بازدید از باغ گیاه شناسی ملی ایران برگزار شد

گردشگری معلولین

 

موسسه ساحل امید با مشارکت و همکاری سامانه ایاب و ذهاب معلولان و جانبازان روز جمعه ۱۰ اردیبهشت ماه ۹۵ فاز اول برنامه علمی تفریحی بازدید از باغ گیاه شناسی ملی ایران را برگزار کرد.

http://www.pasogroup.com/wp-content/uploads/2016/04/photo_2016-04-29_21-24-46.jpg

به گزارش راوابط عمومی موسسه ساحل امید این برنامه با حضور بیش از ۲۰۰ نفر از افراد دارای معلولیت عضو موسسه ساحل امید و همراهانشان با هدف بالا بردن سطح دانش و معلومات عزیزان داری معلولیت در مورد آشنایی با گونه های مختلف گیاهی جهان و بالا بردن سطح روحیه مثبت و ایجاد نشاط و شادابی در این عزیزان در محیط بسیار زیبا و باصفای باغ گیاه شناسی ملی ایران برگزار شد.

http://www.pasogroup.com/wp-content/uploads/2016/04/photo_2016-04-29_21-18-26.jpg
بدینوسیله ضمن سپاس فراوان از سرکار خانم فرشته صادقی که مدیریت هماهنگی و اجرای این برنامه را عهده دار بودند، جا دارد تا از همکاری و همراهی صمیمانه و مهربانانه جناب آقای مهندس عراقی مدیریت محترم باغ گیاه شناسی ملی ایران و همچنین پرسنل فهیم و دلسوز این مجموعه، جناب آقای مهندس زارع مدیریت محترم سامانه ایاب و ذهاب معلولان و جانبازان و پرسنل و راننگان فهیم و دلسوز این سامانه و همیاران عزیز، دلسوز و همیشه همراه ساحل امید تشکر و قدردانی ویژه ای داشته باشیم.

لازم به توضیح است که باغ گیاه شناسی ملی ایران در سال ۱۳۴۷ با مساحتی حدود ۱۴۵ هکتار در اراضی چیتگر واقع در حاشیه اتوبان تهران-کرج (پیکانشهر) احداث گردید. این باغ که یکی از بزرگ ترین باغ‌های گیاه‌شناسی جهان محسوب می شود، آب و هوایی نیمه خشک دارد و میزان بارندگی متوسط سالیانه آن حدود ۲۴۰ میلی متر است.
هدف از احداث باغ گیاه شناسی، ایجاد مجموعه ای از گیاهان بومی و غیر بومی در فضای باز یا در گلخانه ها است. باغ گیاه شناسی نقش مهمی در زمینه تحقیقات علوم گیاهی و باغبانی، آموزش عمومی و آشنا ساختن مردم با اهمیت و تنوع گیاهان و لزوم حفاظت از آنها را بر عهده دارد.
همچنین باغ گیاه شناسی به عنوان ذخیره ژنتیکی گیاهان در معرض خطر انقراض مورد استفاده قرار می گیرد. با بهره گیری از روش های مختلف علمی، امکان شناخت گونه‌های گیاهی کشور فراهم گشته و محدوده پراکنش آنها تعیین می‌گردد. تحقیق در زمینه روش های تکثیر و پرورش گونه‌های با ارزش از نظر حفاظتی و اقتصادی از موضوعات دیگری است که در باغ های گیاهشناسی به آن پرداخته می شود.
باغ گیاه شناسی ملی ایران شامل ۳۰۰۰ گونه از انواع گیاهان درختچه‌ای، بوته‌ای و درختی است. این موزه زنده از رویشگاه‌های گوناگون ایران نظیر کوهستانی البرز و زاگرس ، جنگلی خزری و بیابان ها و همچنین رویشگاه های مهم جهان نظیر اروپا، آمریکا، آسیا (هیمالیا، چین و ژاپن) تشکیل شده است. علاوه بر آن در این باغ قطعات تخصصی نظیر گیاهان دارویی و صنعتی، آربراتوم، گیاهان پیاز دار ایران و باغ میوه ایرانی و همچنین قطعات آموزشی – نمایشی شامل باغ های سنگی و صخره‌ای، باغ های نمایشی، آبشار ها و دریاچه‌ها وجود دارد.
در باغ گیاه شناسی ملی ایران یک هرباریوم بزرگ یا گنجینه گیاهان، متشکل از نمونه های گیاهان خشک شده جهت پژوهشگران گیاه‌شناسی طبقه بندی و نگهداری می‌شود. این مجموعه در حقیقت، موزه نباتات خشک است که در حال حاضر با داشتن ۲۴۷ هزار نمونه گیاهی یکی از معتبرترین هرباریوم های منطقه خاورمیانه و بزرگ ترین و مجهزترین آنها در کشور است. علاوه براین ،تعداد زیادی نمونه گیاهی از سایر کشورهای دنیا از طریق مبادله در باغ هرباریوم ملی ایران نگهداری می شود.
باغ گیاه شناسی ملی ایران شامل بخش های مختلف ۱- باغ صخره ای ۲- گیاهان دارویی ۳- پوشش گیاهی قاره آمریکا ۴-آربراتوم ۵- باغ سیستماتیک ۶- ناحیه ایران و تورانی ۷- ناحیه زاگرس ۸- ناحیه البرز ۹- رویشگاه هیمالیا ۱۰- حوزه خزر ۱۱- قطعات نمایشی ۱۲- رویشگاه آذربایجان و قفقاز ۱۳- پوشش گیاهی قاره اروپا ۱۴- باغ چین و ژاپن ۱۵- جنگل تفریحی ۱۶- فضای سبز محوطه اداری ۱۷- گلخانه ها و نهالستان ۱۸- باغ میوه ۱۹- نهالستان می باشد.
مدیر این برنامه: فرشته صادقی
مسئول همیاران: سونیا شناسی
همیاران این برنامه:
خانم ها فاطمه نصرآبادی، آنا شناسی، مرضیه فرخی، کیمیا موهبتی، مرجان میرشفیعی، حوریه سیدرضی، زینب عسگری زاده، معصومه فرهادی، زهرا سینجلی، پروین وفایی و آقایان علیرضا رضایی، سجاد انتظاری، عرفان علی مددی، محسن شهیدی، ناصر رحیمی، عباس روشن و صمد ملکی

گالری تصاویر این برنامه:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *