بازدید از مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران برگزار شد

گردشگری معلولین

موسسه ساحل امید با مشارکت و همکاری دبیرخانه جشنواره بین المللی فیلم پرواز و سامانه حمل و نقل جانبازان و معلولان روز پنجشنبه ۲۴ تیرماه ۹۵ برنامه بازدید از مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران را برگزار کرد.

به گزارش روابط عمومی موسسه ساحل امید این برنامه با توجه به ضرورت آشنایی افراد دارای معلولیت با فرهنگ و تاریخ کشورمان، با حضور بیش از ۱۰۰ نفر از افراد دارای معلولیت عضو موسسه ساحل امید و همراهانشان و با هدف بالا بردن سطح روحیه مثبت و ایجاد نشاط و شادابی در این عزیزان در محیط زیبا و تاریخی کاخ نیاوران برگزار شد.

گردشگری معلولان

با توجه به عدم مناسب سازی این مجموعه فرهنگی تاریخی جهت حضور افراد دارای معلولیت و با عنایت به رسالتی که موسسه ساحل امید در حوزه گردشگری افراد دارای معلولیت بر عهده دارد، تمهیداتی توسط این موسسه اندیشیده شد تا شرکت کنندگان در این برنامه بتوانند به راحتی از کاخ های کوشک احمدی، نیاوران، موزه خودرو و البته فضای بیرونی (باغ زیبای مجموعه) کاخ بازدید به عمل آورند.

در این برنامه جهت تردد راحت تر شرکت کنندگان سرویس دهی توسط اتوبوس هاس مناسب سازی شده سامانه حمل و نقل جانبازان و معلولان از میدان رسالت، نازی آباد، میدان صادقیه، میدان انقلاب، میدان الغدیر یافت آباد انجام شد.


در اینجا جا دارد تا از همکاری و همراهی صمیمانه و مهربانانه مدیریت محترم روابط عمومی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران و همچنین حراست و پرسنل فهیم و دلسوز این مجموعه، همراهی سرکار خانم امیری دبیر جشنواره بین المللی فیلم پرواز، جناب آقای مهندس زارع مدیریت محترم سامانه ایاب و ذهاب معلولان و جانبازان و پرسنل و راننگان فهیم و دلسوز این سامانه و همیاران عزیز، دلسوز و همیشه همراه ساحل امید تشکر و قدردانی ویژه ای داشته باشیم.

لازم به توضیح است که مجموعه فرهنگی ـ تاریخی نیاوران در باغ بزرگی به مساحت حدود ۱۱ هکتار در شمال تهران قرار دارد که از زیبایی و جذابیت طبیعی و تاریخی فراوانی برخوردار می باشد. بناهای این مجموعه متعلق به دوره های قاجار و پهلوی می باشد.

ابتدا شاهان قاجار این مکان خوش آب و هوا را جهت اقامت ییلاقی خویش برگزیدند. فتحعلی شاه قاجار برای تفریحات تابستانی خود دستور می دهد تا در منطقه ای خوش آب و هوا خارج از شهر تهران که وسعتی بسیار کمتر از امروز داشت باغی مصفا بسازند. درکنار روستایی که «گُرده وی» یا «گُرده به» خوانده می شد و در نیاوران امروز قرار داشت به جای نیزاری که در همسایگی روستا واقع بود باغ را ساختند. باغ ییلاقی فتحعلیشاه که در جای نیزار ایجاد شد را «نی آوران» نامیدند که بعدا به نام «نیاوران» مشهور شد. محمد شاه نیز در همین باغ بنای کوچک و ساده ای بنا کرد و به دنبال او ناصرالدین شاه« کاخ صاحبقرانیه» را در این باغ ساخت. آخرین بنایی که در دوران قاجار در این باغ ساخته شد مشهور به کوشک احمدشاهی است.

در زمان حکومت پهلوی دوم، برخی از بناهای کوچک این باغ تخریب شد و کاخ نیاوران با سبکی مدرن جهت سکونت وی و خانواده اش ساخته شد.

اکنون محوطه کاخ شامل کاخ اختصاصی نیاوران و موزه پارچه و لباس های سلطنتی، کاخ صاحبقرانیه و موزه حوضخانه، کوشک احمدشاهی، موزه جهان نما، کتابخانه اختصاصی، موزه خودروهای اختصاصی کاخ نیاوران، باغ کتیبه ها و گلخانه ها می باشد.

در سال ۱۳۵۷ این کاخ توسط نیروهای انقلابی تسخیر شد و در سال ۱۳۶۰ به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تحویل داده شد. در سال ۱۳۶۵ کاخ موزه نیاوران برای اولین بار گشایش یافت. در سال ۱۳۶۸ مرکز آموزش عالی میراث فرهنگی در محل مدرسه اختصاصی راه اندازی شد و یکسال بعد فضاهای جانبی آن به خوابگاه پسران اختصاص یافت.

در سالهای بعد موزه جهان نما (۱۳۷۶)، کاخ صاحبقرانیه (۱۳۷۷) و کوشک احمدشاهی (۱۳۷۹) نیز در معرض بازدید عموم قرار گرفت..

مسئول همیاران: سونیا شناسی
همیاران این برنامه:
خانم ها آنا شناسی، معصومه فرهادی، حوریه سیدرضی، هیوا هدایتی فر و آقایان علیرضا رضایی، سجاد انتظاری، محسن شهیدی، ناصر رحیمی، عباس روشن، محمدرضا رضایی و صمد ملکی

گالری تصاویر این برنامه:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *