همایش ها

عملکرد موسسه ساحل امید در سال دوم (اسفندماه ۹۲ تا اسفندماه ۹۳)

s-(2)

کارنامه ساحل امید در سال دوم فعالیت موسسه (اسفند ۱۳۹۲- اسفند ۱۳۹۳)

۱- حضور و فروش صنایع دستی اهالی ساحل امید در بازارچه کانون سندرم دان( ۸ و۹ اسفند ماه ۱۳۹۲)

بازارچه کانون سندروم داون در روزهای پنجشنبه ۸ و جمعه ۹ اسفندماه  ۱۳۹۲در سامانه حمل و نقل شهری معلولان و جانبازان شهرداری برگزار شد. در این بازارچه غرفه‌های گوناگونی برای فروش پوشاک، کیف، صنایع‌دستی، ترشیجات،مربا و غذاهای خانگی خانگی، اسباب بازی، ، بدلیجات، گل و گیاه، محصولات آرایشی و بهداشتی و … وجود داشت که با استقبال خوب حامیان موسسات خیریه، هنرمندان، چهره‌های سرشناس فرهنگی، هنری، اجتماعی و عموم شهروندان مواجه شد. در خلال برگزاری بازارچه برنامه های متنوعی از قبیل مسابقات فرهنگی ورزشی برای رده های سنی مختلف، اجرای موسیقی های شاد و زنده، هنرنمایی گروه تئاتر هنرمندان مبتلا به سندروم داون و اهدای جوایز به برندگان مسابقات نیز اجرا شد. موسسه پیام آوران ساحل امید نیز با هدف نمایش توانمندی‌های افراد دارای معلولیت و فروش تولیدات دستی این افراد در این بازارچه شرکت کرد.

۲- برگزاری تور یک‌روزه کردان(۲۲ اسفند ۱۳۹۲)

روز پنج‌شنبه ۲۲ اسفند نفر از ساکنان ساحل امید به استقبال بهار رفتند. تور یک‌روز کردان در راستای ایجاد انگیزه و نشاط، تقویت روحیه و بالا بردن حس اعتماد به نفس افراد دارای معلولیت، گسترش شبکه دوستی و ایجاد تعامل بین شرکت‌کنندگان دارای معلولیت و غیر معلول در جهت کسب تجارب بیشتر از یکدیگر برگزار شد. آشنایی با باشگاه سوارکاری اسواران، آموزش و خدمات این باشگاه در زمینه اسب درمانی و آموزش سوارکاری به افراد دارای معلولیت نیز از دیگر بخش‌های این تور یک‌روزه به شمار می‌رفت. همزمان با پایان این اردو با اهدای کتابی درخصوص رازهای موفقیت در زندگی که نوشته یکی از افراد دارای معلولیت بود از برخی حاضران در این اردو تقدیر شد.

۳- برگزاری تور یک روزه پارک جنگی چیتگر(۱۲ فروردین ۱۳۹۳)

تور یک‌روزه پارک جنگلی چیتگر اولین برنامه موسسه در سال ۱۳۹۳ بود که  ۴۵ نفر از ساکنان ساحل امید در آن شرکت کردند. این برنامه روز سه‌شنبه ۱۲ فروردین ماه ۱۳۹۳ با هدف دید‌وبازدید سال نو، ایجاد نشاط و شادابی برای شهروندان به ویژه افراد دارای معلولیت، گسترش شبکه دوستی افراد دارای معلولیت، بهره‌مندی از تجربیات مفید یکدیگر در محفلی صمیمانه برگزار شد.

۴- هم‌فیلم‌بینی”طبقه حساس” به کارگردانی کمال تبریزی در سینما المپیک(۲۵ فروردین ۱۳۹۳)

روز دوشنبه ۲۵ فرودین ۵۰ نفر از ساکنان ساحل امید، در سینما المپیک به تماشای فیلم سینمایی “طبقه حساس” به کارگردانی کمال تبریزی نشستند. برگزاری چنین برنامه‌هایی می‌تواند نقش مهمی در تشویق افراد دارای معلولیت به حضور فعال در عرصه های مختلف اجتماعی ، هنری و فرهنگی داشته باشد که  این مقوله یکی از اهداف مهم موسسه پیام‌آوران ساحل امید به شمارمی‌آید.

۵- برپایی غرفه فروش صنایع دستی در دهکده سلامت برج میلاد تهران(۱ لغایت ۷  اردی‌بهشت ۱۳۹۳)

به مناسبت هفته سلامت، به همت اداره سلامت شهرداری منطقه دو تهران و دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران از یکم تا هفتم اردیبهشت ۱۳۹۳ دهکده سلامت پای برج میلاد تهران برپا شد. بیمارستان‌های فوق تخصصی و کلنیک‌‎های توانبخشی حرفه‌ای، آموزش و پرورش استثنایی، سازمان تربیت بدنی، سازمان هلال احمر، سازمان انتقال خون و … به مدت یک هفته با هدف اطلاع رسانی‌های در حوزه سلامت از طریق روش‌هایی از قبیل تست قند خون، تست فشار خون و مشاوره‌های پزشکی و سلامت بصورت رایگان حضوری فعال داشتند.

غرفه موسسه ساحل امید نیز در این دهکده با تولیدات نفیس صنایع دستی اعضاء هنرمند موسسه از قبیل تندیس غزال‌های چوبی، تابلوهای نقاشی رنگ روغن، معرق‌کاری، سوخته نگاری و خراش روی فلز یکی از پربازدیدکننده ترین غرفه های این دهکده بود. برگزاری مسابقات ورزشی توسط  این موسسه با همکاری اداره تربیت بدنی شهرداری منطقه ۲ تهران از دیگر فعالیت‌های ساحل امید بود که در حاشیه برپایی این دهکده با استقبال مخاطبان رو‌به‌رو شد.

۶- برگزاری تور یک روزه گلابگیری در قمصر کاشان( ۱خرداد ۱۳۹۳)

همزمان با فصل گلابگیری، تور یک روزه قمصر نیز با همکاری کانون معلولان، کمیته راهبری جامعه ایمن و بسیج شهرداری منطقه ۲ تهران در روز پنجشنبه یکم خردادماه ۱۳۹۳ برگزار شد. این سفر با حضور ۱۲۰ نفر از ساکنان ساحل امید آغاز شد تا در پایان، بخشی از اهداف موسسه که می‌توان آن را در “تعامل، دوستی، شادی و نشاط  افراد دارای معلولیت و افراد غیرمعلول” خلاصه کرد محقق شده باشد..

۷- برپایی غرفه فروش صنایع دستی در نمایشگاه جانبی جشنواره رمضان منطقه ۲ تهران-فاز ۲ بوستان نهج البلاغه( ۱۴ الی ۲۱ تیر ۱۳۹۳)

موسسه پیام آوران ساحل امید از روز شنبه ۹۳/۴/۱۴ به مدت یک هفته در نمایشگاه جانبی جشنواره رمضان منطقه ۲ تهران واقع در فاز ۲ بوستان نهج البلاغه شرکت کرد. در این نمایشگاه  تولیدات نفیس صنایع دستی اعضاء موسسه (افراد دارای معلولیت و زنان سرپرست خانوار)  از قبیل تندیس غزال‌های چوبی، تابلوهای سوخته نگاری روی چوب، خراش روی فلز و نقاشی به معرض نمایش و فروش گذاشته شده بود.

۸- برگزاری تور یکروزه قم-جمکران (۲۶ تیر ۱۳۹۳)

به مناسبت ماه مبارک رمضان و شب های پر فیض قدر مصادف با ایام شهادت حضرت امیرالمومنین علی (ع)، موسسه پیام‌آوران ساحل امید با همکاری مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد سفر زیارتی و معنوی قم – جمکران را برگزار کرد.

۵۰ نفر از افراد دارای معلولیت و همراهان آنها از محل مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد سفر خود را به قصد زیارت مسجد مقدس جمکران آغاز کردند و پس از آن به سوی حرم بانوی عصمت و طهارت حضرت معصومه (س) حرکت کردند.

۹- حضور در راهپیمایی روز قدس در راستای حمایت از مردم مظلوم غزه( ۳مرداد ۱۳۹۳)

مسئولین و اعضای موسسه پیام آوران ساحل امید، با شرکت در راهپیمایی روز قدس حملات بی رحمانه رژیم صهیونیستی به مدارس، آسایشگاه‌ها و مراکز نگهداری معلولان و مردم بی دفاع و بی پناه غزه را محکوم کردند.

۱۰- شرکت در تجمع‌های مردمی در برابر ساختمان شورای اسلامی شهر تهران در راستای حمایت از مردم مظلوم غزه(۱۹ مرداد ۱۳۹۳)

صبح روز یکشنبه نوزدهم مردادماه خیابان بهشت میزبان خیل کثیری از مردم تهران بود که برای همدردی با مادران و کودکان غزه گرد هم آمده بودند. اقشار مختلف از سازمان‌های مردم نهاد شهر تهران در تجمعی مردمی حمایت خود را از کودکان بی دفاع غزه و اعتراض نسبت به سکوت مجامع بین‌المللی در برابر جنایات رژیم صهیونیستی اعلام کردند . ساکنان ساحل امید نیز همچون دیگر اعضاء سازمان‌های مردم نهاد در این مراسم حضور داشتند.

۱۱- برگزاری تور یک روزه شهریار (۳۰ مرداد ۱۳۹۳)

روز پنجشنبه ۳۰ مردادماه ۹۳ تور روزه فرهنگی- تفریحی  شهرستان شهریار برگزار شد. در این تور تابستانه ۹۰ نفر از ساکنان ساحل امید شرکت کردند تا ضمن بهر‌ه‌مندی از فضایی شاد و دوستانه، به تعامل بهتر با افراد دارای معلولیت نیز بیانجامد.

۱۲- برگزاری تور یک روزه جاده‌ی چالوس (۲۸ شهریور ۱۳۹۳)

سفری یک روزه در دل طبیعت و دور از هیاهوی شهر تهران که جمعه ۹۳/۶/۲۸ ساعت ۸ صبح آغاز شد. در این سفر ضمن ایجاد فرصتی شاد و مفرح برای افراد دارای معلولیت، انگیزه‌ی انسانی گروه همیاران جوان موسسه را نیز تقویت و باعث ارتباط و تعامل این دو گروه (افراد غیرمعلول با افراد دارای معلولیت) با یکدیگر می شوند

۱۳- برگزاری جشن عید سعید قربان در بوستان شاهین( ۱۲ مهر ۱۳۹۳)
به مناسبت عید سعید قربان روز شنبه ۱۲ مهرماه ۱۳۹۳ موسسه ساحل امید جشنی در بوستان شاهین برگزار کرد که با استقبال پرشور شهروندان روبه‌رو شد.

۱۴-برگزاری جشن افتتاحیه دفتر موسسه پیام‌آوران ساحل امید در بوستان شاهین و برپایی غرفه فروش صنایع دستی(۲۰ مهر ۱۳۹۳)

روز یکشنبه ۹۳/۷/۲۰ مراسم افتتاحیه دفتر موسسه و اولین جشنواره غذا و صنایع دستی پیام‌آوران ساحل امید، همزمان با فرا رسیدن عید سعید غدیرخم با حضور مسئولان و بیش از ۴۰۰ نفر از اعضای موسسه برگزار شد.

۱۵-برپایی هیئت عزاداری در سوگ سالار شهیدان، حضرت اباعبدالله الحسین با همکاری (۹ آبان ۱۳۹۳)

موسسه ساحل امید با همکاری هیئت قمر بنی هاشم، روز جمعه ۹ آبان ماه ۱۳۹۳ مراسم سوگواری شهادت حضرت اباعبدالله الحسین را با حضور بیش از ۱۵۰ نفر از افراد دارای معلولیت و خانواده های این عزیزان برگزار کرد.

قرائت زیارت عاشورا، برپایی مجلس روضه، نوحه سرایی و سینه زنی از جمله‌ برنامه‌هایی است که با حضور گسترده ساکنان ساحل امید پس از نماز مغرب و عشا برگزار شد و تا پاسی از شب نیز ادامه یافت.

۱۶- برگزاری تور یکروزه قم-جمکران (۳۰ آبان ۱۳۹۳)

روز جمعه ۳۰ آبان ماه نیز دومین سفر زیارتی و معنوی قم – جمکران در سال ۱۳۹۳ نیز برگزار شد. مسافران این تور یک‌روزه ۳۵ نفر از افراد دارای معلولیت و خانواده‌های آنان‌ها بودند. کاروان زیارتی ساحل امید سفر خود را ساعت ۹ صبح آغاز کرد و برای اقامه نماز ظهر،عصر، دعا و نیایش به مسجد مقدس جمکران مشرف شدند. پس از زیارت حرم حضرت معصومه (س) و توزیع وعده عصرانه در میان زائران ساعت ۱۶ به سمت تهران حرکت کردند و در ساعت ۱۸ سفر خود را به پایان رساندند.

۱۷- همکاری در برگزاری “همایش بزرگ روز جهانی افراد دارای معلولیت” و ۳۳ متر جابه‌جایی خودروی سمند با طناب توسط سفیر صلح موسسه پیام‌آوران ساحل امید(۸ آذر ۱۳۹۳)

منوچهر نامجو سفیر صلح موسسه ساحل امید است که به علت معلولیت فلج اطفال از ویلچر استفاده می‌کند. نامجو روز شنبه ۹۳/۹/۸ در همایشی که به مناسبت روز جهانی افراد دارای معلولیت در فرهنگسرای بهمن برگزار شد، موفق شد با طناب یک خودروی سمند را بیش از ۳۳متر بکشد و این رکورد را برای خود ثبت کند .این گوشه‌ای از توانمندی‌های افراد دارای معلولیت بود که در توجه جمع کثیری از مسوولان و افراد دارای معلولیت را به خود جلب کرد.

۱۸- برپایی دومین بازارچه “شهروند همین شهریم” به مناسبت روز جهانی افراد دارای معلولیت(۱۳،۱۲ و ۱۴ آذر ۱۳۹۳)

دومین بازارچه صنایع دستی و غذاهای خانگی به مناسبت روز جهانی افراد دارای معلولیت توسط موسسه ساحل امید برگزار شد.  بازارچه “شهروند همین شهریم” با هدف نمایش توانمندی های افراد دارای معلولیت و فروش تولیدات دستی این افراد از ۱۲ الی ۱۴ آذرماه به مدت سه روز در منطقه دو تهران، خ سازمان آب مقابل پارک شاهین با استقبال خوب اهالی منطقه و سایر شهروندان رو به رو شد. این بازارچه با حمایت سازمان بهزیستی کشور، ستاد ساماندهی فعالیت های سمن های شهر تهران، شهرداری منطقه ۲ تهران، مدیریت محله برق آلستوم، کانون معلولان منطقه ۲، موسسه خیریه سپاس، بنیاد کارآفرینی و اشتغال معلولان و خانه نجات ایران برگزار گردید.

۱۹- برگزاری جشن میلاد رسول اکرم(ص) و امام جعفر صادق(ع) (۱۸ آذر ۱۳۹۳)

موسسه پیام آوران ساحل امید با همکاری دبیرخانه ستاد ساماندهی سمن‌های منطقه دو تهران، اداره سلامت و کانون معلولان منطقه دو، انجمن باور، جامعه معلولان ایران و مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد به مناسبت میلاد با سعادت حضرت رسول اکرم(ص) و امام صادق (ع) “جشن میلاد” را روز پنجشنبه مورخ  ۹۳/۱۰/۱۸ با برگزاری ایستگاه سلامتی، ایستگاه کودکانه، آتش بازی به همراه اجرای موسیقی زنده با حضور پرشور ساکنان ساحل امید برگزار کرد .عیدانه‌ی میلاد حضرت محمد(ص) و امام جعفر صادق(ع) برای پیام‌آوران ساحل امید، لبخند بود و شادی.

 

۲۰- حضور اعضای ساحل امید در ضبط برنامه رادیویی “جمعه ایرانی” (۲۲ دی ۱۳۹۳)

ضبط برنامه‌ی جمعه ایرانی طی ۲ روز در ماه در ایوان شمس انجام ‌می‌شود. سعید توکل سردبیر، تهیه‌کننده و نویسنده برنامه رادیویی جمعه ایرانی است که اغلب آن را با نام قدیمی “صبح جمعه با شما” می شناسند. دیگر نویسندگان این برنامه محمد صادق عبداللهی، حسین هاشمی و عباس محبی هستند. از سایر همکاران این مجموعه می‌توان به اصغر سمسارزاده، علی‌رضا جاویدنیا، رضا عبدی، منوچهر آذری و مینو غزنوی اشاره کرد.

در ضبط روز دوشنبه‌ ۲۲ دی ماه ۱۳۹۳ جمعه ایرانی، اعضای ساحل مهمانان افتخاری این مراسم بودند. در حاشیه اجرای این هنرمندان ساحل امیدی‌ها به عرضه و نمایش آثار صنایع دستی اعضای موسسه و سایر محصولات فرهنگی و هنری خود پرداختند. آشنایی شرکت کنندگان برنامه با فعالیت‌های ساحل امید، فروش و عرضه‌ی محصولات موسسه و ترغیب به حمایت مردم از این محصولات برای اعضای ساحل امید روز خوشی را رقم زد.

 

۲۱- اجرای طرح جشنواره هفتگی گردشگری “همه ما شهروند همین شهریم” با همکاری شهرداری تهران (آذر تا اسفند ۱۳۹۳)

در راستای تحقق اهداف گردشگری موسسه پیام‌آوران ساحل امید طرح تهران‌گردی افراد دارای معلولیت به دفتر شهردار محترم تهران ارائه شد. پس از بررسی و برگزاری جلسات متعدد طرح بازدید هفتگی افراد دارای معلولیت از برج میلاد تهران تصویب شد. با موافقت هیئت مدیره برج میلاد تهران با بازدید رایگان و  هفتگی ۵۰ نفر افراد دارای معلولیت از این جاذبه‌ی گردشگری پایتخت و همکاری مساعد سامانه‌ی جانبازان و معلولان برای ایاب و ذهاب مسافران، موسسه پیام‌آوران ساحل امید مجری طرح گردشگری افراد دارای معلولیت در شهر تهران شد. از آنجا که این طرح با شکل‌گیری شبکه همیاری انجمن‌های فعال در حوزه افراد دارای معلولیت قوت گرفته بود، پس از شرکت اعضای ساحل امید در این برنامه، اعضای سایر انجمن‌ها نیز به آن پیوستند. تا جایی که در پایان سال ۹۳ بیش از ۴۵۰ نفر از افراد دارای معلولیت و خانواده‌های آن‌ها از این جاذبه‌ی گردشگری شهر تهران بازدید کردند.

پیام آوران ساحل امید

۲۲- برگزاری اولین نوبت جشنواره هفتگی گردشگری “همه ما شهروند همین شهریم” – بازدید اعضای موسسه “پیام‌آوران ساحل امید” از برج میلاد تهران(۲۷ دی ۱۳۹۳)

نخستین جشنواره هفتگی “همه‌ ما شهروند همین شهریم” به همت موسسه پیام‌آوران ساحل امید و با حمایت شهرداری تهران کلید خورد. نخستین جشنواره هفتگی “همه ما شهروند همین شهریم” از روز شنبه ۲۷ دیماه آغاز شد. در این جشنواره هر هفته تعدادی از افراد دارای معلولیت برای بازدید رایگان از برج میلاد راهی بلندترین سازه‌ی شهر و یکی از جاذبه‌های گردشگری پایتخت می‌شوند. ایاب و ذهاب افراد دارای معلولیت با همکاری سامانه‌ی حمل و نقل جانبازان و معلولان انجام می‌گیرد. روز شنبه ۲۷ دی ماه ۱۳۹۳، ۵۰ نفر از افراد دارای معلولیت و همراهان آنها برای شرکت در این برنامه راهی برج میلاد شدند. درنخستین هفته از برگزاری این جشنواره ۵۰ نفر از افراد دارای معلولیت و همراهان آن‌ها توسط اتوبو‌س‌های مناسب‌سازی شده به برج میلاد رفتند تا از سکوی دید باز برج دیدن کنند. گروه بازدیدکننده از ۱۵ مرد و ۳۵ زن با معلولیت‌های ضایعه نخاعی، کم بینا، کم شنوا و … تشکیل شده بود..

۲۳- برگزاری دومین نوبت جشنواره هفتگی گردشگری “همه ما شهروند همین شهریم”- بازدید اعضای موسسه پیام‌آوران ساحل امید از برج میلاد تهران(۴ بهمن ۱۳۹۳)

در دومین هفته از برگزاری  جشنواره “همه ما شهروند همین شهریم” ۶۰ نفر از افراد دارای معلولیت راهی برج میلاد تهران شدند. رفت و آمد بازدید کنندگان توسط اتوبوس‌های مناسب سازی شده صورت می‌گیرد. حضور اجتماعی افراد دارای معلولیت در اماکن گوناگون یکی از اهداف این جشنواره‌ی هفتگی است.

۲۴- برگزاری سومین نوبت جشنواره هفتگی گردشگری “همه ما شهروند همین شهریم”- بازدید اعضای “جامعه معلولان ایران” از برج میلاد تهران(۱۱ بهمن ۱۳۹۳)

سومین هفته از برگزاری این جشنواره به بازدید اعضای جامعه معلولان ایران از برج میلاد تهران اختصاص یافته بود.

۲۵- حضور در جشن گلریزان “مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد” جهت معرفی موسسه و فروش صنایع دستی (۱۵ بهمن ۱۳۹۳)

در حاشیه برگزاری جشن گلریزان مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد موسسه پیام‌آوران ساحل امید نیز به معرفی اهداف موسسه، نمایش و فروش صنایع دستی افراد داری معلولیت پرداخت. شرکت‌کنندگان در این مراسم فرصت یافتند تا از نزدیک با اهداف موسسه آشنا شوند.

۲۶- همکاری در برگزاری مراسم “فجرمهربانی”- مراسم ازدواج ۲۲ زوج معلول (۱۷ بهمن ۱۳۹۳)

همزمان با ایام دهه فجر، جشن ازدواج ۲۲زوج دارای معلولیت به همت شبکه همیاری انجمن معلولان، همکاری معاونت اجتماعی و فرهنگی منطقه دو تهران و با حمایت دفتر شهردار تهران در ورزشگاه شهید شوشتری درحالی برگزار شد که از میهمان‌های ویژه این مراسم می‌توان سیدمحمد جواد شوشتری مشاور شهردار و مدیرکل دفتر شهردار تهران و علی ربیعی وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی، هنرمندان و جمعی از پیشکسوتان ورزشی را نام برد

این زو‌ج‌ها از تمامی مناطق از سوی خیریه‌ها‌ و موسسات همکار با شهرداری تهران انتخاب شدند و در شب عروسی هر زوج می توانست ۱۰ تن ازاعضای خانواده اش را با خود همراه کند. به طوری بالغ بر ۷۰۰ همراه در شب عروسی زوج های دارای معلولیت میهمان این مراسم بودند. شهرام مبصر، مدیرعامل موسسه پیام‌آوران ساحل امید و دبیر کانون معلولان منطقه ۲ از میزبانان این مراسم بود.

 

۲۷- برگزاری چهارمین نوبت جشنواره هفتگی گردشگری “همه ما شهروند همین شهریم”- بازدید اعضای “مرکز خیریه وحدت” از برج میلاد تهران(۱۸ بهمن ۱۳۹۳)

چهارمین هفته از برگزاری این جشنواره به بازدید معولان ذهنی مرکز خیریه وحدت از برج میلاد تهران اختصاص یافته بود

۲۸- هم‌فیلم‌بینی ” دریا و ماهی پرنده” در کاخ سی‌ و سومین جشنواربین‌اللملی فیلم فجر با همکاری کانون ناشنوایان ایران( ۱۹ بهمن ۱۳۹۳)

یکشنبه ۱۹ بهمن ماه ۱۳۹۳ اعضای موسسه ساحل امید به اکران فیلم “دریا و ماهی پرنده”  در کاخ سی و سومین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر دعوت شدند. قهرمان فیلم یک نوجوان ناشنوا است. به همین علت اعضای کانون ناشنوایان ایران نیز ساکنان ساحل امید را در تماشای این فیلم همراهی کردند . حدود ۱۵۰ نفر ناشنوا و افراد با معلولیت های مختلف راهی برج میلاد شدند. نداشتن زیرنویس برای ناشنوایان اعتراض اعضای موسسه ساحل امید را به دنبال داشت و عده‌ای از ناشنوایان سالن را نشانه اعتراض ترک کردند. حضور نمایندگان ساحل امید و کانون ناشنوایان ایران در نشست خبری این فیلم تبدیل به سوژه‌ی خبری بسیاری از رسانه‌ها شد. در این نشست خبری مدیرروابط عمومی موسسه پیام‌آوران ساحل امید به نبود زیرنویس و عدم توجه به حضور افراد دارای معلولیت در سینماها و دیگر اماکن فرهنگی به ویژه جشنواره بیاعتراض کرد.

 

۲۹- برپایی غرفه “معلولان و حقوق شهروندی” در حاشیه راهپیمایی یوم‌الله ۲۲بهمن (۲۲ بهمن ۱۳۹۳)

ساحل امید ضمن گرامیداشت سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران، شرکت در راهپیمایی غرفه‌ی فروش صنایع دستی خود را نیز در میدان انقلاب با همکاری ستاد سمن‌های شهر تهران دایر کرد.

۳۰- برگزاری پنجمین نوبت جشنواره هفتگی گردشگری “همه ما شهروند همین شهریم”- بازدید اعضای “انجمن حمایت از بیماران دیستروفی  ” از برج میلاد تهران(۲۵ بهمن ۱۳۹۳)

پنجمین هفته از برگزاری این جشنواره به بازدید اعضای انجمن حمایت از بیماران دیستروفی  از برج میلاد تهران اختصاص یافته بود

۳۱- حضور در بازارچه نوروزی “بنیاد نیکوکاری صالح” و فروش صنایع دستی (۱، ۲ و ۳ اسفند ۱۳۹۳)

بازارچه خیریه بنیاد نیکوکاری صالح در روزهای‌ نخستین اسفندماه سال ۱۳۹۳ در سالن تلاش برگزار شد. در این بازارچه تعدادی از انجمن‌های فعال در حوزه‌ی آسیب‌های اجتماعی اعم از زنان سرپرست خانوار، کودکان کار، افراد دارای معلولیت و … حضور داشتند. موسسه پیام‌آوران ساحل امید نیز با شرکت در این بازارچه ضمن اطلاع‌رسانی و آشنایی بیشتر شهروندان با حقوق شهروندی افراد دارای معلولیت به نمایش و فروش صنایع دستی اعضای موسسه نیز پرداخت.

۳۲- برگزاری ششمین نوبت جشنواره هفتگی گردشگری “همه ما شهروند همین شهریم”- بازدید اعضای ” موسسه نیکوکاری رعد الغدیر” از برج میلاد تهران(۲ اسفند ۱۳۹۳)

ششمین هفته از برگزاری این جشنواره به بازدید اعضای موسسه نیکوکاری رعد الغدیر  از برج میلاد تهران اختصاص یافته بود.

۳۳-  حضور در بازارچه نوروزی “کانون سندروم دان” و فروش صنایع دستی(۸ اسفند ۱۳۹۳)

بازارچه نوروزی کانون سندرم دان همه ساله در اسفند ماه برگزار می‌شود. در سال ۹۳ نیز به رسم سال‌های گذشته، ساحل امید در این بازارچه حضوری پر‌رنگ داشت که با توزیع بروشور، کتاب و سایر اقلام فرهنگی به ترغیب عموم مردم برای پایبندی به حقوق شهروندی افراد دارای معلولیت پرداخت. ضمن توجه به مقوله فرهنگ‌سازی، آثار صنایع دستی موسسه نیز به معرض نمایش درآمده بود که با فروش قابل توجهی رو به رو شد.

۳۴- برگزاری هفتمین نوبت جشنواره هفتگی گردشگری “همه ما شهروند همین شهریم”- بازدید اعضای ” انجمن خیریه افراد با نیازهای ویژه آهسته گامان ایرانیان” از برج میلاد تهران(۹ اسفند ۱۳۹۳)

هفتمین هفته از برگزاری این جشنواره به بازدید اعضای انجمن خیریه افراد با نیازهای ویژه آهسته گامان ایرانیان از برج میلاد تهران اختصاص یافته بود

۳۵- حضور در بازارچه نوروزی ” مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد ” و فروش صنایع دستی( ۱۲،۱۳، ۱۴ و ۱۵ اسفند ۱۳۹۳)

با حضور شهروندان نیکوکار و در جهت حمایت از افراد دارای معلولیت، بازارچه نوروزی  مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد به مدت چهار روز از تاریخ ۱۲ تا ۱۵ اسفندماه از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۰ شب برگزار شد. در این بازار که اجناس و لوازم عید نوروز عرضه می‌شد موسسه پیام‌آوران ساحل امید نیز به عرضه محصولات مختلف به ویژه صنایع دستی(غزال تراشی و …) پرداخت.

 

۳۶- برگزاری اردوی دو روزه کویر مرکزی ایران- شهر زواره، شهرستان اردستان، استان اصفهان (۱۴ و ۱۵ اسفند ۱۳۹۳)

از آنجا که برگزاری تورهای چند روزه برای افراد دارای معلولیت یکی از اهداف موسسه پیام‌آوران ساحل امید است که امید می‌رود در روزهای پیش رو محقق شود، اولین سفر بررسی اقامتگاه و امکان‌سنجی شهر زواره برای کویرگردی افراد دارای معلولیت توسط همیاران موسسه انجام شد. در این سفر بررسی مسیرهای گوناگون و مناسب‌سازی منطقه یا عدم آن توسط همیاران ساحل امید انجام شد تا برنامه‌ریزی‌ها برای کویرگردی اعضای موسسه در سال ۹۴ آغاز شود.

 

  • جهت ملاحظه گزارش عملکرد موسسه‌ پیام‌آوران ساحل امید در سال اول فعالت خود (اسفند ۹۱ -اسفند ۹۲) اینجا کلیک کنید

گزارش سفر سفیر صلح ساحل امید با ویلچر از تهران تا قم در حمایت از تیم مذاکره کنندگان هسته ای

ساحل امید در حمایت از تیم مذاکره کنندگان هسته ای

به نام خدا
موسسه پیام آوران ساحل امید
به مناسبت روز جهانی افراد دارای معلولیت و در حمایت از تیم مذاکره کنندگان هسته ای ایران برگزار کرد
ویلچررانی از مزار شهدای هسته ای امام زاده صالح تهران تا مزار شهدای گمنام قم
با شعار
( با هم به سوی صلح جهانی )

ساحل امید در حمایت از تیم مذاکره کنندگان هسته ای

ساحل امید در حمایت از تیم مذاکره کنندگان هسته ای

 

چند روزی بیشتر به روز جهانی افراد دارای معلولیت باقی نمانده بود که دوست عزیز و قدیمی منوچهر نامجو با من تماس گرفت و در مورد یک حرکت جدید ورزشی با من صحبت کرد. منوچهر متولد ۱۵ مرداد سال ۱۳۵۷ هست که در کارنامه درخشان ورزشی خودش مقامهای قهرمانی ویلچررانی ایران رو در چندین سال متوالی و صعود موفق از ۳۱۲ پله، از پله های برج میلاد رو با استفاده از ویلچر، بمناسبت روز جهانی افراد دارای معلولیت در سال ۱۳۹۰ داره. منوچهر این بار پیشنهاد داد که با توجه به تمرینات ورزشی و آمادگی جسمانیش تمایل داره تا با حمایت موسسه ساحل امید و با دو هدف نشون دادن توانمندی های افراد دارای معلولیت و حمایت از تیم مذاکره گنندگان هسته ای ایران که با دست پیدا کردن به توافقات اولیه با گروه ۵+۱ باعث شادی دل همه ایرانیان عزیز شده بودند، به عنوان سفیر صلح موسسه مسیر مرقد امام تا نیروگاه اتمی فردو واقع در استان قم رو طی کنه. از منوچهر خواهش کردم تا اندکی بهم فرصت بده تا بیشتر فکر کنم. راستش نگرانی های زیادی در سر داشتم، از جمله مدت زمان بسیار کم برای برنامه ریزی، کسب مجوزهای لازم و جذب اسپانسر برای برگزاری و اجرای برنامه ای سنگین و بزرگ.
به هر حال با گروه مشاوران و گروه اجرایی موسسه صحبت کردم و با وجود زمان بسیار کم اما همه عزیزان برای برگزاری و اجرای برنامه ای بزرگ اعلام آمادگی کردند.
به منوچهر زنگ زدم و با اعلام حمایت کامل موسسه از همچین حرکتی از او خواستم که بیشتر بر روی آمادگی جسمانیش برای اجرای هر چه بهتر این برنامه تمرکز کنه.
از طرف دیگه هم یک تیم اجرایی قوی، منسجم و همدل در موسسه تشکیل شد تا به نحو احسنت این طرح رو به اجرا در بیارن.
قبل از هر چیز یک شعار برای این حرکت بزرگ انتخاب کردیم و با توجه به پیام صلح این برنامه، شعارمون شد “با هم به سوی صلح جهانی”.
بعد شروع کردیم به پرس و جو در مورد اینکه چه مجوزهایی رو از چه ارگانهایی باید دریافت کنیم که خوشبختانه با پیگیری های دوستان، اطلاعات خوبی تونستیم بدست بیاریم.
هنوز در مرحله تصمیم گیری های اولیه بودیم که بواسطه مسائلی که پیش اومد، مجبور شدیم مسیر ویلچررانی رو تغییر بدیم. در پی هماهنگی که با خود منوچهر انجام دادیم مبدأ سفر به مزار شهدای هسته ای ایران واقع در امام زاده صالح تهران و مقصد هم به مزار شهدای گمنام واقع در آرامستان بهشت معصومه (س) قم تغییر پیدا کرد.

ساحل امید در حمایت از تیم مذاکره کنندگان هسته ای

ساحل امید در حمایت از تیم مذاکره کنندگان هسته ای

قدم اول جذب اسپانسر بود که با توجه به هزینه های این برنامه واقعا به اسپانسر و حمایت مالی نیاز داشتیم.
صبح جمعه ۸ آذرماه بود و فقط چهار روز به اجرای برنامه باقی مونده بود. تصمیم گرفتیم که از فرصت استفاده کنیم و به دوستان اطلاع بدیم و با توجه به زمان بسیار کم ازشون خواهش کردیم که تا ظهر همون روز به ما اطلاع بدن که میتونیم رو کمکشون حساب کنیم یا نه.
از اونجا که خدا همیشه بهمون لطف داشته و همیشه ما رو شرمنده الطاف بیکرانش کرده و دوستان خوب، صادق و صمیمی رو به ما عطا فرموده که البته این واقعا یک نعمته بزرگه، تعدادی از اونها با وجود مشکلات مالی موسساتشون، اما در همون اولین تماس در حد توانشون اعلام آمادگی کردن. اینجا بود که عزممون جزمتر شد و در اصل در این مرحله تونسته بودیم اولین قدم رو به جلو رو برداریم.

قدم بعدی دریافت مجوزهای لازم بود؛
شنبه ۹ آذرماه بود که از منوچهر خواستم تا لیست تمام ملزومات سفرش رو به ما بده تا هر چه زودتر بتونین براش تهیه کنیم و خودمون هم نامه نگاری ها رو برای کسب مجوزهای لازم جهت اجرای برنامه شروع کردیم و با توجه به اندک زمانی که برامون باقی مونده بود و نزدیک شدن به روز جهانی، ترجیحا نامه ها رو بصورت دستی به ارگان های مربوطه بردیم. از پلیس راهور تهران بزرگ گرفته تا  کلانتری ۱۰۱ تجریش و سپس پیگیر بحث اطلاع رسانی به رسانه های مختلف و هماهنگی های لازم مسیر سفر و سازمان های شهر مقصد شدیم. مجوزها، بنرهای تبلیغاتی و … تا عصر روز دوشنبه ۱۱ آذرماه آماده شدند.
تو اون چند روز دوستانمون در گردان شهدای خیبر بسیج هم که توسط یکی از دوستان ساحل امید از اجرای این برنامه با خبر شده بودن با ما تماس گرفتن و برای حراست از برنامه که ما هم از پیشنهادشون خوشحال شدیم و استقبال کردیم.
دوشنبه غروب جلسه نهایی رو با تیم اجرایی موسسه برگزار کردیم و تقسیم وظایف انجام شد.

ساحل امید در حمایت از تیم مذاکره کنندگان هسته ای

ساحل امید در حمایت از تیم مذاکره کنندگان هسته ای

روز سه شنبه ۱۲ آذرماه – روز شروع برنامه و مراسم بدرقه منوچهر
بلاخره روز سه شنبه فرا رسید و همه گروه راس ساعت ۸:۳۰ صبح در محوطه امام زاده صالح به هم پیوستن و شروع کردن به نصب بنرها و استندهای تبلیغاتی برنامه. منوچهر هم به همراه خانم محترم و دختر گلش زهرا خانم همزمان با ما به محوطه امام زاده صالح رسیدن. کم کم خبرنگارهای رسانه های مختلف که از قبل توسط موسسه دعوت شده بودن با دوربین های فیلمبرداری و عکاسی و … و نمایندگان اداره اوقاف و سازمان انتقال خون و موسساتی که در برپایی این برنامه همراهیمون کرده بودن هم به ما پیوستن. در همون لحظه بود که تعداد زیادی از سربازان نیروی انتظامی و فرمانده هاشون از کلانتری ۱۰۱ تجریش برای حفظ نظم برنامه به ما اضافه شدن. نزدیکای ساعت ۹ صبح بود که طبق هماهنگی های از قبل به عمل آمده توسط تیم اجرایی موسسه ساحل امید، دوستان دارای معلولیت مجتمع رعد شرق هم با یک دستگاه اتوبوس مناسب سازی شده برای شرکت در مراسم بدرقه و زیارت امام زاده صالح در محوطه امام زاده حاضر شدن. همه چیز برای شروع خوب و عالی یک برنامه بزرگ فرهنگی، اجتماعی محیا بود.خبرنگاران با من و منوچهر مصاحبه می کردن و از اهداف و فعالیت های موسسه و انگیزمون از این حرکت نمادین می پرسیدن. ساعت ۱۰ صبح با تلاوت قرآن کریم مراسم بدرقه رسماً آغاز شد. بعد از تلاوت قرآن از حضور با شکوه دوستان و عزیزانی که تو اون هوای سرد برای شرکت در مراسم حضور پیدا کرده بودن تشکر و قدردانی کردم و کمی در مورد انگیزمون از برگزاری این برنامه صحبت کردم. از اینکه مردم ایران مردمی صلح طلب هستند و ما هم به عنوان یکی از اقشار این جامعه از دستاوردهای تیم مذاکره کننده هسته ای خوشحالیم و حمایتشون می کنیم و امیدواریم که با پیگیری و ذکاوتشون بتونن ایران رو از زیر سایه تحریم ها نجات بدهند. تحریم هایی که باعث نایاب شدن داروهای بیماری های صعب العلاج و گران شدن وسایل کمک توانبخشی و بسیاری از مشکلات دیگر در جامعه عزیزمون شدند و بعد از منوچهر خواستم تا اون هم هدفمون از اجرای این برنامه رو بیان کنه. بعد از صحبت ها منوچهر با بستن پیشانی بند یا امام حسین(ع) و رد شدن از زیر قرآن مجید به سمت مزار شهدای هسته ای حرکت کرد. بعد از قرائت فاتحه، مردمی که برای بدرقه اومده بودن با فرستادن صلوات های بلند منوچهر رو تا میدان تجریش بدرقه کردن.
ابتدای خیابون ولیعصر ماشین های اسکورت منوچهر برای باز کردن مسیر حرکت، منتظر ایستاده بودند. دو دستگاه ماشین کلانتری، یک دستگاه آمبولانس سازمان انتقال خون، دو دستگاه ماشین پلیس راهور و چندین دستگاه خودرو شخصی متعلق به تیم اجرایی موسسه ساحل امید و خبرنگاران رسانه ها.
با صلوت بر محمد و آل محمد حرکت شروع شد. مردمی که در طی مسیر شاهد این حرکت بودند، همه با بوق ممتد ماشینهاشون یا دست تکون دادن و هر کسی با ادبیات خاص خودش منوچهر رو تشویق می کردن (بابا دمت گرم، آفرین به غیرتت، درود بر تو، ماشالله، ای ول الله و …) پلیس راهور بخاطر هم اینکه راه منوچهر رو باز نگه داره تا ترافیک مانع حرکت و سردی عضلاتش نشه، ورودی ها و خروجی های بزرگراه ها رو مسدود کرد و همه کسانی که چند دقیقه پشت ورودی ها منتظر می موندن، وقتیکه یه نفر رو ویلچرزنان و خندان با لباسی سراسر سفید به معنای صلح میدیدن که از مقابلشون رد میشه، با نگاهی متعجب آمیخته با تشویق این صحنه رو تماشا می کردن و ناخودآگاه برای منوچهر بوق می زدند که منوچهر هم در پاسخ با تکون دادن دست برای اونها از همشون تشکر می کرد.
به ترتیب از بزرگره های شهید چمران، شهید نواب، شهید کاظمی و آزادگان گذشتیم . عقربه ها ساعت، ۴ عصر رو نشون می دادن که به عوارضی تهران – قم رسیدیم.
از ماشین ها پیاده شدیم و بعد از گرفتن عکس های یادگاری، منوچهر رو به همراه آمبولانس سازمان انتقال خون و تیم پزشکی و اجرایی برای شروع سفری سخت و مهم با پیام صلح و دوستی به همه جهانیان، به خدا سپاردیم و ما به سمت تهران برگشتیم. شب اول رو منوچهر و تیم همراهش بعد از فرودگاه امام خمینی در استراحتگاه حافظیه در ۹۰ کیلومتری قم کمپ زد.

ساحل امید در حمایت از تیم مذاکره کنندگان هسته ای

ساحل امید در حمایت از تیم مذاکره کنندگان هسته ای

روز دوم سفر،
منوچهر روز دوم سفر رو از ساعت ۹ صبح با وجود وزش شدید باد مخالف و باران شروع کرد . نگرانیمون از این بود که با توجه به بارندگی ها و تگرگ منوچهر از ادامه راه باز بمونه یا نتونه در زمانی که اعلام کرده بودیم سفر خودش رو به پایان برسونه. اما اون تصمیم خودش رو گرفته بود. ما هم برای موفقیتش دعا می کردیم و البته همگی بصورت آماده باش بودیم تا در صورت بروز مشکل پیش بینی نشده ای سریعا بتونیم اقدام کنیم. با تمام شرایط نا مساعد جوی، اون روز هم منوچهر موفق شد در ساعت ۴ عصر نهار رو در ۴۵ کیلومتری قم (استراحتگاه عرشیا) صرف کنه و بعد از اون با وجود برودت هوا اما بخاطر اینکه از برنامه عقب نیوفته باز هم به مسیر خودش ادامه داد و در ساعت ۸ شب در ۲۰ کیلومتری قم (در مجموعه امکانات رفاهی مهتاب) کمپ شب دوم رو بنا کرد.

روز سوم و نهایی؛
صبح اون روز بارندگی به همراه وزش شدید باد بود و مسیر تهران تا قم هم تگرگ شروع به باریدن کرده بود. همه نگران بودیم. نه برای ناتمام موندن سفر، بلکه بیشتر نگرانیمون برای سلامتی منوچهر بود که تو این باد و بارون دچار آسیب نشه. حتی پیشنهاد دادم تا مقداری از مسیر رو با آمبولانس در اختیارش، طی کنه تا کمتر خیس بشه. اما قبول نکرد و گفت تا اینجا رو ویلچر زدم و به یاری خدا بقیه اش رو هم به همین صورت ادامه میدم. همه تیم اجرایی هم از اول صبح آماده بودیم تا انشاالله بتونیم راس ساعت مقرر (ساعت ۱۲ ظهر)، مراسم با شکوه استقبال از سفیر صلح ساحل امید رو برگزار کنیم. نزدیک به آرامستان بهشت معصومه (س) که رسیدیم، جمعیت زیای رو با چراغ های گردان ماشین های پلیس و اداری میتونستیم ببینیم. وقتی که بهشون نزدیک شدیم همه با ذکر صلوات های بلند به ما خوش آمد و خدا قوت می گفتن و منوچهر رو به آغوش می کشیدن و تا این حد تحت تاثیر توانمندی و مقاومت منوچهر قرار گرفته بودن، که بر خلاف مشخص کردن محل اختتامیه سفر، از همون درب آرامستان دسته های گل رو به گردنش می انداختند. از همه عزیزان خواهش کردیم که راه رو برای منوچهر باز کنن تا بتونه به مزار شهدای گمنام وارد بشه. جمعیت زیاد بود و منوچهر خوشحال از اینکه موفق شده بود که به لطف خدا سفرش رو با موفقیت به پایان برسونه و تیم اجرایی هم خوشحالتر از اینکه با کمک خدا و دوستان همه چی طبق برنامه ریزی پیش رفته بود. مراسم استقبال از سفیر صلح با حضور دکتر الهی مدیرکل محترم سازمان انتقال خون استان قم و هیئت همراه، دکتر حاجی مظفری مدیر کل محترم سازمان بهزیستی استان قم و هیئت همراه و مهندس دلبری شهردار محترم قم و هیئت همراهشون و جمعی از دوستان و همراهانی که از تهران و قم برای مراسم استقبال از منوچهر حضور پیدا کرده بودند برگزار شد. طبق اداب مراسم، ابتدا از این حرکت بزرگ و قهرمانانه منوچهر صادقانه تشکر کردم و ضمن آرزوی سلامتی و توفیق روز افزون برای منوچهر، جوایز و لوح سپاسی رو بپاس قدردانی از تلاش و غیرتش به او اهداء کردم. بعد از اون هم که منوچهر با رسانه های مختلف مصاحبه انجام داد و بعد هم همه با هم عکس های یادگاری انداختیم.
حرکت منوچهر حرکت بسیار بزرگی بود که تونست گوشه ای از مقاومت، صبوری، و به ویژه توانمندی های افراد دارای معلولیت رو به جامعه نشون بده و حتی با این حرکت تونست به مسئولین نشون بده که ما هم در کنار دیگر شهروندان جامعه میتونیم در عرصه های مختلف حضور داشته باشیم و بی شک این توانایی رو داریم که برای مردم و کشورمون افتخار آفرینی کنیم، اگر که مسئولین هم راه رو برای حضور فعالمون هموار کنن.

ساحل امید در حمایت از تیم مذاکره کنندگان هسته ای

ساحل امید در حمایت از تیم مذاکره کنندگان هسته ای

تقدیر و تشکر:

جا داره تا از تک تک بچه های تیم پزشکی و تیم اجرایی موسسه ساحل امید که با قلبی پاک و مملو از مهربانی، تمام برنامه ریزی تا اجرای این سفر سخت اما بسیار پر بار رو بر عهده گرفت و الحق و الانصاف با همکاری منسجم و همدلی موفق شدند تا موسسه پیام آوران ساحل امید از این حرکت، سربلند بیرون بیاد و گروه تبلیغاتی ایده که لحظه به لحظه در تمام مراحل این سفر ما رو همراهی کردن تشکر و قدردانی کنم.
در پایان هر چند که جای خالی خیلی از سازمان ها و افرادی که میتونستن در کنارمون باشن، اما به دلایل و بهانه هایی نبودند بسیار احساس می شد، اما جا داره تا مراتب سپاس و قدردانیمو از همه سازمان های دولتی و غیردولتی که در جهت هر چه بهتر برگزار شدن این برنامه کنارمون قرار گرفتن و ما رو صمیمانه یاری دادن ابراز کنم به ویژه:
معاونت ترافیک پلیس راهور تهران بزرگ

مدیریت و پرسنل محترم روابط عمومی سازمان انتقال خون استان تهران

مدیرکل محترم سازمان انتقال خون استان قم و هیئت همراه
مدیرکل محترم سازمان بهزیستی استان قم و هیئت همراه

شهردار محترم و مردم مهمان نواز استان قم
معاونت اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان تهران

مدیریت روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان تهران
پایگاه مقاومت بسیج شهدای خیبر حوزه ۲۴۹ المهدی (عج)
بنیاد توسعه کارآفرینی و اشتغال معلولین و نیازمندان
ریاست و پرسنل محترم کلانتری ۱۰۱ تجریش
مدیریت آستانه امام زاده صالح (ع)
موسسه نیکوکاری رعدالغدیر
انجمن امداد ایرانیان
مدیریت و پرسنل فهیم گروه تبلیغاتی ایده

سامانه حمل و نقل جانبازان و معلولان شهرداری تهران
سردبیر محترم و دست اندرکاران فهیم برامه تلویزیونی “درشهر” و همه رسانه هایی که در پوشش مناسب و مطلوب این برنامه ما را یاری دادن

کارآموزان دارای معلولیت مجتمع رعد شرق

ورزشکار و سفیر صلح ساحل امید: منوچهر نامجو
راننده آمبولانس همراه: علی هادی

پوشش رسانه ای:

روز سه شنبه ۱۲آذرماه پخش گزارش سفر در بخش های مختلف اخبار تلویزیون، روز پنجشنبه ۱۴آذرماه پخش گزارش اختتامیه سفر در برنامه تلویزیونی “درشهر” و  بخش های مختلف اخبار تلویزیون، انتشار گزارش سفر در خبرگزاری های ایسنا، ایرنا، فارس، آریا، برنا، شبستان و …

اعضای تیم اجرایی و رسانه ای این برنامه:
خانم ها سونیا شناسی آذری، یاسمن سادات اخوی، مهسا حسینی طالقانی، مریم کرمی و آقایان سید حامد حلمی، دکتر بابک یکتاپرست، حسین دزفولی، سید داوود موسوی، محمدرضا قربان زاده، رضا رضایی، مجید انتظاری

با احترام
شهرام مبصر
مدیرعامل موسسه پیام آوران ساحل امید
۱۳۹۲/۹/۱۶

برای دیدن گالری تصاویر به اینجا مراجعه کنید.

جهت مشاهده کلیپ تصویری این برنامه اینجا کلیک کنید

همایش جامعه ایمن و شهروندان آسیب پذیر برگزار شد

ساحل امید در شهروندان آسیب پذیر

کمیته راهبری جامعه ایمن شهرداری منطقه ۲ تهران با مشارکت اداره تربیت بدنی معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه ۲ تهران، موسسه پیام آوران ساحل امید و مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد این مراسم را در روز چهارشنبه ۱۳۹۱/۱۲/۲ برگزار کرد.

به گزارش ستاد خبری این همایش؛ در ابتدای مراسم صدیقه اکبری مدیرعامل مجتمع رعد ضمن خیرمقدم به مدعوین از توانایی افراد دارای معلولیت سخن گفت و اینکه این قشر از جامعه با یاری یکدیگر و همراهی مسئولان می توانند مانند دیگر شهروندان به بهترین نحو به زندگی روزمره بپردازند.

در ادامه برنامه مهندس علیرضا درویش پور، قائم مقام شهردار منطقه ۲ ضمن خیر مقدم به مسئولان شورای سیاستگزاری جامعه ایمن شهر تهران ، مسئولان سازمان بهزیستی کشور و مدعوین عزیز، گزارشی از عملکرد کارگروه تخصصی پیشگیری از حوادث افراد دارای معلولیت جامعه ایمن شهرداری منطقه ۲۲ تهران در راستای ایمن سازی معابر سطح منطقه برای تردد راحت و ایمن تمامی شهروندان بخصوص شهروندان آسیب پذیر ارائه کرد. وی با بیان اینکه تا کنون توسط اعضاء این کارگروه ۳۰۰۰ نقطه از نقاط نا مناسب و غیر ایمن معابر سطح منطقه شناسایی شده است اضافه کرد که تا کنون نزدیک به ۷۰ درصد این نقاط طبق استانداردهای جهانی برای تردد شهروندان مناسب سازی و ایمن شده اند و بقیه این نقاط نیز بزودی مناسب سازی و ایمن خواهند شد.

همچنین دکتر یحیی سخنگویی معاون توانبخشی بهزیستی کشور در راستای تایید مناسب سازی نواحی سطح منطقه ۲ تهران و قدردانی از مسئولان کمیته راهبری جامعه ایمن شهرداری این منطقه ، در جهت حمایت از شهروندان آسیب پذیر و سهولت تردد این قشر از جامعه در سطح شهر، به لزوم مناسب سازی فکری شهروندان پرداخت و خاطرنشان کرد: اگر فرهنگ سازی به نحوی صورت پذیرد که تمامی افراد جامعه مناسب سازی را قبل از اینکه به صورت شهری آغاز کنند از فکر و ذهن خود شروع کنند به یقین مناسب سازی شهری سریعتر و آسانتر صورت خواهد گرفت. بطور مثال شهروندی که با موتورسیکلت وارد پیاده رو می شود باید آگاه باشد که با این عمل زشت حق چه کسانی را تضییع می کند. وی در پایان سخنان خود بر لزوم حمایت پلیس راهور در این زمینه ها تاکید کرد.

دکتر محمدهادی موذن، مشاور عالی شهردار تهران و رئیس شورای سیاستگذاری جامعه ایمن شهر تهران نیز ضمن تشکر از مسئولان کمیته راهبری جامعه ایمن شهرداری منطقه ۲ تهران و استقبال از طرح مناسب سازی این منطقه افزود: پروژه مناسب سازی و ایمن سازی معابر و پیاده رو ها باید در سطح کشور انجام شود و با طرح های این چنینی می توان به شناسایی کمبودها در جامعه برای شهروندان آسیب پذیر پرداخت و مشکلات آنان را در سطح کشور سریعتر حل کرد.

در این مراسم که با حضور جمعی از مسئولین شورای سیاست گذاری جامعه ایمن شهر تهران، دکتر سخنگویی معاونت توانبخشی سازمان بهزیستی کشور ، آقای قرگزلو مشاور محترم ریاست سازمان بهزیستی کشور ، شهردار، قائم مقام و مسئولین شهرداری منطقه ۲ تهران و همچنین جمعی از مدیران انجمن های فعال در حوزه افراد دارای معلولیت برگزار شد، برنامه های جانبی دیگری نیز تدارک دیده شده بود که از جمله آنها میتوان به برپایی نمایشگاه توانمندی انجمن های فعال در حوزه افراد دارای معلولیت همچون مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد، انجمن باور، انجمن ام اس ایران، انجمن دیستروفی عضلانی، باشگاه سوارکاری اسواران، موسسه رعد الغدیر، مرکز شبانه روزی نابینایان نرجس، مرکز حمایت از معلولان ضایعات نخاعی ایران، بیمارستان جانبازان اعصاب و روان نیایش و نمایش سوارکاری افراد دارای معلولیت با همکاری باشگاه سوارکاری اسواران اشاره کرد.

در پایان این مراسم، از پرسنل معاونت حمل و نقل و ترافیک منطقه ۲ تهران ، مدیران فنی و کارشناسان ترافیکی نواحی که در حوزه مناسب سازی معابر ، فعالیت بهتر و موثرتری داشتند تقدیر و تشکر به عمل آمد و از افراد برگزیده در مسابقات ورزشی تیر و کمان ، دارت و بوچیا که در حاشیه این مراسم با هم به رقابت پرداختند، تقدیر شد و جوایزی به رسم یادبود به این عزیزان اهدا گردید.

جهت تماشای گالری تصاویر این همایش اینجا کلیک کنید

 

همایش فرهنگی ورزشی روز جهانی افراد دارای معلولیت برگزار شد.

همایش فرهنگی ورزشی به مناسبت ۱۲ آذر

همایش یک روزه فرهنگی ورزشی روز جهانی افراد دارای معلولیت با حضور جمع کثیری از این قشر، خانواده‌ها، شهروندان غیر معلول، مسؤولان شهرداری منطقه ۲ شهر تهران پنجشنبه سوم آذر در مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد برگزار شد.

در بخش مسابقات ورزشی این همایش افراد دارای معلولیت در رشته‌های بوچیا، پرتاب دارت، تیراندازی با کمان و مینی‌گلف به رقابت پرداختند و نفرات برتر با اهدا جوایزی مورد تشویق قرار گرفتند.

از جمله فعالیت‌های جانبی این همایش نمایشگاه عرضه توانمند‌ی افراد دارای معلولیت بود که توسط تشکل‌های حمایتی برپا شد. انجمن ضایعات نخاعی استان تهران، مرکز حمایتی ضایعات نخاعی ایران، انجمن دیستروفی عضلانی، انجمن خورشید، انجمن سپاس، انجمن نابینایان،انجمن پیام امید، مرکز رعد طالقان، مرکز رعد کرج، مرکز رعد شرق تهران و مرکز رعد فاطمیه قم با برپایی غرفه اطلاعاتی از فعالیت‌های خود در اختیار بازدید کنندگان قرار دادند.

مراسم همایش روز جهانی معلولان با حضور شرکت کنندگان در سالن اجتماعات پی‌گیری شد و پس از تلاوت کلام‌ا… مجید و پخش سرود جمهوری اسلامی ایران ابتدا صدیقه اکبری مدیرعامل مجتمع رعد در سخنانی ضمن تبریک  فرا رسیدن روز جهانی معلولان و قدردانی از همراهی تشکل‌های همسو و حمایت‌گر و همچنین مسؤولان و مدیران شهری در این همایش، خواستار حمایت بیشتر شهرداری از افراد دارای معلولیت شد.

در ادامه این مراسم مهندس علی شمس‌ رئیس دبیرخانه شورای سیاستگزاری جامعه ایمن شهر تهران ضمن ابراز خرسندی از حضور در جمع توان‌یابان تأکید کرد علت اصلی معلولیت‌ها بعد از تولد را حوادث و سوانح تشکیل می‌دهد و شورا در نظر دارد با بهره‌گیری از نظام ثبت حوادث و سوانح که در حال شکل‌گیری است. نسبت به پیشگیری از معلولیت به صورت مؤثر عمل کند.

در قسمتی دیگر از این مراسم سید حسن زاهدی مسؤول تربیت بدنی منطقه ۲ شهرداری تهران که زمینه برگزاری مسابقات ورزشی همایش روز جهانی معلولان را فراهم کرده بود، اظهار کرد: در آینده نزدیک امکانات ورزشی مناسبی را برای استفاده افراد دارای معلولیت در سطح منطقه اختصاص می‌دهیم.

 مسؤول تربیت‌بدنی شهر داری منطقه ۲ شهر تهران از مشاهده انگیزه بالای توان‌یابان انجام فعالیت‌های ورزشی اظهار خرسندی کرد و افزود: حضور قهرمانان توان‌یاب و ورزشکار در سطح ملی، جهانی و المپیک، مایه مباهات تربیت بدنی شهرداری است.

 در این همایش با اهداء جوایز از ورزشکاران توان یاب که عنوان‌های ملی آسیایی و جهانی کسب کرده‌اند با اهدا جوایز قدردانی شد.

 در انتها شهرام مبصر مسئول واحد فرهنگی مجتمع آموزش نیکوکاری رعد و دبیر همایش افزود: پیرامون دستوری که شهردار منطقه ۲ تهران جهت مناسب سازی منطقه برای استفاده افراد دارای معلولیت صادر کرده اند، بنده با همکاری یک گروه ۲۶ نفره داوطلب از جمله افراد دارای معلولیت و دیگر شهروندان منطقه ۲ ، عکس برداری از نقاط نامناسب منطقه را شروع کردیم و در حال حاضر ۳۰۰۰ قطعه عکس را در اختیار شهرداری منطقه ۲ و دبیرخانه شورای سیاست گزاری جامعه ایمن شهر تهران قرار داده ایم، تا انشاالله با همکاری شهرداری منطقه ۲ تهران هر چه سریعتر این نقاط برای استفاده آسان افراد دارای معلولیت مناسب سازی شوند.

جهت تماشای تصاویر این همایش اینجا کلیک کنید

راهپیمایی و همایش ورزشی و فرهنگی در سطح منطقه ۲ تهران برگزار شد.

راهپیمایی و همایش فرهنگی ورزشی افراد دارای معلولیت - 6/3/1390

ایجاد فرصت‌های برابر برای افراد دارای معلولیت

سومین ماه از بهار نود در حالی آغاز می‌شد که از چندی قبل زمزمه‌هایی در خصوص برگزاری یک حرکت فرهنگی و ورزشی به گوش اهالی می‌رسید. شنیده‌ها حکایت از آن داشت که برای ایجاد فرصت‌های برابر افراد دارای معلولیت، شنیده شدن مشکلات افراد کم‌توان و در یک کلام استیفای حقوق افراد دارای معلولیت، قرار است چند تشکل حامی معلولان دور هم جمع شوند و یک اقدام مشترک را انجام دهند که بعد‌ها به برگزاری همایش فرهنگی ورزشی افراد دارای معلولیت منتهی شد. این خبر خیلی زود فراگیر شد و ابتدا مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد و انجمن باور و در ادامه جمعیت ناشنوایان و کانون معلولان به جمع تشکل‌های حامی همایش پیوستند.

از آنجا که مناسب‌سازی در مفهوم عام، کلیت کلمه اصلی‌ترین دغدغه افراد دارای معلولیت است و از سوی دیگر شهرداری به عنوان گسترده‌ترین شبکه مدیریت شهری طی سال‌های اخیر عنایت خاصی به شهروندان کم‌توان نشان می‌دهد، مسؤولان شهرداری منطقه ۲ به ویژه اداره‌ سلامت، اداره تربیت بدنی و معاونت فرهنگی اجتماعی هم به جمع مجریان همایش پیوستند با نهایی شدن ترکیب مجریان، در نشستی با حضور مهندس حیدری جا‌نشین معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری منطقه ۲ برنامه‌های اجرایی همایش تک‌به‌تک مرور شد و مسؤولیت‌های اجرایی هر بخش مشخص گردید.

زمانی که روز جمعه ۶ خرداد برای برگزاری همایش فرهنگی ورزشی تعیین شد به واقع کار شکل رسمی به خود گرفت و تمام دست‌اندرکاران با تلاشی خستگی‌ناپذیر در پی انجام مسؤولیت‌های محوله بودند. شهرام مبصر که خود یکی از فعالان اجتماعی حوزه معلولان است و با تشکل‌ها و انجمن‌های گوناگون همکاری دارد کسی بود که ایده اولیه این حرکت را مطرح کرد و تا پایان محکم و استوار پای این کار ایستاد و تعامل خوبی با شهرداری منطقه ۲ برقرار کرد شهرام پیش از این هم در منطقه یک شهری حرکت مشابه‌ای را اجرا کرده ‌بود و تا حدودی با ابعاد موضوع آشنایی داشت. برنامه مدونی را که او در نشست مشترک تشکل‌ها و شهرداری ارایه کرد با کمترین تغییر به تأیید رسید و همین برنامه مبنای همکاری مشترک قرار گرفت.

با توجه به فرصت اندکی که پیش‌رو بود، ضرورت داشت سرعت و شتاب کارهای تبلیغاتی و اطلاع‌رسانی بیشتر شود از این‌رو طراحی و تولید پوسترها، بنرها‌، تابلوها، کارت‌های دعوت به صورت مشترک برنامه‌ریزی و اجرا شد.

در ابتدا قرار بود دوستان دارای معلولیت از یک مکان فرهنگی راهپیمایی خود را آغاز کنند و در محل دیگری خاتمه دهند و شرکت‌کنندگان با حضور در مکان مشخصی ضمن بیان مسائل و مشکلات خود به پاسخ‌های مسؤولان شهری گوش فرا دهند اما از آنجا که نام این فعالیت همایش فرهنگی ورزشی انتخاب شد پیشنهاد برگزاری مسابقات ورزشی در حاشیه این مراسم به تأیید رسید و با همکاری فدراسیون‌های تیروکمان و گلف جمهوری اسلامی، اداره تربیت بدنی شهرداری منطقه ۲، مسابقات تیر‌اندازی با کمان، مینی‌گلف، پرواز بادبادک و پرتاب دارت برنامه‌ریزی شد.

در این میان شهرداری هم حمایت‌های مناسبی برای اجرای این همایش انجام داد جمع آوری زباله‌ و نخاله از محل برگزاری مسابقه تیراندازی و بادبادک و تعویض روکش آسفالت حیاط مجتمع رعد، تدارک بسته‌های پذیرایی و فرهنگی برای شرکت‌کنندگان گوشه‌های از تلاش‌های شهرداری بود.

در ششم خرداد چه گذشت

با وجود تمام پیش‌بینی‌ها و فعالیت‌هایی که برای برگزاری هرچه بهتر همایش توسط بخش‌های مختلف صورت گرفته بود باز در عمق نگاه مسؤولان می‌شد کمی نگرانی مشاهده کرد که فردا‌‌‌‌‌‌ «چه خواهد شد؟»

به هر تقدیر روز جمعه ۶ خرداد از راه رسید از ساعت ۹ صبح اندک‌اندک ماشین‌های ویژه ایاب و ذهاب افراد دارای معلولیت به فرهنگسرای ابن سینا رسیدند و مسافران خود را پیاده کردند. آنچه از چهره متبسم و بعضاً خندان شرکت‌کنندگان خوانده می‌شد، اراده و نشاط بود. رفته رفته به ساعت ۱۰ صبح نزدیک شدیم در این لحظات جمعیت به اوج خود رسیده بود. دوستان جمعیت ناشنوایان، اعضای انجمن باور، کارآموزان رعد که در کنارشان مسؤولان شهرداری منطقه۲ تهران، پرسنل نیروی انتظامی ، اورژانس تهران و دیگران همگی آماده اجرای همایش می‌شدند. در همین دقایق یک وانت‌بار بسته‌های آب معدنی و دیگر اقلام غذایی از راه رسید و با کمک جوانان همیار بسته‌ها به سرعت در میان جمعیت توزیع شد، دیگر همه چیز آماده آغاز همایش و شروع راهپیمایی بود که ناگهان یک اتفاق عجیب همه نگاه‌ها را به خود جلب کرد. دکتر بابک یکتاپرست مدیرعامل مجتمع رعد روی ویلچر نشست و در سخنان کوتاهی خطاب به شرکت کنندگان دارای معلولیت گفت: برای آنکه درک صحیحی از مسائل و مشکلات شما عزیزان داشته باشم امروز در یک حرکت نمادین هم‌دوش شما دوستان تا انتهای مسیر روی ویلچر خواهم نشست.

با این جملات کوتاه موجی از تشویق فضارا پر کرد. شاید گروهی او را به خاطر این ابتکار در ذهنشان تحسین کردند.

مراسم به خوبی آغاز شد در طول مسیر آنچه مشاهده می‌شد همه جلوه‌هایی از انسانیت و کرامت مقام انسان بود. آنگاه که زینب دخترک ۳ یا ۴ ساله به همراه مادری که روی ویلچر نشسته بود و پدری که با عصا حرکت می‌کرد با قدم‌های کوچکش راه می‌رفت. شاید زینب کوچولو می‌خواست به دیگران بگوید برای حمایت از افراد دارای معلولیت کارهای بزرگ و بودجه‌های کلان لازم نیست، بلکه همین چند گام کوچک هم مؤثر است. در جمعیت مادری را مشاهده کردم که با چادر مشکی در آن هوای گرم به پسرش که با واکر حرکت می‌کرد کمک می‌کند تا او به هدفش که خط پایان است، برسد یا افراد غیرمعلولی که با حرکت دادن ویلچر‌ها از همشهریان خود حمایت می‌کردند. دکتر خسروی یکی از مسؤولان شهرداری منطقه ۲ که از ابتدا تا انتهای مسیر، ویلچر شهرام مبصر را هل می‌داد.

به راستی جای تک‌تک دوستانی که نتوانستند در این برنامه شرکت کنند خالی بود، از دیدن لحظات و صحنه‌های بکر و تکرار نشدنی محروم شدید.

جمعیت به مجتمع رعد که رسید به چند گروه تقسیم شدند عده‌ای به سراغ مسابقات تیراندازی با کمان، مسابقه مینی‌گلف، پرتاب دارت و پرواز بادبادک رفتند به قول معروف ورزشی‌ها به سراغ ورزش رفتند. گروهی از نمایشگاه توانمندی تشکل‌های معلولان بازدید کردند و البته جمعیت کثیر هم به داخل سالن همایش رفتند تا از برنامه‌های فرهنگی پیش‌بینی شده استفاده کنند.

اجرای هنرمندانه گروه موسیقی پژواک سکوت به سرپرستی خانم پی‌سپار به قدری تأثیرگذار بود که مسؤولان شهرداری در همان لحظه جوایزی برای تشویق گروه در نظر گرفتند که از سوی مجری به اطلاع حضار رسانده شد.

گروه سرود رعد هم سنگ تمام گذاشت وقتی استاد محمد خجسته روی سن حاضر شد و در بین هنرجویان سرود ملی ایران را اجرا کرد، فضا پر بود از احساس تحسین و تشویق شرکت کنندگان، از اجرای برنامه‌های هنری که گذر کنیم مسؤولان‌ شهرداری از جمله مهندس امیری معاون اداره کل شهرداری، مهندس صفوی قائم‌مقام شهرداری منطقه ۲ و دکتر محمدرضا ناری‌ابیانه رئیس گروه مشاوران شهردار تهران هر یک به نوبت در محل خطابه حضور یافتند و ضمن تأکید بر توجه خاص شهرداری به موضوع مناسب‌سازی طی سال‌های اخیر اظهار داشتند: مشکلات شهری در یک دوره زمانی حل می‌شود و عزیزان دارای معلولیت باید خواسته‌های خود را مطرح و پی‌گیری کنند تا نتیجه مطلوب حاصل شود.

در بخش پایانی این مراسم به مناسبت ولادت حضرت زهرا(س) لوح قدردانی از سوی شهرداری به گروهی از مادران دارای معلولیت و مادرانی که فرزندان دارای معلولیت دارند، اهدا شد و از برندگان مسابقات ورزشی با اهداء جوایزی قدردانی به عمل آمد.

در حاشیه این همایش رویداد‌های دیگری هم اتفاق افتاد که از آن جمله می‌توان از حمایت بانویی نیکوکار در پرداخت هزینه غذای ۶۰۰ نفر از شرکت‌کنند‌گان، همکاری گروه همیاری بانوان رعد در طبخ و تولید غذا، اهداء وسایل مسابقه پرواز بادبادک و اهداء جوایز مسابقه مینی‌گلف و… نام برد. آنچه شهروندان دارای معلولیت روز جمعه ۶ خرداد رقم زدند از قدرت قلم در بازآفرینی آن زیبایی‌ها خارج است. از سوی دیگر فضای مختصر این مطلب هم اجازه این شرح و بسط را نمی‌دهد.

جهت تماشای تصاویر این همایش اینجا کلیک کنید