هفت مرکز توانبخشی در شیروان فعال است

IMG16171016

هفت مرکز توانبخشی در شیروان فعال است

 

شیروان –  رییس اداره بهزیستی شهرستان شیروان از فعالیت هفت مرکز توانبخشی برای نگهداری معلولان و سالمندان خبر داد.
خلیل امیری پیش از ظهر سه‌شنبه در جمع خبرنگاران با بیان اینکه تعداد هفت مرکز توانبخشی زیر نظر بهزیستی شیروان فعالیت کنند، افزود: در این مراکز برای ۱۳۷ نفر از معلولان و سالمندان متناسب با توانمندی های آنها اشتغال زایی شده است.

وی با بیان این که علاوه بر این تعداد ۳۷۴ معلول نیز در این مراکز خدمات می گیرند، اظهار داشت: کل اعتبارات یارانه ای مراکز توانبخشی شیروان در سال جاری مبلغ شش میلیارد و ۷۳۳ میلیون و ۳۰۰ هزار ریال بوده است.

امیری این هفت مرکز را شامل مرکز نگهداری سالمندان(بانوان)، مرکز نگهداری معلولین جسمی حرکتی بالای ۱۴ سال(بانوان)، مرکز نگهداری معلولین اعصاب و روان(آقایان) و ویزیت در منزل (معلولین)، مرکز نگهداری معلولین ذهنی بالای ۱۴ سال(آقایان)، مرکز نگهداری معلولین ذهنی زیر ۱۴ سال، مرکز حرفه آموزی معلولین ذهنی بالای ۱۴ سال(آقایان)، مرکز آموزشی و توانبخشی معلولین ذهنی زیر ۱۴ سال و مرکز حرفه آموزی معلولین ذهنی بالای ۱۴ سال(بانوان) و ویزیت در منزل معلولین و طرح مراقبین خانگی عنوان کرد.

 IMG16170811

وی افزود: اداره بهزیستی شیروان با ۷۲ نفر پرسنل مجرب  و دارا بودن ۸۰ مسئولیت و وظیفه مهم از جمله برنامه ریزی تربیت و تعلیم کودکان مهدهای کودک تا آموزش مهارتهای زندگی جوانان، مشاوره و نگهداری معلولین و سالمندان، پیشگری از معلولیت ها تا بازتوانی و اشتغال معلولین، نگهداری و تعلیم و تربیت فرزندان یتیم تا پیشگیری از کودک آزاری، همسرآزاری و کاهش طلاق، شیرخوارگاه تا مداخله در بحرانها، پیشگیری از اعتیاد، تأمین مسکن و به طور کلی برنامه ریزی برای کاهش آسیب های اجتماعی و… در حوزه های توانبخشی، اجتماعی، پیشگیری اشتغال و مسکن و مشارکتهای مردمی مشغول به فعالیت هستند.

۳۴۰۰ معلول در شیروان تحت پوشش بهزیستی هستند

امیری تعداد معلولین تحت پوشش اداره بهزیستی شیروان را سه هزار و ۴۰۰ نفر عنوان کرد و گفت: از این تعداد ۶۸۸ نفر به صورت ماهیانه مستمری دریافت می کنند که مبلغ کل مستمری ماهیانه ۳۶۵ میلیون و ۷۸۰ هزار ریال است و بقیه به صورت غیر مستمر کمک دریافت می کنند.

رییس اداره بهزیستی شیروان افزود: در حوزه اجتماعی تعداد ۹۸۰ خانوار تحت پوشش بهزیستی شیروان هستند که از این تعداد ۶۷۲ خانوار مستمری ماهیانه دریافت می کنند و مبلغ کل مستمری ماهیانه نیز ۳۹۷ میلیون و ۲۶۰ هزار ریال است.

وی اظهار کرد: در بخش امور زنان و خانواده، از اول سال جاری تاکنون ۵۶ میلیون ریال کمک هزینه مهارت آموزی و حرفه آموزی، ۹۶ میلیون ریال کمک به پرونده های واگذاری به مراکز، ۸۶ میلیون ریال کمک هزینه به خانواده های فرزند چندقلو، پنج میلیون ریال کمک هزینه درمان از کارافتادگان و ۷۰۰ میلیون ریال بیمه اجتماعی زنان سرپرست خانوار برای ۱۸۰ نفر پرداخت شده است.

امیری گفت: همچنین در مدت مذکور ۴۱۸ میلیون و ۲۰ هزار ریال کمک هزینه آموزشی به دانشجویان به تعداد ۹۲ نفر، ۱۷ میلیون و ۵۰۰ هزار ریال کمک هزینه آموزشی به تعداد ۵۷ نفر، ۲۶ میلیون و ۱۰۰ هزار ریال کمک هزینه درمان به زنان سرپرست خانوار، هفت میلیون ریال ودیعه مسکن جهت زنان سرپرست خانوار  و ۱۳۳ میلیون ریال کمک هزینه زنان نیازمند باردار و شیرده  پرداخت شده است.

فعالیت ۱۷ مهد کودک شهری و روستایی در شیروان

وی در ادامه با اشاره به این که اکنون در شهرستان شیروان ۱۷ مهد کودک شهری و روستایی تحت نظارت بهزیستی فعالیت می کنند، اضافه کرد: برای تعداد ۹۸ نفر پرسنل در این مهدها اشتغالزایی شده و تعداد ۹۹۰ نونهال نیز در این مراکز آموزش های مربوطه را دریافت می کنند.

امیری افزود: در یک سال اخیر ۱۲ میلیون ریال یارانه شهریه کودکان مهدکودک(شهری و روستایی)، ۲۶ میلیون و ۴۰۰ هزار ریال تهیه و توزیع یک وعده غذای گرم در روستا مهدها و ۱۰ میلیون ریال توسعه و تجهیز روستا مهد پرداخت شده است.

وی در ادامه با اشاره به فعالیت مرکز مداخله در بحران بهزیستی شیروان، جامعه هدف مرکز مداخله در بحران  را زوجین متقاضی طلاق و افراد دارای اختلافات خانوادگی حاد، زنان و دختران در معرض آسیب، افرادی که قصد خودکشی یا اقدام به خودکشی کرده اند، کودکان خیابانی و کار، همسران آزار دیده کودکان آزار دیده، مبتلایان به اختلالات هویت جنسی و دختران و پسران فراری از منزل عنوان کرد و گفت: در این راستا به ۷۵ مورد پرونده شامل کودک آزاری، همسر آزاری،  اقدام به خودکشی، روابط نامشروع، فرار از منزل، اختلال هویت جنسی، بد سرپرستی، در معرض آسیب،  آسیب دیده،  فقر و مشکلات مالی، مشکلات روانی، مشکلات خانوادگی و مشاوره ازدواج رسیدگی شده است.

IMG10594326

وی افزود: همچنین از ۳۸۲ مورد پرونده طلاق ارجاع شده به این مرکز ۶۸ مورد به سازش، عدم سازش ۲۱۸ مورد، عدم همکاری ۳۶ مورد و ۷۰ مورد نیاز به مداخلات مجدد ختم شده اند.

این مسئول تعداد مراکز تحت حمایت واحد پیشگیری را ۱۳ مرکز عنوان کرد و گفت: در این مراکز برای ۷۰ نفر اشتغال زایی صورت گرفته است.

۴۸۰۰ شیروانی تحت پوشش طرح بینایی سنجی بهزیستی قرار گرفتند

امیری با بیان اینکه در این مدت مبلغ  ۱۹ میلیون ریال جهت مشاوره رایگان به نیازمندان به مرکز مشاوره سلامت روان و حس برتر تخصیص یافت، افزود: در این مدت در طرح پیشگیری از تنبلی چشم تعداد چهار هزار و ۸۰۰ نفر تحت سنجش بینایی قرار گرفته که از این تعداد ۳۲۲ نفر مشکوک شناسایی و مبلغ ۴۰ هزار ریال جهت هزینه های جاری و عمل جراحی و شیشه و عینک هزینه شد.

به گفته وی همچنین در برنامه غربالگری شنوایی نوزادان و شیرخواران نیز ۷۲۰ نفر تحت پوشش قرار گرفتند ومبلغ ۱۳ میلیون ریال نیز در این زمینه هزینه شد.

امیری اضافه کرد: در بخش اعتبارات مسکن نیز ارائه تسهیلات خرید مسکن مهر مددجویان به ۹ نفر، ساخت مسکن شخصی مددجویان برای ۱۴ نفر، خرید مسکن مهر و مسکن شخصی برای ۴۵ نفر و تشکیل پرونده جهت جذب اعتبار ساخت مسکن شخصی مددجویان برای ۳۳ نفر صورت گرفته است.

 IMG06104486

وی کل اعتبارات بهزیستی از ابتدای سال ۹۲ تاکنون را ۳۵ میلیارد و ۵۱۵ میلیون و ۵۸۲ هزار و ۶۴ ریال عنوان کرد و گفت: از این میزان، کل اعتبار تخصیص یافته به حوزه توانبخشی۱۳ میلیارد و ۵۲۷ میلیون و ۷۲۰ هزار ریال، کل اعتبار تخصیص یافته به حوزه اجتماعی شش میلیارد و ۶۹۵ میلیون و ۵۱۱ هزار ریال، کل اعتبار تخصیص یافته به حوزه پیشگیری ۸۰۸ میلیون و ۵۰۰ هزار ریال، کل اعتبار تخصیص یافته به حوزه اشتغال مددجویان ۹ میلیارد و ۵۸ میلیون و ۸۵۱ هزار و ۶۴ ریال، کل اعتبار تخصیص یافته به حوزه مسکن مددجویان چهار میلیارد و ۱۵۰ میلیون ریال و کل اعتبار تخصیص یافته به حوزه مشارکتهای مردمی یک میلیارد و ۲۷۵ میلیون ریال بوده است.

منبع: مهر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *