خیلی زود آشنایی و دوستی های بیشتری شکل گرفت .

به خاطر فضای زیبای طبیعت، همسفران درهر فرصتی که  پیدا می کردند عکس های یادگاری می گرفتند، عکسهایی برای یادآوری خاطرات دوستانه در طبیعت زیبای باغ جاده چالوس.

در این بین کم کم دوستان شروع کردن به شادی و شعرخوانی که با کمال تعجب دیدم که دیگر همسفرانی که بر روی ویلچر نشسته بودند هم در این شادی ها شرکت کردند، و شادی هایشان را با دیگران تقسیم کردند. فرقی هم نداشت که بر روی کدام تخت نشسته بودند، گویی همه از یک خانواده بودند، خانواده بزرگ ساحل امید.

به نظرم نقش آقای مبصر مدیریت موسسه در این اتحاد و دوستی موثر بود. ایشان به همه ی عزیزان شرکت کننده در این سفر توجه می کردند، به همه سر می زدند و در کنار همه ی دوستان زمانی را می گذراندند تا کسی احساس غریبی در جمع نداشته باشد و همسفران را بهم معرفی میکردند.

 چیزی که توجه من را خیلی جلب کرده بود و مهمتر یک درس از زندگی برای من بود، ابراز احساسات وهیجان دوستانم در شادی هایشان بود. پسر جوانی را دیدم که دارای انحراف ستون فقرات بود و ایشان به راحتی درشادی های جمعی شرکت می کردند. حقیقتش من تا این روز معمولا دوستان غیرمعلول را می دیدم که به خاطر چاقی یا لاغری یا کوتاهی قد و غیره در جمع های شاد ترجیحاً در گوشه ای می نشینند و در جمع ها شرکت نمی کنند، اما روز جمعه دیدم که واقعا احساس خوب داشتن نسبت به جسم خود نیاز به زیبایی ظاهری ندارد. این زیبایی باید در دیدگاه و خودباوری فرد شکل گرفته باشد. با کمال تعجب می دیدم خانمهای وآقایان جوانی را که بر روی ویلچر نشسته اند و با همان شرایط نشسته و با حرکت دستها نشاط  و شادی خود را به دیگران منتقل می کردند.

گروهی از جوانان همیار به تقاضای دوستان دارای معلولیت و برای شاد کردن آنها رقص سنتی انجام دادند، در این بین دوست جوانی که معلوم بود تعادل در راه رفتن ندارد به این جمع پیوست  و با وجود اینکه توان بلند کردن پاهای خود را براحتی نداشت اما با کمک آنها سعی می کرد این پایکوبی سنتی را انجام دهد و چیزیکه برای من قابل تحسین بود این بود که ایشان با جسارت خود، حضور در شادی گروهی را از خود دریغ نمی کرد و از طرفی دیگرعلاقه ی ایشان به تجربه ی جدید و ریسک آن بود، بدون نگرانی از قضاوتهای دیگران. جالب اینجا بود که فقط راه میرفت و البته دوستان غیرمعلول نیز به آرامی حرکت می کردند و بسیار مهربانانه مراعات حال ایشان را داشتند، میتوانم بگویم این صحنه یکی دیگر از آموزنده ترین و ناب ترین صحنه های انسانی بود که تا به حال در زندگیم شاهد آن بوده ام.

بعد از صرف ناهاری لذیذ و دلچسب بعضی از همسفران به استراحتی کوتاه پرداختند، گروهی دیگر هم مشغول هم صحبتی و آشنایی های بیشتر با همدیگر و بعضی ها هم مشغول بازی والیبال شدند.

پس از صرف چای وعکس گرفتن های دسته جمعی، آقای مبصر درباره ی جشنواره “نامه ای به شهردار” توضیحاتی دادند و بروشورهای جشنواره در بین عزیزان توزیع شد.

ساعت راس ۱۶ بود که کم کم آماده شدیم برای حرکت و برگشت به تهران .

نکته ی دیگری که دوست دارم به آن اشاره کنم مسئولیتی بود که در این برنامه به گروه همیاران داده شده بود. وقتی تلاش این عزیزان را می دیدم که چطور با تمام وجود و خالصانه برای همنوعان خود وقت و انرژی می گذارند تا بهترین شرایط را برای رفاه وشادی دوستان دارای معلولیت فراهم کنند، به این نتیجه رسیدم که صرفنظر از نیات معنوی این همیاران، حس مفید بودن در رشد و پرورش روحی و شخصیت این جوانان تاثیر بسزایی خواهد گذاشت.

چه جوانانی که  بعضاً در خانواده خود فرد دارای معلولیتی دارند وطبعاً درک بهتری از شرایط این قشر و نیازهای آنها دارند و چه جوانانی که داوطلبانه وارد این حیطه شده اند.

به نظرمی رسد این عزیزان از جمله جوانانی هستند که بیشتر از هم سن و سالهای خود حس مسئولیت پذیری و توجه به هم نوع را در خود تقویت می کنند و این حس زیبا و انسانی شان بسیار قابل تقدیر است.

با سپاس از مدیران موسسه ساحل امید که ضمن ایجاد فرصت های شاد و فرهنگی برای دوستان دارای معلولیت و خانواده های این عزیزان، از سویی دیگر این انگیزه ی انسانی را در گروه همیاران جوان موسسه تقویت می کنند و باعث ارتباط و تعامل این دو گروه (افراد غیرمعلول با افراد دارای معلولیت) با یکدیگر می شوند

و اما نظر مادرم (خانم فاطمه امین) در مورد این برنامه:

چه سفر خوبی بود. اولین دفعه ای بود که با عزیزان دارای معلولیت هم سفر می شدم. به من خیلی خوش گذشت، مخصوصاً وقتی بچه ها را آنقدر با نشاط، پرجنب وجوش وخندان می دیدیم. به نظر من معلول کسی است که شادی و شور زندگی از وجودش رخت بربسته باشد…

 به قول شاعر: زندگی بیمه شود با دل شاد / هر که شاد است ز رنج آزاد است

در پایان جا داره تا از همکاری آقایان نیری و زمردی مدیریت باغ و رستوران مهتاب ، جناب آقای دکتر عباسی مدیریت محترم اداره سلامت شهرداری منطقه ۲ تهران و همکاران محترمشان و همه همیاران عزیز، مهربان، دلسوز و همیشه همراه ساحل امید که ما را در هر چه بهتر برگزار کردن این برنامه یاری دادند کمال تشکر و قدردانی را داشته باشیم.

مسئول همیاران این برنامه:

سید حامد حلمی

همیاران این برنامه:

خانم ها صبا حیدری، کیمیا موهبتی، آنا شناسی، سحر بداقی و آقایان سید عماد حلمی، مسعود یاوری شاد، امیر خاکسار، علی مسجدی، میرمهدی حسینی و تشکر ویژه از همراهی ها و کمک های جناب آقای میرحسین حسینی

همیاران داوطلب این برنامه:

خانم ساغر خاقان عباسی و آقای شهاب خاقان عباسی

نویسنده گزارش: خانم محبوبه نجومیان

عکاسان این برنامه:

خانم ها سونیا شناسی، آنا شناسی، ملیکا شکوه نیا و آقای حامد حلمی

شادی و نشاط شما آرزوی ماست

موسسه پیام آوران ساحل امید

 

اردوی یک روزه شهریار برگزار شد

اردوی معلولان در شهریار

به نام خداوند دوستدار زیبایی ها

موسسه پیام آوران ساحل امید روز پنجشنبه ۳۰ مردادماه ۹۳ اردوی شاد و یک روزه فرهنگی- تفریحی شهریار را برگزار کرد؛

این اردوی مفرح تابستانه با حضور ۹۰ نفر از ساکنان ساحل امید و با هدف تعامل افراد دارای معلولیت و افراد غیرمعلول، افزایش نشاط و شادابی و بالا بردن سطح روحیه مثبت در شرکت کنندگان، گسترش دوستی ها و کسب تجارب مفید از یکدیگر، در یکی از باغ های زیبای شهریار، برگزار گردید.

در پایان جا دارد تا از حمایت ها و همراهی های صمیمانه و صادقانه خانواده های محترم پیغان و شمس بابت قرار دادن باغ زیبایشان در اختیار موسسه و فراهم کردن محیط جهت برگزاری یک روز شاد برای ساحل نشینان امید، جناب آقای مهنس موسوی شهردار محترم ناحیه ۵ منطقه ۶ تهران، جناب آقای دکتر خسروی رییس محترم جامعه ایمن منطقه ۲ تهران و همه همیاران عزیز، مهربان، دلسوز و همیشه همراه ساحل امید که ما را در هر چه بهتر برگزار کردن این برنامه یاری دادند کمال تشکر و قدردانی را داشته باشیم.

مسئول همیاران این برنامه:

سید حامد حلمی

همیاران این برنامه:

خانم ها فرشته صادقی، ندا خدایارای، صبا حیدری، کیمیا موهبتی، آنا شناسی، مریم مجیدی خواه، و آقایان سید عماد حلمی، امیر خاکسار، امیر پیرزاد و سجاد انتظاری

همیاران داوطلب این برنامه:

خانم ها زهرا سلطانی، مهدیه شکوه نیا، ساغر خاقان عباسی و آقایان شهاب خاقان عباسی و حسین شهیدی

عکاسان این برنامه:

خانم سونیا شناسی و آقای حامد حلمی

شادی و نشاط شما آرزوی ماست

موسسه پیام آوران ساحل امید