گزارش سفر سفیر صلح ساحل امید با ویلچر از تهران تا قم در حمایت از تیم مذاکره کنندگان هسته ای

ساحل امید در حمایت از تیم مذاکره کنندگان هسته ای

به نام خدا
موسسه پیام آوران ساحل امید
به مناسبت روز جهانی افراد دارای معلولیت و در حمایت از تیم مذاکره کنندگان هسته ای ایران برگزار کرد
ویلچررانی از مزار شهدای هسته ای امام زاده صالح تهران تا مزار شهدای گمنام قم
با شعار
( با هم به سوی صلح جهانی )

ساحل امید در حمایت از تیم مذاکره کنندگان هسته ای

ساحل امید در حمایت از تیم مذاکره کنندگان هسته ای

 

چند روزی بیشتر به روز جهانی افراد دارای معلولیت باقی نمانده بود که دوست عزیز و قدیمی منوچهر نامجو با من تماس گرفت و در مورد یک حرکت جدید ورزشی با من صحبت کرد. منوچهر متولد ۱۵ مرداد سال ۱۳۵۷ هست که در کارنامه درخشان ورزشی خودش مقامهای قهرمانی ویلچررانی ایران رو در چندین سال متوالی و صعود موفق از ۳۱۲ پله، از پله های برج میلاد رو با استفاده از ویلچر، بمناسبت روز جهانی افراد دارای معلولیت در سال ۱۳۹۰ داره. منوچهر این بار پیشنهاد داد که با توجه به تمرینات ورزشی و آمادگی جسمانیش تمایل داره تا با حمایت موسسه ساحل امید و با دو هدف نشون دادن توانمندی های افراد دارای معلولیت و حمایت از تیم مذاکره گنندگان هسته ای ایران که با دست پیدا کردن به توافقات اولیه با گروه ۵+۱ باعث شادی دل همه ایرانیان عزیز شده بودند، به عنوان سفیر صلح موسسه مسیر مرقد امام تا نیروگاه اتمی فردو واقع در استان قم رو طی کنه. از منوچهر خواهش کردم تا اندکی بهم فرصت بده تا بیشتر فکر کنم. راستش نگرانی های زیادی در سر داشتم، از جمله مدت زمان بسیار کم برای برنامه ریزی، کسب مجوزهای لازم و جذب اسپانسر برای برگزاری و اجرای برنامه ای سنگین و بزرگ.
به هر حال با گروه مشاوران و گروه اجرایی موسسه صحبت کردم و با وجود زمان بسیار کم اما همه عزیزان برای برگزاری و اجرای برنامه ای بزرگ اعلام آمادگی کردند.
به منوچهر زنگ زدم و با اعلام حمایت کامل موسسه از همچین حرکتی از او خواستم که بیشتر بر روی آمادگی جسمانیش برای اجرای هر چه بهتر این برنامه تمرکز کنه.
از طرف دیگه هم یک تیم اجرایی قوی، منسجم و همدل در موسسه تشکیل شد تا به نحو احسنت این طرح رو به اجرا در بیارن.
قبل از هر چیز یک شعار برای این حرکت بزرگ انتخاب کردیم و با توجه به پیام صلح این برنامه، شعارمون شد “با هم به سوی صلح جهانی”.
بعد شروع کردیم به پرس و جو در مورد اینکه چه مجوزهایی رو از چه ارگانهایی باید دریافت کنیم که خوشبختانه با پیگیری های دوستان، اطلاعات خوبی تونستیم بدست بیاریم.
هنوز در مرحله تصمیم گیری های اولیه بودیم که بواسطه مسائلی که پیش اومد، مجبور شدیم مسیر ویلچررانی رو تغییر بدیم. در پی هماهنگی که با خود منوچهر انجام دادیم مبدأ سفر به مزار شهدای هسته ای ایران واقع در امام زاده صالح تهران و مقصد هم به مزار شهدای گمنام واقع در آرامستان بهشت معصومه (س) قم تغییر پیدا کرد.

ساحل امید در حمایت از تیم مذاکره کنندگان هسته ای

ساحل امید در حمایت از تیم مذاکره کنندگان هسته ای

قدم اول جذب اسپانسر بود که با توجه به هزینه های این برنامه واقعا به اسپانسر و حمایت مالی نیاز داشتیم.
صبح جمعه ۸ آذرماه بود و فقط چهار روز به اجرای برنامه باقی مونده بود. تصمیم گرفتیم که از فرصت استفاده کنیم و به دوستان اطلاع بدیم و با توجه به زمان بسیار کم ازشون خواهش کردیم که تا ظهر همون روز به ما اطلاع بدن که میتونیم رو کمکشون حساب کنیم یا نه.
از اونجا که خدا همیشه بهمون لطف داشته و همیشه ما رو شرمنده الطاف بیکرانش کرده و دوستان خوب، صادق و صمیمی رو به ما عطا فرموده که البته این واقعا یک نعمته بزرگه، تعدادی از اونها با وجود مشکلات مالی موسساتشون، اما در همون اولین تماس در حد توانشون اعلام آمادگی کردن. اینجا بود که عزممون جزمتر شد و در اصل در این مرحله تونسته بودیم اولین قدم رو به جلو رو برداریم.

قدم بعدی دریافت مجوزهای لازم بود؛
شنبه ۹ آذرماه بود که از منوچهر خواستم تا لیست تمام ملزومات سفرش رو به ما بده تا هر چه زودتر بتونین براش تهیه کنیم و خودمون هم نامه نگاری ها رو برای کسب مجوزهای لازم جهت اجرای برنامه شروع کردیم و با توجه به اندک زمانی که برامون باقی مونده بود و نزدیک شدن به روز جهانی، ترجیحا نامه ها رو بصورت دستی به ارگان های مربوطه بردیم. از پلیس راهور تهران بزرگ گرفته تا  کلانتری ۱۰۱ تجریش و سپس پیگیر بحث اطلاع رسانی به رسانه های مختلف و هماهنگی های لازم مسیر سفر و سازمان های شهر مقصد شدیم. مجوزها، بنرهای تبلیغاتی و … تا عصر روز دوشنبه ۱۱ آذرماه آماده شدند.
تو اون چند روز دوستانمون در گردان شهدای خیبر بسیج هم که توسط یکی از دوستان ساحل امید از اجرای این برنامه با خبر شده بودن با ما تماس گرفتن و برای حراست از برنامه که ما هم از پیشنهادشون خوشحال شدیم و استقبال کردیم.
دوشنبه غروب جلسه نهایی رو با تیم اجرایی موسسه برگزار کردیم و تقسیم وظایف انجام شد.

ساحل امید در حمایت از تیم مذاکره کنندگان هسته ای

ساحل امید در حمایت از تیم مذاکره کنندگان هسته ای

روز سه شنبه ۱۲ آذرماه – روز شروع برنامه و مراسم بدرقه منوچهر
بلاخره روز سه شنبه فرا رسید و همه گروه راس ساعت ۸:۳۰ صبح در محوطه امام زاده صالح به هم پیوستن و شروع کردن به نصب بنرها و استندهای تبلیغاتی برنامه. منوچهر هم به همراه خانم محترم و دختر گلش زهرا خانم همزمان با ما به محوطه امام زاده صالح رسیدن. کم کم خبرنگارهای رسانه های مختلف که از قبل توسط موسسه دعوت شده بودن با دوربین های فیلمبرداری و عکاسی و … و نمایندگان اداره اوقاف و سازمان انتقال خون و موسساتی که در برپایی این برنامه همراهیمون کرده بودن هم به ما پیوستن. در همون لحظه بود که تعداد زیادی از سربازان نیروی انتظامی و فرمانده هاشون از کلانتری ۱۰۱ تجریش برای حفظ نظم برنامه به ما اضافه شدن. نزدیکای ساعت ۹ صبح بود که طبق هماهنگی های از قبل به عمل آمده توسط تیم اجرایی موسسه ساحل امید، دوستان دارای معلولیت مجتمع رعد شرق هم با یک دستگاه اتوبوس مناسب سازی شده برای شرکت در مراسم بدرقه و زیارت امام زاده صالح در محوطه امام زاده حاضر شدن. همه چیز برای شروع خوب و عالی یک برنامه بزرگ فرهنگی، اجتماعی محیا بود.خبرنگاران با من و منوچهر مصاحبه می کردن و از اهداف و فعالیت های موسسه و انگیزمون از این حرکت نمادین می پرسیدن. ساعت ۱۰ صبح با تلاوت قرآن کریم مراسم بدرقه رسماً آغاز شد. بعد از تلاوت قرآن از حضور با شکوه دوستان و عزیزانی که تو اون هوای سرد برای شرکت در مراسم حضور پیدا کرده بودن تشکر و قدردانی کردم و کمی در مورد انگیزمون از برگزاری این برنامه صحبت کردم. از اینکه مردم ایران مردمی صلح طلب هستند و ما هم به عنوان یکی از اقشار این جامعه از دستاوردهای تیم مذاکره کننده هسته ای خوشحالیم و حمایتشون می کنیم و امیدواریم که با پیگیری و ذکاوتشون بتونن ایران رو از زیر سایه تحریم ها نجات بدهند. تحریم هایی که باعث نایاب شدن داروهای بیماری های صعب العلاج و گران شدن وسایل کمک توانبخشی و بسیاری از مشکلات دیگر در جامعه عزیزمون شدند و بعد از منوچهر خواستم تا اون هم هدفمون از اجرای این برنامه رو بیان کنه. بعد از صحبت ها منوچهر با بستن پیشانی بند یا امام حسین(ع) و رد شدن از زیر قرآن مجید به سمت مزار شهدای هسته ای حرکت کرد. بعد از قرائت فاتحه، مردمی که برای بدرقه اومده بودن با فرستادن صلوات های بلند منوچهر رو تا میدان تجریش بدرقه کردن.
ابتدای خیابون ولیعصر ماشین های اسکورت منوچهر برای باز کردن مسیر حرکت، منتظر ایستاده بودند. دو دستگاه ماشین کلانتری، یک دستگاه آمبولانس سازمان انتقال خون، دو دستگاه ماشین پلیس راهور و چندین دستگاه خودرو شخصی متعلق به تیم اجرایی موسسه ساحل امید و خبرنگاران رسانه ها.
با صلوت بر محمد و آل محمد حرکت شروع شد. مردمی که در طی مسیر شاهد این حرکت بودند، همه با بوق ممتد ماشینهاشون یا دست تکون دادن و هر کسی با ادبیات خاص خودش منوچهر رو تشویق می کردن (بابا دمت گرم، آفرین به غیرتت، درود بر تو، ماشالله، ای ول الله و …) پلیس راهور بخاطر هم اینکه راه منوچهر رو باز نگه داره تا ترافیک مانع حرکت و سردی عضلاتش نشه، ورودی ها و خروجی های بزرگراه ها رو مسدود کرد و همه کسانی که چند دقیقه پشت ورودی ها منتظر می موندن، وقتیکه یه نفر رو ویلچرزنان و خندان با لباسی سراسر سفید به معنای صلح میدیدن که از مقابلشون رد میشه، با نگاهی متعجب آمیخته با تشویق این صحنه رو تماشا می کردن و ناخودآگاه برای منوچهر بوق می زدند که منوچهر هم در پاسخ با تکون دادن دست برای اونها از همشون تشکر می کرد.
به ترتیب از بزرگره های شهید چمران، شهید نواب، شهید کاظمی و آزادگان گذشتیم . عقربه ها ساعت، ۴ عصر رو نشون می دادن که به عوارضی تهران – قم رسیدیم.
از ماشین ها پیاده شدیم و بعد از گرفتن عکس های یادگاری، منوچهر رو به همراه آمبولانس سازمان انتقال خون و تیم پزشکی و اجرایی برای شروع سفری سخت و مهم با پیام صلح و دوستی به همه جهانیان، به خدا سپاردیم و ما به سمت تهران برگشتیم. شب اول رو منوچهر و تیم همراهش بعد از فرودگاه امام خمینی در استراحتگاه حافظیه در ۹۰ کیلومتری قم کمپ زد.

ساحل امید در حمایت از تیم مذاکره کنندگان هسته ای

ساحل امید در حمایت از تیم مذاکره کنندگان هسته ای

روز دوم سفر،
منوچهر روز دوم سفر رو از ساعت ۹ صبح با وجود وزش شدید باد مخالف و باران شروع کرد . نگرانیمون از این بود که با توجه به بارندگی ها و تگرگ منوچهر از ادامه راه باز بمونه یا نتونه در زمانی که اعلام کرده بودیم سفر خودش رو به پایان برسونه. اما اون تصمیم خودش رو گرفته بود. ما هم برای موفقیتش دعا می کردیم و البته همگی بصورت آماده باش بودیم تا در صورت بروز مشکل پیش بینی نشده ای سریعا بتونیم اقدام کنیم. با تمام شرایط نا مساعد جوی، اون روز هم منوچهر موفق شد در ساعت ۴ عصر نهار رو در ۴۵ کیلومتری قم (استراحتگاه عرشیا) صرف کنه و بعد از اون با وجود برودت هوا اما بخاطر اینکه از برنامه عقب نیوفته باز هم به مسیر خودش ادامه داد و در ساعت ۸ شب در ۲۰ کیلومتری قم (در مجموعه امکانات رفاهی مهتاب) کمپ شب دوم رو بنا کرد.

روز سوم و نهایی؛
صبح اون روز بارندگی به همراه وزش شدید باد بود و مسیر تهران تا قم هم تگرگ شروع به باریدن کرده بود. همه نگران بودیم. نه برای ناتمام موندن سفر، بلکه بیشتر نگرانیمون برای سلامتی منوچهر بود که تو این باد و بارون دچار آسیب نشه. حتی پیشنهاد دادم تا مقداری از مسیر رو با آمبولانس در اختیارش، طی کنه تا کمتر خیس بشه. اما قبول نکرد و گفت تا اینجا رو ویلچر زدم و به یاری خدا بقیه اش رو هم به همین صورت ادامه میدم. همه تیم اجرایی هم از اول صبح آماده بودیم تا انشاالله بتونیم راس ساعت مقرر (ساعت ۱۲ ظهر)، مراسم با شکوه استقبال از سفیر صلح ساحل امید رو برگزار کنیم. نزدیک به آرامستان بهشت معصومه (س) که رسیدیم، جمعیت زیای رو با چراغ های گردان ماشین های پلیس و اداری میتونستیم ببینیم. وقتی که بهشون نزدیک شدیم همه با ذکر صلوات های بلند به ما خوش آمد و خدا قوت می گفتن و منوچهر رو به آغوش می کشیدن و تا این حد تحت تاثیر توانمندی و مقاومت منوچهر قرار گرفته بودن، که بر خلاف مشخص کردن محل اختتامیه سفر، از همون درب آرامستان دسته های گل رو به گردنش می انداختند. از همه عزیزان خواهش کردیم که راه رو برای منوچهر باز کنن تا بتونه به مزار شهدای گمنام وارد بشه. جمعیت زیاد بود و منوچهر خوشحال از اینکه موفق شده بود که به لطف خدا سفرش رو با موفقیت به پایان برسونه و تیم اجرایی هم خوشحالتر از اینکه با کمک خدا و دوستان همه چی طبق برنامه ریزی پیش رفته بود. مراسم استقبال از سفیر صلح با حضور دکتر الهی مدیرکل محترم سازمان انتقال خون استان قم و هیئت همراه، دکتر حاجی مظفری مدیر کل محترم سازمان بهزیستی استان قم و هیئت همراه و مهندس دلبری شهردار محترم قم و هیئت همراهشون و جمعی از دوستان و همراهانی که از تهران و قم برای مراسم استقبال از منوچهر حضور پیدا کرده بودند برگزار شد. طبق اداب مراسم، ابتدا از این حرکت بزرگ و قهرمانانه منوچهر صادقانه تشکر کردم و ضمن آرزوی سلامتی و توفیق روز افزون برای منوچهر، جوایز و لوح سپاسی رو بپاس قدردانی از تلاش و غیرتش به او اهداء کردم. بعد از اون هم که منوچهر با رسانه های مختلف مصاحبه انجام داد و بعد هم همه با هم عکس های یادگاری انداختیم.
حرکت منوچهر حرکت بسیار بزرگی بود که تونست گوشه ای از مقاومت، صبوری، و به ویژه توانمندی های افراد دارای معلولیت رو به جامعه نشون بده و حتی با این حرکت تونست به مسئولین نشون بده که ما هم در کنار دیگر شهروندان جامعه میتونیم در عرصه های مختلف حضور داشته باشیم و بی شک این توانایی رو داریم که برای مردم و کشورمون افتخار آفرینی کنیم، اگر که مسئولین هم راه رو برای حضور فعالمون هموار کنن.

ساحل امید در حمایت از تیم مذاکره کنندگان هسته ای

ساحل امید در حمایت از تیم مذاکره کنندگان هسته ای

تقدیر و تشکر:

جا داره تا از تک تک بچه های تیم پزشکی و تیم اجرایی موسسه ساحل امید که با قلبی پاک و مملو از مهربانی، تمام برنامه ریزی تا اجرای این سفر سخت اما بسیار پر بار رو بر عهده گرفت و الحق و الانصاف با همکاری منسجم و همدلی موفق شدند تا موسسه پیام آوران ساحل امید از این حرکت، سربلند بیرون بیاد و گروه تبلیغاتی ایده که لحظه به لحظه در تمام مراحل این سفر ما رو همراهی کردن تشکر و قدردانی کنم.
در پایان هر چند که جای خالی خیلی از سازمان ها و افرادی که میتونستن در کنارمون باشن، اما به دلایل و بهانه هایی نبودند بسیار احساس می شد، اما جا داره تا مراتب سپاس و قدردانیمو از همه سازمان های دولتی و غیردولتی که در جهت هر چه بهتر برگزار شدن این برنامه کنارمون قرار گرفتن و ما رو صمیمانه یاری دادن ابراز کنم به ویژه:
معاونت ترافیک پلیس راهور تهران بزرگ

مدیریت و پرسنل محترم روابط عمومی سازمان انتقال خون استان تهران

مدیرکل محترم سازمان انتقال خون استان قم و هیئت همراه
مدیرکل محترم سازمان بهزیستی استان قم و هیئت همراه

شهردار محترم و مردم مهمان نواز استان قم
معاونت اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان تهران

مدیریت روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان تهران
پایگاه مقاومت بسیج شهدای خیبر حوزه ۲۴۹ المهدی (عج)
بنیاد توسعه کارآفرینی و اشتغال معلولین و نیازمندان
ریاست و پرسنل محترم کلانتری ۱۰۱ تجریش
مدیریت آستانه امام زاده صالح (ع)
موسسه نیکوکاری رعدالغدیر
انجمن امداد ایرانیان
مدیریت و پرسنل فهیم گروه تبلیغاتی ایده

سامانه حمل و نقل جانبازان و معلولان شهرداری تهران
سردبیر محترم و دست اندرکاران فهیم برامه تلویزیونی “درشهر” و همه رسانه هایی که در پوشش مناسب و مطلوب این برنامه ما را یاری دادن

کارآموزان دارای معلولیت مجتمع رعد شرق

ورزشکار و سفیر صلح ساحل امید: منوچهر نامجو
راننده آمبولانس همراه: علی هادی

پوشش رسانه ای:

روز سه شنبه ۱۲آذرماه پخش گزارش سفر در بخش های مختلف اخبار تلویزیون، روز پنجشنبه ۱۴آذرماه پخش گزارش اختتامیه سفر در برنامه تلویزیونی “درشهر” و  بخش های مختلف اخبار تلویزیون، انتشار گزارش سفر در خبرگزاری های ایسنا، ایرنا، فارس، آریا، برنا، شبستان و …

اعضای تیم اجرایی و رسانه ای این برنامه:
خانم ها سونیا شناسی آذری، یاسمن سادات اخوی، مهسا حسینی طالقانی، مریم کرمی و آقایان سید حامد حلمی، دکتر بابک یکتاپرست، حسین دزفولی، سید داوود موسوی، محمدرضا قربان زاده، رضا رضایی، مجید انتظاری

با احترام
شهرام مبصر
مدیرعامل موسسه پیام آوران ساحل امید
۱۳۹۲/۹/۱۶

برای دیدن گالری تصاویر به اینجا مراجعه کنید.

جهت مشاهده کلیپ تصویری این برنامه اینجا کلیک کنید

2 comments on “گزارش سفر سفیر صلح ساحل امید با ویلچر از تهران تا قم در حمایت از تیم مذاکره کنندگان هسته ای

 1. hosseini می‌گه:

  salam
  khoda ro shokr k be lotfe khoda in barname ham b nahve ahsan anjam shod
  daste shoma va khanoom shenasie aziz va hameye hamyar ha dard nakone
  shad o por energy bashin 🙂

 2. محمدی می‌گه:

  سلام
  وافعا خدا قوت
  وقتی اینجاباران می امد من خیلی به فکر بچه های شما بودم
  مطمئن هستم خاطرات به یاد ماندنی زیاد دارید
  با آرزوی روزهای زیباتر برای شما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *